.
Aktuality, Letectvo, Pozemná technika,

V2U: Nový ruský autonómny útočný dron s umelou inteligenciou v kontexte moderného konfliktu

❚❚

Rusko, 2. júla 2025 – Ruský bezpilotný útočný dron V2U predstavuje najnovšiu generáciu inteligentných kamikadze UAV s autonómnym navádzaním na cieľ, ktorý je schopný operovať nezávisle aj v podmienkach intenzívneho elektronického potlačenia. Tento systém využíva modernú umelú inteligenciu a kombináciu zahraničných komponentov, čo ilustruje súčasné trendy v konštrukcii autonómnych zbraní a zároveň ukazuje schopnosť ruského priemyslu obchádzať medzinárodné sankcie. Nasadenie V2U na fronte na Ukrajine od začiatku roku 2025 potvrdzuje rastúci význam autonómnych systémov v modernom vojnovom prostredí.


 

 

Vývoj autonómnych bezpilotných útočných prostriedkov je jedným z kľúčových smerov modernizácie vojenských technológií. Nový ruský dron V2U, prvýkrát zaznamenaný v bojovom nasadení vo februári 2025, predstavuje inovatívny krok v oblasti bezpilotných systémov s umelou inteligenciou schopných samostatne identifikovať a ničiť ciele bez nutnosti priamej komunikácie s operátorom.

 

Technická charakteristika a konštrukčné detaily

V2U je kompaktný bezpilotný prostriedok s rozpätím krídiel okolo 1,2 metra, ktorý štartuje z pneumatického katapultu. Hlavným pohonom je elektromotor s batériou s kapacitou približne 34 ampérhodín, čo mu umožňuje hodinový let rýchlosťou okolo 60 km/h. Vývojári predstavili aj modifikáciu so spaľovacím motorom, ktorá predlžuje dolet až na 100 km, čím sa rozširujú operačné možnosti dronu v teréne.
Hmotnosť bojovej hlavice sa pohybuje okolo 3 až 3,5 kilogramu. Používajú sa rôzne varianty hlavíc, vrátane kombinovaných protipancierových, výbušných a trieštivých, ktoré zvyšujú účinnosť dronu proti rôznorodým cieľom, ako sú obrnené vozidlá a pevne postavená obrana. Schopnosť vykonávať takmer zvislý strmhlavý útok komplikuje obranu proti tomuto prostriedku, pretože uhol náletu výrazne obmedzuje možnosti včasnej detekcie a zneškodnenia.

 

Zloženie a pôvod komponentov

V2U je typickým príkladom modernej “improvizovanej” vojenskej výroby založenej na dostupných civilných súčiastkach označovaných ako technológie s dvojitým použitím. Základné elektronické moduly pochádzajú prevažne z Číny, zahŕňajú motor, GPS modul, servopohony, napájacie prvky aj SSD pamäť. Jednodoskový počítač Leetop s integrovaným modulom Nvidia Jetson Orin, ktorý je kľúčový pre funkcie umelej inteligencie, predstavuje pomerne lacné a pritom výkonné riešenie schopné spracovávať obrazové dáta v reálnom čase.

 

 

Dron je ďalej vybavený japonským svetlocitlivým senzorom Sony a ďalšími komponentmi, napríklad elektromagnetickým relé od írskej firmy TE Connectivity. Použitie takto rôznorodých komponentov z medzinárodných zdrojov poukazuje na pokračujúcu schopnosť ruského priemyslu obísť medzinárodné sankcie prostredníctvom rozptýlených dodávateľských reťazcov a komerčných trhov.

 

 

Princíp fungovania a autonómnej schopnosti

Hlavnou prednosťou V2U je jeho schopnosť autonómneho letu a útoku bez priamej komunikácie s operátorom. Dron využíva vizuálnu navigáciu, porovnáva aktuálny obraz z kamery s databázou uloženou na 128GB SSD, čo mu umožňuje orientovať sa a nájsť ciele aj v prostredí s aktívnym elektronickým bojom, kedy je satelitná navigácia rušená alebo nedostupná. Umelá inteligencia dokáže samostatne identifikovať, vyberať a napádať vojenské ciele, najmä obrnenú techniku a delostrelectvo. Táto schopnosť zvyšuje efektivitu a znižuje závislosť na ľudskom zásahu.

 

 

Dron je schopný vykonávať takmer zvislé strmhlavé útoky, čo komplikuje jeho detekciu a zneškodnenie. Vykazuje tiež určité “rojové” správanie – koordinovanú akciu viacerých dronov, čo umožňuje efektívnejšie hromadné útoky.

 

Nasadenie a bojové využitie

Podľa ukrajinských zdrojov je V2U nasadzovaný od februára 2025 s výrazným nárastom od mája toho istého roku. Na fronte dochádza k desiatkam letov denne, kedy drony operujú najmä na troch úsekoch frontu. Príklady z praxe ukazujú nasadenie rojov dronov s farebnými identifikátormi a použitie verzií so spaľovacím motorom. Vďaka autonómii a robustnosti voči rušeniu predstavuje V2U nebezpečnejšiu hrozbu ako predtým zavedený sériový UAV Lancet.

 

Výzvy a obmedzenia autonómnych systémov

Napriek pokrokom zostávajú autonómne útočné drony zatiaľ do značnej miery experimentálnou technológiou. Podmienky na bojisku – vrátane premenlivého počasia, vizuálneho šumu spôsobeného dymom, prachom a maskovaním – výrazne komplikujú spoľahlivú identifikáciu cieľov umelou inteligenciou. Navyše je výpočtový výkon malých palubných počítačov obmedzený, čo núti využívať zjednodušené modely s obmedzenou presnosťou a vyššou spotrebou energie. Ukrajinské vlastné pokusy s autonómnymi dronami od roku 2023 ukazujú, že zatiaľ najspoľahlivejšie sú FPV drony s priamym ľudským ovládaním. Autonómne systémy zatiaľ často zlyhávajú v presnom rozpoznaní a klasifikácii cieľov, čo vedie k potenciálnym rizikám chybných útokov.

 

 

 

Adam Čaloud

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov