
Video s Jánom Šafinom k jeho knihe “Apokalypsa – Tajomstvá sa odhaľujú”
Slovensko, 29.apríla 2025 – Prinášame Vám záznam z diskusie s Jánom Šafinom k jeho knihe Apokalypsa – Tajomstvá sa odhaľujú. Ján Šafin – vyštudoval na UPJŠ v Prešove odbor pravoslávna teológia. Najskôr pôsobil ako vedúci katedry a neskôr ako garant programu sociálna práca na tejto svojej materskej univerzite. V rokoch 2011 až 2019 bol dekanom na Pravoslávnej bohosloveckej fakulte Prešovskej Univerzity. V súčasnosti učí cirkevné dejiny a filozofiu a patrí medzi najaktívnejších teológov naprieč našou spoločnosťou. Vydal niekoľko kníh, v ktorých sa venuje histórii kresťanstva, filozofii a teológii.
Táto kniha svojím spôsobom predstavuje niečo ako cestopis. Usiluje sa rozprávať o ceste skrze mesiášske dejiny proroctiev o narodení Krista až po apokalypsy, rôzne chiliastické predpovede, či milenaristické očakávania. Tiež rozpráva o svätosvätých tvrdeniach falošných aj pravých prorokov. O konfesionálnom vyznaní a rôznych predstavách o stvorení a zavŕšení nášho sveta. Neraz je v knihe viac vysvetľovania, rozprávania a opisu než interpretácie, hoci aj nevedeckej.
Počas dlhej doby sa starožidovské a kresťanské dejiny odvíjali v závislosti od proroctiev a výkladov “osudu”, ktorý bol predpovedaný už dávno predtým. Apokalypsa dlhé stáročia poskytovala kľúč k ľudským dejinám a ich zmyslu. Tisícročné kráľovstvo malo predchádzať druhému Kristovmu príchodu. To boli hlavné medzníky vývoja a zatieňovali všetky ostatné dátumy v kalendári.
Vieru v eschatologické zavŕšenie dejín vystriedala viera v lepší a krajší zajtrajšok. Tá napriek nápadnej profánnej podobe nebola v konečnom dôsledku ničím iným ako sploštenou formou náboženského chiliazmu. Zasluhuje si však serióznu pozornosť aj keď je dnes už skôr len akousi ľudovou glosou. Keď sledujeme nedávny i terajší vývoj, stáva sa stále akútnejšou i aktuálnejšou.
Viera v armagedon, či ukončenie empirických dejín vo svetovom požiari, alebo desivé nešťastia, vojny, prírodné katastrofy, prestáva byť iba záležitosťou prostých hlupáčikov, či náboženských blúznivcov a pomätencov. Kataklizmy meniace celú planétu, uvrhnutú do zničujúceho ohňa, napriek všetkým pokrokárskym heslám a náladám, opäť vstupujú do spektra pozornosti rôznych nezávislých mysliteľov a bádateľov. Tí v nej nevidia iba slepý názor primitívnej masy, ale čosi, čo naozaj hýbe dejinami.
Apokalyptiku dnes študujú nielen teológovia a filozofi, ale aj sociológovia, antropológovia, psychológovia i niektorí politológovia. Sociálny dopad je ohromujúci a inšpirácia pre sociológiu je nevyčerpateľná. Ich dôležitosť v postmodernej epoche vzájomne komunikujúcich kultúr narastá. Neobmedzujú sa iba na židovsko-kresťanskú tradíciu, ale zapadajú do oveľa širšieho religiózno-kultúrneho a filozoficko-sociologického kontextu. Viac vo videu…


Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942