
V2U: Nový ruský autonómny útočný dron s umelou inteligenciou v kontexte moderného konfliktu
Rusko, 2. júla 2025 – Ruský bezpilotný útočný dron V2U predstavuje najnovšiu generáciu inteligentných kamikadze UAV s autonómnym navádzaním na cieľ, ktorý je schopný operovať nezávisle aj v podmienkach intenzívneho elektronického potlačenia. Tento systém využíva modernú umelú inteligenciu a kombináciu zahraničných komponentov, čo ilustruje súčasné trendy v konštrukcii autonómnych zbraní a zároveň ukazuje schopnosť ruského priemyslu obchádzať medzinárodné sankcie. Nasadenie V2U na fronte na Ukrajine od začiatku roku 2025 potvrdzuje rastúci význam autonómnych systémov v modernom vojnovom prostredí.
Vývoj autonómnych bezpilotných útočných prostriedkov je jedným z kľúčových smerov modernizácie vojenských technológií. Nový ruský dron V2U, prvýkrát zaznamenaný v bojovom nasadení vo februári 2025, predstavuje inovatívny krok v oblasti bezpilotných systémov s umelou inteligenciou schopných samostatne identifikovať a ničiť ciele bez nutnosti priamej komunikácie s operátorom.
Technická charakteristika a konštrukčné detaily
V2U je kompaktný bezpilotný prostriedok s rozpätím krídiel okolo 1,2 metra, ktorý štartuje z pneumatického katapultu. Hlavným pohonom je elektromotor s batériou s kapacitou približne 34 ampérhodín, čo mu umožňuje hodinový let rýchlosťou okolo 60 km/h. Vývojári predstavili aj modifikáciu so spaľovacím motorom, ktorá predlžuje dolet až na 100 km, čím sa rozširujú operačné možnosti dronu v teréne.
Hmotnosť bojovej hlavice sa pohybuje okolo 3 až 3,5 kilogramu. Používajú sa rôzne varianty hlavíc, vrátane kombinovaných protipancierových, výbušných a trieštivých, ktoré zvyšujú účinnosť dronu proti rôznorodým cieľom, ako sú obrnené vozidlá a pevne postavená obrana. Schopnosť vykonávať takmer zvislý strmhlavý útok komplikuje obranu proti tomuto prostriedku, pretože uhol náletu výrazne obmedzuje možnosti včasnej detekcie a zneškodnenia.
Zloženie a pôvod komponentov
V2U je typickým príkladom modernej “improvizovanej” vojenskej výroby založenej na dostupných civilných súčiastkach označovaných ako technológie s dvojitým použitím. Základné elektronické moduly pochádzajú prevažne z Číny, zahŕňajú motor, GPS modul, servopohony, napájacie prvky aj SSD pamäť. Jednodoskový počítač Leetop s integrovaným modulom Nvidia Jetson Orin, ktorý je kľúčový pre funkcie umelej inteligencie, predstavuje pomerne lacné a pritom výkonné riešenie schopné spracovávať obrazové dáta v reálnom čase.
Dron je ďalej vybavený japonským svetlocitlivým senzorom Sony a ďalšími komponentmi, napríklad elektromagnetickým relé od írskej firmy TE Connectivity. Použitie takto rôznorodých komponentov z medzinárodných zdrojov poukazuje na pokračujúcu schopnosť ruského priemyslu obísť medzinárodné sankcie prostredníctvom rozptýlených dodávateľských reťazcov a komerčných trhov.
Princíp fungovania a autonómnej schopnosti
Hlavnou prednosťou V2U je jeho schopnosť autonómneho letu a útoku bez priamej komunikácie s operátorom. Dron využíva vizuálnu navigáciu, porovnáva aktuálny obraz z kamery s databázou uloženou na 128GB SSD, čo mu umožňuje orientovať sa a nájsť ciele aj v prostredí s aktívnym elektronickým bojom, kedy je satelitná navigácia rušená alebo nedostupná. Umelá inteligencia dokáže samostatne identifikovať, vyberať a napádať vojenské ciele, najmä obrnenú techniku a delostrelectvo. Táto schopnosť zvyšuje efektivitu a znižuje závislosť na ľudskom zásahu.
Dron je schopný vykonávať takmer zvislé strmhlavé útoky, čo komplikuje jeho detekciu a zneškodnenie. Vykazuje tiež určité “rojové” správanie – koordinovanú akciu viacerých dronov, čo umožňuje efektívnejšie hromadné útoky.
Nasadenie a bojové využitie
Podľa ukrajinských zdrojov je V2U nasadzovaný od februára 2025 s výrazným nárastom od mája toho istého roku. Na fronte dochádza k desiatkam letov denne, kedy drony operujú najmä na troch úsekoch frontu. Príklady z praxe ukazujú nasadenie rojov dronov s farebnými identifikátormi a použitie verzií so spaľovacím motorom. Vďaka autonómii a robustnosti voči rušeniu predstavuje V2U nebezpečnejšiu hrozbu ako predtým zavedený sériový UAV Lancet.
Výzvy a obmedzenia autonómnych systémov
Napriek pokrokom zostávajú autonómne útočné drony zatiaľ do značnej miery experimentálnou technológiou. Podmienky na bojisku – vrátane premenlivého počasia, vizuálneho šumu spôsobeného dymom, prachom a maskovaním – výrazne komplikujú spoľahlivú identifikáciu cieľov umelou inteligenciou. Navyše je výpočtový výkon malých palubných počítačov obmedzený, čo núti využívať zjednodušené modely s obmedzenou presnosťou a vyššou spotrebou energie. Ukrajinské vlastné pokusy s autonómnymi dronami od roku 2023 ukazujú, že zatiaľ najspoľahlivejšie sú FPV drony s priamym ľudským ovládaním. Autonómne systémy zatiaľ často zlyhávajú v presnom rozpoznaní a klasifikácii cieľov, čo vedie k potenciálnym rizikám chybných útokov.



Adam Čaloud
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942