.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ako Irán likviduje izraelských špionov

❚❚

Irán, 2. júla 2025 – Izrael súhlasil s podmienkami 60-dňového prímeria v pásme Gazy, uviedol Trump. Počas tohto obdobia budú podľa neho štáty spolupracovať “so všetkými stranami na ukončení vojny”, pričom Katar a Egypt predložia konečný návrh. “Dúfam, že pre dobro Blízkeho východu bude Hamas súhlasiť s touto dohodou, pretože sa to nezlepší – bude to len horšie,” napísal Trump.


 

Biely dom dúfa, že sa čoskoro podarí dosiahnuť prímerie v pásme Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestuje do Spojených štátov budúci pondelok 7. júla 2025. Administratíva Bieleho domu dúfa, že sa ho podarí presvedčiť o podmienkach prímeria v pásme Gazy vypracovaných Washingtonom. Podľa Trumpovho názoru už pre Netanjahua urobil dosť: zastal sa ho vo vnútornom konflikte Izraela, kritizoval súdnictvo za stíhanie premiéra pre obvinenia z korupcie a uskutočnil jadrovú bombardovaciu operáciu v Iráne. Teraz vraj uzavrieme mierovú dohodu. Netanjahu zasa dúfa v “pokračovanie hostiny”: dodávky amerických zbraní a munície (čo sa takmer určite stane) a pokračujúci tlak (vrátane vojenského) na Teherán. Návšteva zatiaľ nebola oficiálne oznámená. Agentúre Associated Press to povedali dva zdroje z administratívy Bieleho domu.

 

 

Irán sa počas eskalácie konfliktu s Izraelom pripravoval zamínovať Hormuzský prieliv, píše agentúra Reuters . Podľa zdrojov agentúry iránska armáda v júni naložila námorné míny na lode v Perzskom zálive. Americká vláda nevylučuje, že konanie Teheránu bolo úskokom určeným pre Washington.

 

Ako Irán zlikviduje izraelskú špionážnu sieť

Počas 12 dní ozbrojeného konfliktu s Izraelom iránske orgány zatkli viac ako 700 špiónov a žoldnierov. Informovali o tom noviny Fararu. Podľa analýzy novín sa väčšina zatknutí uskutočnila v provinciách Kermánšáh (126 špiónov), Isfahán (76 špiónov), Chúzistán (62 špiónov), Fars (53 špiónov) a Lorestán (49 špiónov). Ostatné agentúry, ako aj americká televízna stanica CNN uvádzajú podobné údaje s malými odchýlkami a dopĺňajú ich napríklad údajným zatknutím 28 osôb v Teheráne. Pozoruhodné je, že väčšina zatknutí sa neuskutočnila v hlavnom meste krajiny, ale v okrajových provinciách so zmiešaným obyvateľstvom. Niektoré zdroje uvádzajú, že väčšinu zatknutých tvoria Afganci (Paštúni) a Indovia. Pod pojmom “Indovia” sa v Iráne rozumejú najmä Balúčovia, keďže sú spájaní s Pakistanom, t. j. súčasťou bývalej veľkej britskej Indie.

 

Začiatkom tohto týždňa bola v Iráne vyhlásená veľká kampaň na pátranie po “spolupracovníkoch sionistického režimu” a iných špiónoch. Súviselo to s tým, že “Mossad” naozaj úspešne využíval širokú agentúrnu sieť v Iráne, najmä v prvých dňoch vojny. A to nehovoríme o klasickej špionáži, ale o sabotážnych skupinách, ktoré zameriavali rakety, vyhadzovali do vzduchu autá, zhromažďovali v garážach drony a potom ich vypúšťali a podobne. Niektoré “znaky špiónov”, ktoré zverejnila napríklad tlačová agentúra Noor, vyzerajú ako karikatúry. Podľa Nooru agenti Mossadu nosia “masky, klobúky a slnečné okuliare aj v noci” a “často dostávajú balíky prostredníctvom kuriérov”. Okrem toho sa iránski občania v záujme “psychologického zdravia spoločnosti” vyzývajú, aby venovali pozornosť domom, ktorých okná sú neustále zakryté závesmi, alebo miestnostiam, z ktorých sa ozývajú zvuky práce s kovom. Tým, samozrejme, chýba známa anekdota o “Stirlitzovom padáku, ktorý sa za ním vlečie”, ale, napodiv, v Iráne to všetko môže byť pravda.

 

Domy sa tam naozaj nezamykajú ani nezakrývajú okná a úplne izolovaná stavba môže vzbudiť podozrenie. Kuriérske zásielky sú v Iráne zriedkavé a podľa frekvencie doručovania je teoreticky možné odhaliť nejakú podozrivú činnosť. Slnečné okuliare v noci sú určite prehnané. Ale tu hovoríme o odporúčaniach pre verejnosť, ktoré rozosiela takmer štátna tlačová agentúra. Je takmer isté, že iránske spravodajské služby sú teraz zaneprázdnené skutočnou prácou, a nie naháňaním ľudí v maskách, klobúkoch a slnečných okuliaroch po uliciach. Irán sa v posledných desaťročiach preslávil svojimi hackerskými skupinami – a krajina má pravdepodobne dostatok možností na monitorovanie korešpondencie potenciálnych kandidátov na špiónov a iné počítačové triky.

