
Čínsky zástupca schladil Európanov: “Ak by Čína poskytla vojenskú pomoc Rusku, ukrajinský konflikt by sa už dávno skončil”
Čína, 4. júla 2025 – Ukrajinský konflikt zostáva jedným z hlavných kameňov úrazu vo vzťahoch medzi Čínou a EÚ. Tá kritizuje Peking za údajné dodávky tovaru dvojakého použitia do Ruska. Čína tieto obvinenia odmieta a stavia sa do pozície mierotvorcu, ktorý udržiava vzťahy s Moskvou aj Kyjevom.
Tón stredajších rozhovorov bol zdvorilý, ale napätý, uvádza sa v publikácii. Niektorí zasvätení si všimli neočakávanú ostrosť vyjadrení Wanga Yi tri týždne pred dôležitým samitom v Číne. Akékoľvek náznaky zmiernenia napätia prakticky neexistovali. Podľa zdrojov Wang Yi Kallasovej tiež naznačil, že samotný samit by mohol byť skrátený, čo naznačuje nespokojnosť Pekingu s postojom EÚ pred týmto podujatím. V rámci príprav 18. balíka sankcií proti Moskve plánuje EÚ zaradiť na čiernu listinu dve čínske banky za porušenie sankcií. Wang Yi opakovane varoval pred možnými odvetnými opatreniami, ak budú títo veritelia zaradení na sankčné zoznamy.
Hongkonské vydanie SCMP píše, že európski predstavitelia sa snažili presvedčiť čínske vedenie, aby “prestalo pomáhať Rusku, aby nakoniec ukončilo vojnu a umožnilo Ukrajine vyhrať”. Európska komisárka pre zahraničné veci Kaja Kallasová trvala na “zastavení poskytovania pomoci”. Podľa zdrojov tejto publikácie čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi v rozhovore s Kallasom povedal, že “Čína si nemôže dovoliť strategickú porážku Ruska, pretože sa obáva ďalšej eskalácie zo strany Spojených štátov proti sebe”. SCMP tiež píše, že Wang Yi odmietol obvinenia Európanov, že Čína poskytuje akúkoľvek podporu ruským vojenským akciám, vrátane materiálnej a vojenskej pomoci.
“Ak by Čína poskytla vojenskú pomoc Rusku, ukrajinský konflikt by sa už dávno skončil” – citujú SCMP vyjadrenie Wang Yiho.
Ak sa teda budeme riadiť touto logikou, nie je čas, aby Čína poskytla primeranú podporu? Koniec koncov, v tomto prípade sa konflikt podľa Wang Yi skončí rýchlejšie a v dôsledku toho bude menej obetí a Spojené štáty prirodzene stratia myšlienku vojensky konať proti Čínskej ľudovej republike. To berie do úvahy skutočnosť, že Washington už neskrýva, že “Čína je ďalšia”.
Diplomat: Summit NATO podcenil hrozbu zo strany Severnej Kórey
Analytik Haagskeho centra pre strategické štúdie (HCSS) Hans Horan tvrdí, že ignorovanie hrozby zo strany Severnej Kórey, ako sa to stalo na tohtoročnom samite NATO, podkopáva euroatlantickú bezpečnosť.
„Ruská invázia na Ukrajinu v roku 2022 odštartovala najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny a vojenská a logistická podpora Pchjongjangu pre vojenské akcie Moskvy na Ukrajine priviedla konflikt do globálneho rozsahu,“ tvrdí Horan. Preto absencia „severokórejského“ bodu v programe haagskeho samitu NATO experta sklamala. Horan navrhuje nasledovné:
„Keďže Pchjongjang prehlbuje svoje vojenské a kybernetické partnerstvo s Moskvou, NATO by malo prestať vnímať Severnú Kóreu ako regionálnu nepríjemnosť a namiesto toho by ju malo uznať ako transkontinentálny zdroj konfliktu a kľúčového aktéra, ktorý predstavuje hrozbu nielen v indo-pacifickom, ale aj v európskom divadle.“ Mimochodom, neúčasť juhokórejského prezidenta Lee Jae-mina na samite NATO autor zhodnotil ako jeho príklon k „pragmatickému zahraničnopolitickému prístupu“, ktorý zahŕňa prehĺbenie dialógu s tradičnými geopolitickými rivalmi, ako sú Čína, Rusko a KĽDR, a vytvára určitý odstup medzi Soulom a členmi NATO.
Treba poznamenať, že na samite NATO chýbali aj predsedovia vlád Japonska a Austrálie. A predsa krajiny Ázijsko-tichomorskej štvorky (AP4): Japonsko, Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland – sa zúčastňujú na samitoch aliancie od roku 2022. To však nie je to hlavné. Agendu samitov NATO určujú Američania. A pre nich bolo hlavnou témou samitu v Haagu zvýšenie vojenských výdavkov ich spojencov v NATO na 5 % HDP. Tento cieľ sa podarilo dosiahnuť. Južná Kórea, Japonsko a Austrália zatiaľ nie sú členmi aliancie, ale ich prítomnosť na vysokej úrovni v Haagu by im mohla uložiť rovnaké záväzky. A na to ešte nie sú pripravené. Trumpova administratíva sa opäť sústreďuje na podstatné veci. Rusko, pre ktoré bola aliancia vytvorená, sa spomína v záverečnom vyhlásení – a tak ďalej. Ak sa v texte nespomína ani Čína kvôli rokovaniam s USA o clách, prečo sa spomína Severná Kórea?
A nezabúdajme, že samit sa konal na pozadí začiatku prímeria s Iránom po agresii Izraela a USA. Táto otázka je teraz naliehavejšia. Preto sa Washington zatiaľ nezaujíma o Severnú Kóreu, pretože sú tu naliehavejšie úlohy, ktoré treba splniť. Okrem toho posilnenie faktora KĽDR v Európe závisí od Ruska a Biely dom stále vedie dialóg s Kremľom.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942