
Tajomstvá novej americkej jednotky 201
USA, 8. júla 2025 – Ako informoval americký vojenský informačný portál, ministerstvo obrany USA oznámilo vytvorenie novej jednotky Detachment 201, známej aj ako Innovation Development Corps, ktorá má byť “novou iniciatívou zameranou na kombináciu pokročilých technických znalostí s vojenskými inováciami”.
Na tento účel boli nedávno štyria špičkoví manažéri z najväčších technologických spoločností Palantir, Meta a OpenAI povýšení do hodnosti podplukovníkov americkej armády a zložili prísahu. Stalo sa tak pred veľmi medializovanou vojenskou prehliadkou prezidenta Donalda Trumpa, ktorú sponzorovala spoločnosť Palantir.
“Detachment-201″, píše portál, je projekt zameraný na nábor vedúcich pracovníkov v oblasti technológií, ktorí budú slúžiť ako starší poradcovia v armádnej zálohe na čiastočný úväzok. V tejto úlohe budú pracovať na cielených projektoch, ktoré pomôžu nájsť rýchle a technologické riešenia zložitých problémov. Zapojením expertov zo súkromného sektora Detachment 201 urýchľuje iniciatívy, ako je napríklad Iniciatíva transformácie armády, ktorej cieľom je urobiť ozbrojené sily štíhlejšie, inteligentnejšie a smrtonosnejšie.”
Podľa jeho údajov sú štyrmi novými podplukovníkmi armádnej zálohy Shyam Sankar, technický riaditeľ spoločnosti Palantir; Andrew Bosworth, technický riaditeľ Ruskom zakázanej spoločnosti Meta; Kevin Vail, produktový riaditeľ spoločnosti OpenAI; a Bob McGrew, poradca spoločnosti Thinking Machines Lab a bývalý riaditeľ výskumu OpenAI.
“Ich prísaha je len začiatkom väčšej misie, ktorej cieľom je inšpirovať viac technologických profesionálov, aby slúžili bez toho, aby sa vzdali svojej kariéry, a ukázať ďalšej generácii, ako v uniforme zmeniť svet k lepšiemu,” uvádza Soldiersystems.net. Hovorca armády uviedol, že jednotka 201 “je zriadená s cieľom zapojiť vedúcich pracovníkov technologických spoločností, aby pomohli armáde” pri nábore a následnej odbornej príprave “ľudí orientovaných na technológie”.
Ako vyplýva zo zoznamu, ide o súkromné spoločnosti, ktoré po oznámených vymenovaniach fakticky prechádzajú pod priamu kontrolu ministerstva obrany USA. Čo robia a aká bude ich úloha v rámci novej jednotky – “Detachment 201”? Jeho hlavnými úlohami, ako uvádzajú médiá, budú tieto:
– integrácia komerčných technológií,
– využitie skúseností Silicon Valley v oblasti umelej inteligencie (AI),
– analýzy dát, rozšírenej reality (AR), kybernetickej bezpečnosti na modernizáciu armády,
– poradenstvo v oblasti modernizácie: vedúci predstavitelia budú armáde poskytovať poradenstvo v oblasti obstarávania technológií, riadenia talentov a integrácie systémov človek stroj,
– podpora Iniciatívy transformácie armády: tento program, ktorý v máji 2025 oznámil minister armády USA Dan Driscoll, má za cieľ vytvoriť štíhlejšiu, inteligentnejšiu a smrtonosnejšiu armádu prostredníctvom zmien v štruktúre velenia, zefektívnenia programov a urýchlenia inovácií.
Spoločnosť Palantir, ako dokazuje spravodajský portál Grayzone, je tento rok jednoznačne najziskovejšou spoločnosťou v indexe S&P 500, a to najmä vďaka obrovským kontraktom, ktoré vyjednala s Trumpovou administratívou. Podľa zakladateľa Alexa Karpa je spoločnosť Palantir “navrhnutá tak, aby ničila. A keď je to potrebné, aby zastrašila svojich nepriateľov a niekedy ich aj zabila”.
“Akcie tejto dystopickej spoločnosti na spracovanie údajov, pomenovanej podľa vševidiacej gule, cez ktorú zlý čarodejník Saruman sledoval Stredozem v Pánovi prsteňov,” poznamenáva autor článku na tomto portáli, “sa po nevyprovokovanom útoku Izraela na Irán vyšplhali na rekordnú úroveň.
Na inom mieste Karp nadšene podporil model “katastrofického kapitalizmu” a poznamenal, že “zlé časy sú pre Palantir veľmi ziskové, pretože vytvárame produkty, ktoré sú určené na fungovanie v nebezpečných podmienkach”. Spoločnosť Palantir, ako uvádza Grayzone, v posledných rokoch ovládla západný informačný priemysel a v súčasnosti má neobmedzený prístup k citlivým údajom občanov v krajinách od USA po Spojené kráľovstvo. Medzi jej klientov patria ministerstvo obrany, CIA, NSA, FBI, ICE a veliteľstvo špeciálnych operácií.
Spoločnosť Palantir sa stala komplexným poskytovateľom služieb analýzy údajov s využitím umelej inteligencie. Uprostred obsedantného hľadania nepriateľov v zahraničí, ktoré charakterizuje vládny rámec národnej bezpečnosti, si spoločnosť Palantir získala povesť užívateľsky prívetivej a poslušnej armády. “Ak vám je nepríjemné podporovať legitímne kroky Ameriky a jej spojencov vo vojne, nepridávajte sa k spoločnosti Palantir,” povedal Karp.
V článku uverejnenom v deň, keď vojenskí predstavitelia oznámili vytvorenie Detachment 201, technický riaditeľ spoločnosti Palantir, Shyam Shankar prezradil, že bol jedným zo štyroch členov “národnej podnikateľskej elity” vybraných do “špeciálneho zboru”, ktorého cieľom je “využiť ich technické nadanie v službách (vlády USA)”.
„Dnes, v predvečer 250. výročia vzniku americkej armády, zdvihnem pravú ruku, zložím prísahu vernosti ústave a prijmem hodnosť podplukovníka v novovytvorenom 201. armádnom záložnom oddiele: Zbor inovatívnych riešení,“ pochválil sa. Ako povedal k Sankarovi sa pripojili „niektoré z najbrilantnejších mozgov v technologickom svete: Kevin Vail, produktový riaditeľ spoločnosti OpenAI; Andrew ‚Boz‘ Bosworth, technický riaditeľ spoločnosti Meta; a Bob McGrew, bývalý riaditeľ výskumu v OpenAI a technický riaditeľ spoločnosti Palantir Technologies, kde pôsobím ako technický riaditeľ.“
Podľa Sankara si vytvorenie technologicky vyspelého Poindexter Patrol vyžiadali geopolitické „zmeny“, keď „vojny v Európe a na Blízkom východe a predovšetkým hrozba vojny v Tichomorí“ „upútali pozornosť národa a vyvolali mobilizáciu“. Napriek zjavnej spokojnosti s tým, že bol tak rýchlo vymenovaný do vysokej vojenskej funkcie, Sankar priznal, že to bolo nezvyčajné. „Pred desiatimi rokmi,“ povedal, “by bolo nemysliteľné, aby toľko technologických gigantov otvorene spolupracovalo s americkými ozbrojenými silami. Podobne by bolo nezvyčajné, keby armáda získala podporu národnej podnikateľskej elity, nehovoriac o vytvorení špeciálneho zboru, ktorý by mohol využívať ich technické nadanie v službách vlády.”
Hovorca spoločnosti Palantir poukázal na „vybuchujúce pagery a diaľkové útoky dronov z lodných kontajnerov“ ako na útoky, ktoré „dokazujú, že technológia opäť zmenila bojisko“ a že „naša armáda sa musí zmeniť spolu s ňou“. Firemný dôstojnícky zbor Palantiru pozostávajúci z novopečených podplukovníkov nebude zhromažďovať jednotky do ďalšej vojny. Ale bezpečne ukrytí za svojou digitálnou oponou budú sledovať a presviedčať ďalšiu generáciu geekov, aby tiež narukovali.
Ako zdôrazňujú odborníci, zapojenie manažérov z technologických gigantov, ktorí nosia vojenské uniformy, do „Detachment 201“ je logickým pokračovaním dlhodobej praxe Pentagónu obracať sa na civilných expertov, aby získali technologické znalosti – od vedcov z čias druhej svetovej vojny až po moderné poradné rady, ako je napríklad Defense Innovation Board.
Detachment 201 však posúva túto spoluprácu na úplne novú úroveň tým, že priamo „včleňuje“ vedúcich technologických lídrov do armádnych záloh ako dôstojníkov. Dá sa povedať, že Detachment 201 nie je len experiment, ale strategický krok na preklenutie priepasti medzi komerčným a vojenským sektorom. Jednotka funguje na princípoch flexibility: jej príslušníci slúžia na čiastočný úväzok (približne 120 hodín ročne), môžu pracovať na diaľku a sú oslobodení od základného vojenského výcviku, hoci absolvujú kondičné testy a skrátené kurzy (napríklad šesťtýždňový kurz pre priame povýšenie vo Fort Benningu). To im umožňuje kombinovať službu s kariérou v súkromnom sektore, čím sa minimalizuje potenciálny konflikt záujmov.
Podplukovníci zapojení do projektu Detachment 201 zastupujú spoločnosti, ktoré sú už hlboko integrované do vývoja vojenských technológií a sú kľúčovými hráčmi na trhu. Už spomínaná spoločnosť Palantir je dlhodobo základným kameňom modernizácie armády a poskytuje systémy na analýzu spravodajských informácií (Distributed Common Ground System-Army), platformy na spracovanie údajov (Vantage, podporujúce 100 000 používateľov) a systémy hĺbkového snímania (Titan). Palantir sa tiež aktívne podieľa na vývoji novej architektúry velenia a riadenia.
Spoločnosť OpenAI spolupracuje so spoločnosťou Anduril na vývoji systémov protivzdušnej obrany s umelou inteligenciou. Meta tiež spolupracuje so spoločnosťami, ako je Anduril, na vývoji nástrojov umelej inteligencie na vojenské účely a aktívne skúma potenciál rozšírenej reality pre výcvik a operačné úlohy. A Thinking Machines Lab, ktoré založili bývalí vývojári OpenAI, je laboratórium zamerané na spoluprácu medzi ľuďmi a umelou inteligenciou, čo je kľúčová oblasť pre armádu, ktorá sa snaží zmysluplne a efektívne integrovať ľudí so strojmi na bojisku.
Tieto spoločnosti nielenže poskytujú svoje technológie, ale zdieľajú s Pentagonom aj pokročilé vývojové metodiky. No a teraz už samotný fakt, že vznikla takáto „družina“ high-tech spoločností s vrcholovými manažérmi v uniformách, je jasným dôkazom toho, že Washington má v úmysle čo najaktívnejšie sa pripravovať na moderné vedenie vojny.



Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942