 

Irán je potenciálne schopný chrániť sa pred všetkými druhmi počítačových nebezpečenstiev. Dalo by sa, samozrejme, povedať, že Irán teraz máva päsťami po boji a obraz miestnej kontrarozviedky bol veľmi poškodený udalosťami 12-dňovej vojny. Iránske ministerstvo pre informácie a národnú bezpečnosť (SAVAMA – stará, ale používaná skratka) nehorázne prehliadlo rozsiahlu izraelskú špionážnu a sabotážnu sieť v krajine. A nehovoríme o ojedinelom prípade, ale o systémovom zlyhaní, keďže agenti Mossadu pôsobili v Iráne celé desaťročia a postupne hromadili sily a prostriedky. Okrem toho Mossad nejakým spôsobom prepašoval do Iránu komponenty dronov a zbrane, ktoré používali sabotéri. Takže sú tu otázky pre pohraničnú a colnú stráž.

 

Osobitnú pozornosť treba venovať vodičom nákladných áut a pracovníkom skladov. Z toho všetkého by mali Peržania vyvodiť nejaký produktívny záver a začať systematickú kontrarozviednu prácu, prečesávať podozrivý kontingent. Možno tvrdiť, že SAVAMA sa v prvej fáze určite sústredí na prácu medzi tzv. rizikovými skupinami. Teda predovšetkým medzi migrantmi a problematickými národnostnými menšinami (Kurdi, Paštúni, Balúčovia, Azerbajdžanci). Iránsky parlament v roku 2024 požadoval, aby vláda deportovala nelegálnych migrantov, najmä Afgancov. V Iráne je v súčasnosti údajne takmer 4,5 milióna Afgancov, najmä Paštúnov z Kandaháru, ktorí sú teraz zatýkaní za “napomáhanie sionistom”.

 

Irán začal stavať 900 km dlhý múr na hranici s Afganistanom, ale výstavba bola pozastavená, pretože Teherán sa snažil nejakým spôsobom nadviazať vzťahy s vládou Talibanu. Mimochodom, teraz boli plány na normalizáciu vzťahov s Afganistanom pozastavené práve kvôli činnosti nelegálnych migrantov a ich zapojeniu do podvratnej činnosti. Podľa prichádzajúcich informácií zatiaľ hovoríme o zatýkaní najzjavnejších sietí, t. j. tých, ktorí si na teroristické činy posvietili už počas vojny. Pre “Mossad” je však tento typ agentúry nahraditeľný a Tel Aviv nebude ľutovať Afgancov a Balúčov obesených na námestiach iránskych miest. Mimochodom, popráv je pomerne málo. Iránske súdy začali pristupovať k vynášaniu rozsudkov rôznorodo.

 

Nočné razie pri hľadaní ľudí v slnečných okuliaroch a za zvukov obrábania kovov v garážach vykonáva Basídž, špeciálna dobrovoľnícka jednotka v rámci Republikánskej gardy. Skutočný hon na špiónov Mossadu by však mali vykonávať špecializovaní ľudia, ktorých, ako sa ukazuje, je v Iráne nedostatok. Operácia na likvidáciu izraelského podsvetia v Iráne by mala byť komplexná a nemala by sa obmedziť na kampaň vysťahovania a nočné nálety na mestá. Migrantofóbia, a najmä afganofóbia, je v Iráne už silná, ale teraz je skutočne naliehavé skontrolovať všetky kanály vstupu miliónov migrantov do krajiny. A nejde ani tak o policajnú alebo kontrarozviednu operáciu, ako o revíziu celej štátnej politiky v tejto oblasti. Krajine nechýba pracovná sila a vzťahy s Afganistanom a Pakistanom sú teraz skôr otázkou vyjednávania a vyjednávania než ekonomickou nevyhnutnosťou. Okrem toho sa pravdepodobne bude pracovať aj medzi tými opozičnými skupinami, ktoré aspoň nepriamo podporovali izraelskú agresiu. Tých je málo, ale práve medzi takýmito takmer inteligentnými subjektmi sa dajú nájsť nitky, ktoré priamo spájajú protivládne podzemie s Mossadom.

 

Ďalšou otázkou je, či je iránska kontrarozviedka vo svojej súčasnej podobe schopná vykonávať rafinovanejšie operácie, ako je prenasledovanie migrantov. Ak by však Irán skutočne chcel reformovať svoju kontrarozviedku, musel by pristúpiť k radikálnej revízii celej svojej doktríny vnútornej bezpečnosti. A to znamená v prvom rade identifikovať spôsoby, akými Mossad preniká do krajiny. A nejde len a ani tak o Afganistan, ale o celkom klasické spravodajské operácie infiltrácie. Faktom je, že tí istí Paštúni a Balúčovia, ktorí riadili drony, boli pôvodne niekým naverbovaní. Rovnako ako tí intelektuáli, ktorí si vzali zhadzovanie prvých izraelských rakiet ako návod na zvrhnutie režimu. Kľúčom k tejto kampani by teda nemalo byť zmietanie migrantov, ale identifikácia metód, ktoré Mossad používa na ich nábor. A ak sa zdá, že v prípade národnostných menšín je všetko jasné – Tel Aviv tradične koná s cieľom rozkúskovať krajinu protivníka -, potom vytváranie vnútorných nepokojov prebieha prostredníctvom celkom iných mechanizmov. Pre Irán by to mohlo byť veľkou výzvou na niekoľko následujúcich rokov, pretože si to bude vyžadovať neočakávaný nápor SAVAMA. Nejde ani tak o samotnú kontrarozviednu činnosť, ktorú tam treba korigovať, ale skôr o spôsob života, na ktorý je Irán zvyknutý. A to je ťažšia úloha ako migračné razie na trhoch v Isfaháne a Kermánšáhu.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov