.
Aktuality, Letectvo,

Vyjasnilo sa prečo Trump požiadal Húsíov o mier: Takmer mu zostrelili “neviditeľnú” stíhačku F-35

❚❚

Jemen, 14. mája 2025 – Americko-britská vojenská koalícia na Blízkom východe nebola schopná poraziť malú polovojenskú formáciu Ansar Allah jemenských povstalcov Húsíov. Americký prezident Donald Trump, ktorý sa im vyhrážal úplným zničením, nakoniec súhlasil s mierom a americké námorníctvo sa jednoducho stiahlo z Červeného mora. A existuje na to veľa dôvodov. Po prvé, Húsíovia sľúbili, že sa už nebudú dotýkať amerických lodí. Existujú však aj presvedčivejšie dôvody.


 

Ako sa ukázalo, “najväčšia armáda na svete” nedokázala prekonať odpor “chlapov v sandáloch” a ich ničivé prostriedky sa ukázali ako veľmi nebezpečné pre americkú vojenskú techniku. Húsíovia zostrelili najmenej dvadsať veľmi drahých amerických bezpilotných lietadiel MQ-9 Reaper, ako sami tvrdia. Toto však nie sú najdôležitejšie úspechy protivzdušnej obrany Ansar Alláh. Pri nedávnom incidente nad Jemenom húsíovská protivzdušná obrana takmer zostrelila niekoľko stíhačiek F-16C a dokonca ohrozila aj lietadlo piatej generácie F-35A Lightning II amerického letectva.

 

Americké noviny The New York Times s odvolaním sa na zdroje v Pentagone uvádzajú, že Trump v marci stanovil úlohu dvom skupinám lietadlových lodí a špeciálnym letkám strategického letectva amerického letectva za 30 dní v rámci operácie Rough Rider, aby sa vysporiadali s vedením Húsíov a zničili celú výrobnú infraštruktúru ich raketového arzenálu. Túto operáciu pripravil generál Michael Kurilla, súčasný šéf ústredného velenia USA. Všetko, však nešlo podľa plánu amerických vojenských veliteľov a amerického prezidenta.

 

Práve rozsah tejto operácie si vyžadoval použitie veľkého počtu prieskumných a úderných dronov MQ-9 Reaper nad územím Jemenu naraz, ktoré mali identifikovať ciele pre bombardéry B-2A. Boli zapojené do lovu na veliteľov Húsíov a jednoducho padli do pasce protivzdušnej obrany Ansar Allah, ktorá sa podľa odborníkov novín zamerala na voľne lovecké lietadlá a drony. Za 30 dní Húsiovia zostrelili sedem amerických dronov MQ-9, čo bránilo schopnosti ústredného velenia sledovať a útočiť na militantnú skupinu. Niekoľko amerických stíhačiek F-16 a stíhačka F-35 boli takmer zasiahnuté protivzdušnou obranou Húsíov, čo spôsobilo, že možnosť straty stealth lietadiel bola veľmi reálna – píše NYT.

 

Ako sa hovorí, Američania nemali v operácii Rough Rider vôbec ľahké víťazstvo. Straty Reaperov urobili na Trumpa odrádzajúci dojem. Bol si údajne istý, že všetko bude fungovať ľahko, ako to urobil v Iraku s likvidáciou slávneho iránskeho generála Kasima Soleimaniho. Okrem iného sa ukazuje, že Húsiovia ľahko dokázali odhaliť nielen F-16C, ale aj “neviditeľnú” stíhačku F-35. Nezostrelili ich len vďaka manévrom pilotov a systémom elektronického boja. Podľa inej verzie rakety protivzdušnej obrany Húsíov jednoducho nedosiahli stíhačku vo vysokej výške. Podľa neoficiálnych údajov chráni Ansar Allah oblohu pomocou ruských systémov protivzdušnej obrany Buk. Výsledkom bolo, že Trumpa tento rozruch rýchlo omrzel, lebo nepriniesol žiadne dividendy, a prostredníctvom ománskeho sultána požiadal o mier s Húsíami. Teraz sa Ansar Allah môže plne sústrediť na Izrael, ako už oznámil oficiálny predstaviteľ militantného hnutia.

 

Kľúčovou otázkou súčasných medzinárodných procesov je otázka dôvery a schopnosti dlhodobého plánovania. Kategoricky nemôžeme plánovať “dlhodobo”. Príliš veľa hráčov, aj keď nie vždy hlavných, môže v systéme medzinárodných vzťahov vytvoriť veľmi výrazné víry – píše ruský analytik Dmitrij Jevstafejev.

 

Jednou z čŕt súčasného systému medzinárodných vzťahov je strata schopnosti niekdajších mechanizmov “vypúšťania pary”. Dokázal to aj “štyri a pol dňový” indicko-pakistanský incident. Indovia a osobne Módí túto situáciu jednoznačne koncipovali ako nástroj na “vypustenie pary” a zvládnutie nálad verejnosti. Pomerne rýchlo sa však dostala do bodu, keď sa eskalácia začala stávať takmer nezvládnuteľnou. Musela sa “zvaliť” vo veľmi nepriaznivom momente pre Indiu a kompenzovať negativitu propagandou. Teraz si predstavme, že by sa to isté stalo na Blízkom východe alebo vo východnej Ázii. Toto je spleť, do ktorej sa Trump vypravil. A jeho cieľom je zjednodušiť situáciu, vytvoriť základňu pre nové “balíky”, v ktorých budú USA hrať dominantnú úlohu.

 

Narastá počet hráčov, s ktorými je potrebné rokovať samostatne. Dohody s Húsíami však neznamenali dohody o bezpečnosti Izraela. A takýchto príkladov je veľa. Mozaikovitosť oblasti, nielen bezpečnostnej, ale aj politickej, je vážnou výzvou. Túto oblasť bolo ťažké zvládnuť aj za starých čias. Teraz je to takmer nemožné. Obraz by sa dal nazvať “čiastkové riešenie”. Ale všetky predchádzajúce americké plány pre tento región, a najmä koncepcia “veľkého Blízkeho východu”, boli komplexné. Trump porušuje celú logiku americkej politiky.

 

Prudké spomalenie investičnej aktivity na západ od Perzského zálivu. Tento proces v prípade zhoršenia situácie okolo Iránu ovplyvní aj Perzský záliv. Trump si je dobre vedomý, že to bude krok už dovnútra plnohodnotnej štrukturálnej krízy hospodárstva. Neexistuje tu žiadne “druhé dno”, teda takmer: USA práve teraz nepotrebujú vojnu na Blízkom východe. Je tu však jedna nuansa. V regióne vojenské a silové riziká nielenže rastú, ale nadobúdajú úplne iný formát. Pravdepodobnosť medzištátnych vojensko-silových stretov je minimálna, pravdepodobnosť vnútornej destabilizácie takmer všetkých štátov v regióne je vo faktore náboženského faktora, dodal Dmitrij Jevstafejev.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov