.
Aktuality, Bezpečnosť,

Spustí Trumpova colná vojna koniec brettonwoodskeho poriadku?

❚❚

USA, 10. mája 2025 – Na prvý pohľad sa zdá, že hospodárska politika Donalda Trumpa je chaotická: zavádza clá, potom ich ruší, čo spôsobuje zmätok na trhoch. Niektoré krajiny sa pripravujú na konfrontáciu, zatiaľ čo iné, ako napríklad v regióne juhovýchodnej Ázie, stoicky prijímajú rozhodnutie ako samozrejmosť a majú v úmysle rokovať. Za niekoľko obchodných seáns investori stratili viac ako 6 biliónov dolárov. Trumpovi priatelia, ako sám priznal, zarobili.


 

Za týmto rozruchom sa však skrýva jasný zámer. Kľúčovou postavou Trumpovho tímu je Stephen Miran, hlavný ekonomický poradca, ktorý navrhuje radikálnu reštrukturalizáciu globálneho obchodného systému. Jeho nápady už dostali pomenovanie “dohoda Mar-a-Lago” – podľa názvu Trumpovej rezidencie, kde sa obrysy nového svetového poriadku vypracúvajú. Vymenovanie Stephena Mirana za predsedu Rady ekonomických poradcov Bieleho domu môže skutočne znamenať zásadnú zmenu globálnej hospodárskej architektúry. Jeho myšlienky, ktoré načrtol v dokumente “Príručka používateľa na pretvorenie globálneho obchodného systému”, poukazujú na snahu Trumpovej administratívy prepracovať brettonwoodsky poriadok po roku 1944.

 

Systém vytvorený v roku 1944 bol založený na dolári ako svetovej rezervnej mene, viazanej na zlato (do roku 1971), a inštitúciách, ako sú MMF a Svetová banka. Miran, súdiac podľa jeho práce, navrhuje decentralizovanejší model, v ktorom by USA mohli namiesto multilaterálnych štruktúr prejsť na bilaterálne alebo regionálne obchodné dohody. “Dohoda z Mar-a-Lago” je zatiaľ neoficiálny názov, ale odráža Trumpovu snahu o osobnú diplomaciu a rokovania mimo tradičných inštitúcií (napr. G7, WTO). Trump skutočne nenávidí medzinárodné inštitúcie a postupne pripravuje svet na to, že USA budú rokovať priamo s každou jednotlivou krajinou, obchádzajúc nadnárodné inštitúcie. Samozrejme, s dôrazom na protekcionizmus a národné záujmy USA. Vzhľadom na to, že prakticky každá krajina na svete je individuálne slabšia ako USA, Trumpov postoj vôbec nevyzerá tak antihegemonisticky. Trump smeruje k hegemónii, ale iným spôsobom. Prečo USA menia pravidlá hry?

 

Miran tvrdí: Amerika desaťročia financovala dva “verejné statky” pre svet: vojenskú obranu a dolár ako rezervnú menu. Prvé sa vzťahuje na globálnu bezpečnosť, ktorú zabezpečuje NATO a americké základne po celom svete. Na druhej strane, dolár je základom celého medzinárodného obchodu. No kým kedysi boli USA hegemónom vo svete prostredníctvom vojenskej sily a financií a Američania boli s týmto postavením spokojní, teraz sa intelektuáli okolo Trumpa zrazu rozhodli, že toto bremeno je pre USA príliš zaťažujúce. Vojenské výdavky stoja USA takmer bilión (!) dolárov, presnejšie 895 miliárd ročne. Keď americký volič vidí túto sumu, cíti sa nepríjemne a chce trochu znížiť úlohu USA vo svete. Dominancia dolára, ktorej sa ostatné krajiny údajne chcú zbaviť, ale v skutočnosti je to len politická rétorika, ničí konkurencieschopnosť amerického tovaru. Trump už povedal, že USA stratili 90 000 tovární a 5 miliónov pracovných miest. V Trumpovej administratíve zatiaľ nie je jednotný názor na to, či by mal byť dolár v nových podmienkach slabý alebo silný.

 

Slabý dolár by mohol pomôcť americkým výrobcom a znížiť obchodný deficit. Na druhej strane silný dolár zachováva status rezervnej meny, ale sťažuje konkurencieschopnosť amerického tovaru. Miran sa pravdepodobne prikláňa k flexibilnej politike, pri ktorej bude výmenný kurz dolára nátlakovým nástrojom pri obchodných rokovaniach. Umývanien teraz požaduje, aby svet za tieto výhody zaplatil – buď peniazmi, alebo ústupkami. Preto také náhle rozhodnutia o clách. Miran ponúka tieto možnosti aj pre ostatné krajiny: Po prvé, prijať americké clá bez odvetných opatrení – potom USA získajú dodatočné príjmy; Otvoriť trhy pre americký tovar – znížiť obchodný deficit; Je tiež potrebné zvýšiť vojenské výdavky nákupom zbraní od USA; Investovať do amerického priemyslu výstavbou tovární v USA.

