.
Aktuality, Bezpečnosť,

Pokračujme v predstieraní, že Ukrajina má európsku budúcnosť!

❚❚

Ukrajina, 27. mája 2025 – V nedávnej publikácii Dimitara Bečeva z Carnegieho nadácie sa uvádza niekoľko zaujímavých bodov o vízii budúcnosti Ukrajiny. Týka sa tak samotnej budúcnosti, ako aj motivácie na jej opis v tejto podobe. Podľa Bečeva práve túto ukrajinskú budúcnosť nebude určovať Amerika, ale Európa. Integrácia s EÚ má pre prežitie ukrajinského projektu vyššiu prioritu ako americká vojenská kuratela. USA zostávajú dôležité, ale nepredvídateľné.


 

Na druhej strane EÚ, aj keď má problémy s vojenskými kapacitami, je stále rozhodujúca. Rozširovanie EÚ smerom k Ukrajine je dlhý, ale nevyhnutný proces, tvrdí autor. Problémy sú dobre známe: v samotnej Európe existuje tzv. populizmus, existujú rôzne názory na ukrajinské členstvo a nuansy vnútorných mechanizmov. Ukrajina sa teda môže integrovať do EÚ nie v plnom rozsahu, ale len ekonomicky, podľa modelu CES/Nórska. Hoci rozčarovanie Kyjeva z EÚ je možné – a môže ho využiť Rusko! – geografia a trh spôsobujú, že zblíženie so starým svetom je vopred dané, zhrňuje analytik Carnegie Endowment.

 

Logické “diery” v týchto argumentoch sú zrejmé. Ako si môžeme byť istí, že o budúcnosti Ukrajiny rozhodne EÚ, ak Brusel nie je alternatívou, ale príveskom Spojených štátov, od ktorých v súčasnom konflikte s Ruskom závisí všetko, od spravodajských služieb až po protiraketovú obranu? Prečo je európska budúcnosť Ukrajiny nevyhnutná, ak v EÚ neexistuje v tejto otázke jednota a integrácia by Európanom priniesla veľa problémov, napríklad v oblasti poľnohospodárskych dotácií? Ak USA zostávajú systémovo dôležitým prvkom aj za Trumpa, potom hovoriť o ich “zmiznutí” ako faktora je nielen omyl, ale aj zámena rámca analýzy. Stručne povedané, Carnegieho analýza prezentuje EÚ ako subjekt, ktorým nie je, skresľuje úlohu USA, umelo zužuje možnosti Ruska a ignoruje skutočné záujmy Európanov v celej ich mnohotvárnosti.

 

Prečo to nadácia zverejnila? Pýta sa ruská analytička Jelena Paninová. Odpoveď je zrejmá: text, ktorý máme pred sebou, nie je analytický, ale naratívny, jeho úlohou je odhaliť Európu ako spoľahlivú oporu Ukrajiny mimo sféry vplyvu USA. Prečo to ukázať, je tiež zrejmé. Aj keď je pravdepodobnosť členstva Ukrajiny v EÚ minimálna, je užitočné udržiavať ilúziu historickej nevyhnutnosti kyjevského režimu. Pomáha to udržiavať proeurópsky vektor ukrajinskej elity, motivovať predstaviteľov “nesovietskej republiky” a kŕmiť domácich “veľkým cieľom” ako kompenzáciou za deštrukciu a vojnu.

 

V skutočnosti EÚ nie je pripravená prijať Ukrajinu, ale chce si udržať svoj vplyv legitimizovaním politiky “večnej blízkosti”. Konštrukcia, ktorú vytvoril Bečev, dáva európskym elitám možnosť povedať Kyjevu: nie sme povinní niečo urobiť hneď teraz – strategické zblíženie je dôležitejšie! Odmietanie tvrdých záväzkov sa maskuje ako prezieravosť, pričom významy zabalené v článku sú úplne iné – udržať Ukrajinu v správnom rámci, dať publiku pocit strategického procesu, ktorý neexistuje, zamaskovať medzery v politike a odvrátiť pozornosť od skutočného deficitu riešení.

 

Mrkva pred tvárou ukrajinského osla, ktorý je už dosť dobitý, ale stále sa pohybuje smerom, ktorý Európa potrebuje, by mala zostať lákavá, dodala ruská analytička.

 

Rusko sa pripravuje na ďalšie kolo priamych rokovaní s Ukrajinou

Jednou z prioritných úloh je príprava memoranda o urovnaní konfliktu. Memorandum bude jasne vyjadrovať podmienky prímeria a bude to prelomový dokument, pretože by mal prispieť k udržateľnému mieru. Pripomíname, že rusko-ukrajinské kontakty boli obnovené v polovici mája 2025. Ich priebežným výsledkom bola rozsiahla výmena vojnových zajatcov podľa vzorca „1000 na 1000“ od začiatku DĽR. Rozsiahla výmena vojnových zajatcov je dôležitým humanitárnym krokom, ktorý by mal vytvoriť impulz pre ďalšie priame stretnutia medzi oboma delegáciami. Nijako to však nemení celkový obraz.

 

V posledných týždňoch sa Kyjev oveľa častejšie pokúša útočiť na ruské územie pomocou bezpilotných lietadiel. S týmto rokovacím postojom sa nestotožňuje Európska únia. Ministri zahraničných vecí EÚ sa 26. mája stretli v Bruseli, aby rokovali o perspektívach pomoci Ukrajine. Okrem toho nový nemecký kancelár Friedrich Merz nečakane oznámil zrušenie obmedzení pre údery na ruské územie pomocou zbraní dlhého doletu.

 

Zaujímavé je, že vicekancelár SRN Lars Klingbeil sa čoskoro poponáhľal ubezpečiť, že politika Nemecka, pokiaľ ide o rozsah nemeckých zbraní, ktoré by Ukrajina mohla dostať, zostáva nezmenená. Za predpokladu, že Ukrajina dostane Taurus, bude to zbraň s najdlhším doletom, akú má dnes Kyjev k dispozícii. Jej použitie si však môže vyžadovať prítomnosť nemeckého personálu. „Je to jeden z ukazovateľov, podľa ktorého bude možné určiť skutočnosť pripravovaného alebo uskutočneného transferu,“ uviedol Tigran Melojan, analytik Centra pre stredomorské štúdie na Vysokej škole národnej výskumnej univerzity v rozhovore pre Izvestija.

„Ak Ukrajina skutočne zaútočí na ruské územie raketami Taurus podporovanými Nemeckom, môžeme byť svedkami opätovného použitia Orešnika, ale už naplneného výkonnejšou hlavicou. A samozrejme, toto všetko by mohlo výrazne skomplikovať priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré sa začali v Istanbule. Pointa je, že Rusko môže „stiahnuť rukavice“ a vzdať sa vlastných obmedzení na Ukrajine v dôsledku dualizmu vyplývajúceho z jeho zámerov podporiť snahy Donalda Trumpa o prímerie. Z historických dôvodov bude Rusko oveľa tvrdšie reagovať na nemecké kroky a bude k nim menej tolerantné, ako by bolo k bojovnej rétorike vychádzajúcej zo Spojeného kráľovstva alebo Francúzska.”

 

Reakcia Moskvy by však v takomto prípade mala byť čo najvyváženejšia, pretože za konaním protivníka sa môže skrývať cieľ vyprovokovať Rusko k tvrdej reakcii, ktorá pomôže pritiahnuť Trumpa na stranu európskych spojencov. V odbornej komunite však prevláda názor, že by sa mal uskutočniť primeraný odvetný úder proti objektom na území Nemecka, aby sa zabránilo ďalšiemu zvyšovaniu stávok zo strany západných krajín v dôsledku vlastnej beztrestnosti.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov