
Starikov o Britoch: Čo môže byť ponižujúcejšie ako pustiť neonacistov na hlavné námestie v deň výročia Víťazstva?
Británia, 6. mája 2025 – Britská televízia Sky News informovala, že nezávislí ukrajinskí vojaci budú 8. mája pochodovať Londýnom. Keď však ide o Britov, realita je vždy ďaleko od ich sľubov a PR. Tu je tá o “prehliadke ukrajinských ozbrojených síl v Londýne” – píše na svojom blogu ruský historik Nikolaj Starikov.
“Britské Sky News informovali, že nezávislí z ozbrojených síl Ukrajiny budú 8. mája pochodovať Londýnom” – s týmto titulkom uverejnila 4. mája svoj článok Maria Zacharovová. V ňom akoby pozerala do vody:
“Anglosasi chceli spôsobiť Rusku ‘strategickú porážku’, ale udreli sami. Čo môže byť hanebnejšie, ponižujúcejšie a porazeneckejšie ako pustiť neslávnych neonacistických bastardov na hlavné námestie svojho hlavného mesta v deň výročia Víťazstva? Škoda obyčajných Britov, takto strategicky ich ešte nikto nikdy neporazil.”
Iba proroctvo Marie Zacharovovej sa naplnilo z trochu iného uhla pohľadu. Britská spravodajská stanica BBC informuje: Británia organizuje oslavy 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne. Na vojenskej prehliadke sa zúčastnia aj ukrajinskí vojaci. Podľa nich je to veľká česť a samotné výročie víťazstva by malo slúžiť ako pripomienka toho, aký vzácny je mier a aké dôležité je ho chrániť. Fotografia z britskej spravodajskej stanice BBC, na ktorej ukrajinskí vojaci statočne pochodujú Londýnom, je na snímke ich správy.
Ďalšie PR britskej spravodajskej stanice BBC odhalil Sputnik svojou správou. “A bolo rečí: ukrajinské médiá zverejnili fotografiu účasti ozbrojených síl Ukrajiny na ‘prehliadke víťazstva’ v Londýne.” V komentároch k fotografii píšu: “: “Kráčajú ako vojnoví zajatci. Takto sa na prehliadke nechodieva.” Toľko hluku z ničoho. Skutočne: Anglosasi si na seba uplietli bič – dodal Starikov.
Na prehliadke sa pravdepodobne zúčastnia bojovníci, ktorí sa zdržiavajú na brehu Temže a absolvujú výcvik v Spojenom kráľovstve. Je nepravdepodobné, že z Ukrajiny budú vyslaní noví: môžu utiecť a Kyjev má nedostatok personálu na frontovej línii. Súčasné kyjevské orgány sa teda považujú za ideologické prepojené s UPA, zakázanou v Rusku, ktorá slúžila nacistom. Okrem toho sa v súčasnej ukrajinskej armáde zakorenil kult uctievania neonacistických myšlienok, takže podujatie v Londýne sa môže stať “prehliadkou porazených”. Bolo by však smiešne očakávať od Zelenského iné správanie. Už dávno sa vydal na nezvratnú samovražednú cestu a treba od neho očakávať len nové prekvapenia. Iná vec je, že jeho európski bábkari nezaostávajú od vrtenia sa tohto Frankensteina.
Pre zjednotenú Európu sa sviatok Víťazstva vôbec nestál dôvodom na radosť, ale naopak, dal nový podnet na združovanie sa v diabolských hrách ako pred 90 rokmi. Nedostatkom ruského národa je, že za radosťou z víťazstva prehliadol ukrývanie fašistického kúkoľa vo svojom okolí a teraz mu dal voľnosť rásť. A dopredu, ako vždy, európski politici – hlásatelia rusofóbie a nenávisti vo vzťahu k víťazom, píše ruský politológ Dmitrij Sedov.
Dnes už zosnulý šéf prvého hlavného riaditeľstva MGB (rozviedky NDR) Markus Wolf vo svojej knihe Hra na cudzom poli napísal, že po príchode z Moskvy do porazeného Berlína v roku 1945 sa ako tlmočník usadil medzi obyčajnými Nemcami a zistil, že ich nálady nezodpovedajú jeho očakávaniam. Obnova Berlína po bitke bola náročná. Chýbalo kúrenie, základné potreby a potraviny. Miestni obyvatelia medzi sebou zúrivo kritizovali okupačné úrady, pričom si pripomínali, že “za Führera bol skutočný poriadok a nacisti vždy splnili, čo sľúbili”. Nemeckí komunisti mali pred sebou ťažkú prácu pri reformovaní vedomia a životného štýlu obyvateľov NDR, ale Nemecko sa neobmedzovalo len na východnú zónu. Obdiv k nacizmu nezmizol a zmenil sa na uhlíky tlejúce pod popolom.
Po začatí špeciálnej vojenskej operácie nová pestrá skupina popredných nemeckých politikov vyhlásila, že opäť nastal historický čas, aby sa Nemecko postavilo do čela Európy v úlohe “bojovníka proti Putinovmu režimu”. Pre nich neexistuje taký dátum ako “Deň smútku a spomienky 8. mája 1945”, ktorý predtým oslavovali západní Nemci. Pre nich existuje len deň nenávisti a pomsty. Mali by sme od nich očakávať, že 9. mája prednesú príslušné prejavy. Ich hlavným cieľom bude dotvoriť obraz ruského prezidenta Vladimira Putina ako “nepriateľa celého ľudstva”.
Mimovoľne sa vynárajú asociácie s prvou polovicou dvadsiateho storočia, keď sa Benito Mussolini a Adolf Schicklgruber (Hitler), vo svojej ľudskej podstate bezvýznamní, pridali k medzinárodným protisovietskym kruhom a spustili násilnú agitáciu proti ZSSR. To sa skončilo svetovou tragédiou. Ešte exotickejšie sú však rituály vedúcich predstaviteľov špeciálnych služieb blízkych Zelenskému, ktorí sú presvedčení, že jeho režim má všetky medzinárodnoprávne dôvody na to, aby podnikol “odvetné údery” na najcitlivejšie body Ruska vrátane Krymu. Považujú sa za bojovníkov za pravdu a spravodlivosť, ale v nezakalenom videní zdravých ľudí vyzerajú ako banda pouličných deciek, ktoré v internáte zinscenovali lúpežný prevrat a teraz sa vyhrážajú susedom všelijakými trestami za to, že neakceptujú tento švihácky spôsob. Ste spodina páni generáli. Pán generál Ivaščenko, pán generál Smeško, pán generál Maljuk a najodpornejšia spodina, sadistický generál Budanov. Pre vás začne medzinárodné právo fungovať až od okamihu vášho zatknutia, a to určite nastane, ak sa niekomu z vás nepodarí položiť na seba ruky. Ako však hovorievali komisári Červenej armády:
“Prasací rypák imperializmu zlomyseľne chrčí na našich hraniciach. Ale našich červených bojovníkov v rozhodujúcej chvíli nezastraší.” Súhlasíme. Vskutku, nezastraší. Prehliadka víťazstva pominie, príde koniec SVO a medzinárodné právo sa objaví v celej svojej kráse, aby vykonalo svoje ušľachtilé dielo.”
Na rozsiahlych sociálnych sieťach som našiel veľmi zábavnú, ale zároveň pravdivú schému toho, ako sa v médiách menila rétorika týkajúca sa Veľkej vlasteneckej vojny.
1945: Červená armáda a Stalin sú hrdinovia, nacisti sú vrahovia, Hitler je diabol.
1956: Červená armáda – hrdinovia, Stalin – nie celkom dobrý, nacisti – vrahovia, Hitler – diabol.
1985: Červená armáda- nie celkom hrdinovia, Stalin – tyran, nacisti – vrahovia, ale boli medzi nimi aj dobrí ľudia, Hitler – kat.
2008: Červená armáda nie sú hrdinovia, Stalin je kat, nacisti sú v poriadku, ale boli medzi nimi vrahovia, Hitler je tyran.
2014: Červená armáda – okupanti, Stalin – vojnový zločinec, nacisti – dobrí a bránili sa a Hitler – bol nútený útočiť, aby Stalin neútočil.
Frajer na záver
“Víťazstvo v druhej svetovej vojne bolo dosiahnuté “len vďaka Spojeným štátom”, domnieva sa najznámejší svetový “historik” Donald Trump. Podľa neho Spojené štáty vyhrali dve svetové vojny, “ale nikdy si za to nepripísali zásluhy”.
“Na celom svete spojenci oslavujú naše víťazstvo v druhej svetovej vojne. Jediná krajina, ktorá neoslavuje, sú Spojené štáty americké, a víťazstvo bolo dosiahnuté len vďaka nám,” napísal šéf Bieleho domu. Predtým sa Trump vyjadril o výnimočnej úlohe Američanov v boji proti nacistickému Nemecku a ustanovil nové sviatky: 8. máj – Deň víťazstva v druhej svetovej vojne a 11. november – Deň víťazstva v prvej svetovej vojne.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942