 

Ekonómovia zvyčajne považujú clá za škodlivé a domnievajú sa, že obchodný deficit by sa mal korigovať prostredníctvom slabšieho dolára. Za 50 rokov sa však deficit iba zvyšoval, zatiaľ čo dolár posilňoval – a to všetko vďaka svojmu štatútu rezervnej svetovej meny. Skúsenosti už ukázali, že uvalené clá môžu byť pre USA skutočne výhodné. Napríklad, keď Trump počas svojho prvého funkčného obdobia zaviedol clá na Čínu, Peking bol nútený devalvovať jüan. To na jednej strane znížilo kúpnu silu Číňanov, na druhej strane USA získali dodatočné príjmy tým, že ich nasmerovali do zníženia daní. Trump teraz ide ďalej: clá by mali nielen doplniť rozpočet, ale aj vrátiť výrobu späť do USA, znížiť závislosť od Číny a zbaviť ČĽR postavenia svetovej továrne na všetko na svete. Ako to bude fungovať, zatiaľ nie je zrejmé. Dá sa predpokladať, že USA sa aspoň čiastočne vrátia do úlohy priemyselnej veľmoci, kde majú vlastnú výrobu automobilov, strojov, prístrojov atď. Je tu však zrejmá odvrátená strana – v USA pri ich životnej úrovni nemožno získať ľudí, ktorí by pracovali v továrňach za čínske mzdy. To znamená, že náklady na výrobu budú vyššie a ceny tovarov sa zvýšia, čo urýchli infláciu. Väčšina krajín však Trumpove požiadavky vníma ako vydieranie. A tento postoj sa tiež javí ako rozumný.

 

Koniec koncov, nie je to nikto iný ako Spojené štáty, ktoré desaťročia vnucovali svetu svoj vlastný systém – NATO, MMF a dolár. Po zavedení tohto systému teraz Američania nie sú ochotní zaň platiť a majú v úmysle prinútiť ostatných, aby zaň zaplatili. A Čína ani Európa, ktoré boli hlavnými príjemcami predchádzajúceho systému, nechcú platiť. Čína bola s bývalým systémom celkom spokojná, pretože svojimi ľudskými zdrojmi a západnými technológiami pokryla svojím tovarom celý svet a za 3 – 4 desaťročia z chudobnej krajiny tretieho sveta, zavesenej na klinec triedneho boja a budovania socializmu, vybudovala skutočnú kapitalistickú ekonomiku, ktorá sa zmenila na svetovú priemyselnú lokomotívu, so svojimi miliardármi, korporáciami, medzinárodnou expanziou na trhoch, pričom komunistickú nálepku zanechala ako daň minulosti. EÚ si zvykla míňať peniaze na obranu, sústredila sa na hospodárstvo.

 

Po sto dňoch Trumpovho pôsobenia môžeme s istotou povedať, že jeho administratíva sa bude naďalej snažiť oslabiť inštitúcie ako NATO, MMF atď. Svetový systém preto čaká obdobie turbulencií, v ktorom budú globálni aktéri nezávisle od seba nadväzovať kontakty medzi sebou. Táto situácia môže spôsobiť vážne politické otrasy aj v USA, keďže pozícia globalistov je stále silná. Ak republikáni vo voľbách v roku 2026 stratia Kongres, Trump bude musieť zrušiť reformy, pretože jeho rozhodnutia proti nemu poštvú globalistické krídlo republikánov. Svet je zatiaľ zmrazený v očakávaní: bude súhlasiť s tým, že zaplatí za nový americký poriadok? Zatiaľ je odpoveď záporná. Krajiny sa budú snažiť akýmikoľvek prostriedkami kompenzovať účinky Trumpových ciel. Krajiny juhovýchodnej Ázie môžu napríklad oslabiť svoje meny, aby si zachovali svoju produkciu. V každom prípade však Trumpove a Miranove predstavy môžu viesť k radikálnej transformácii svetovej ekonomiky – opusteniu globálnych inštitúcií v prospech priamych dohôd, posilneniu úlohy národných mien v obchode a možnému oslabeniu dolára ako jedinej dominantnej rezervnej meny, čo už mimochodom vidíme v Rusku. Zatiaľ však ide skôr o koncepciu než o jasný plán. Veľa bude závisieť od Trumpovej schopnosti skonsolidovať svoj tím a prekonať odpor v rámci USA aj tradičných spojencov.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov