
Skorumpovaný Johnson sa musí vrátiť. Ako mohla Británia dosiahnuť takýto stav elít?
Británia, 9. júla 2025 – Keir Starmer si takto zrejme nepredstavoval oslavu svojho 1.výročia vo funkcii britského premiéra. Určite nepočítal s takýmito titulkami v novinách vo svojej krajine. Ideologický hlas liberálov, The Economist, vyšiel s obrázkom topiaceho sa Starmera a titulkom “Tragédia laboristov”. Prakticky všetky noviny sú plné urážlivých karikatúr a hanlivých charakteristík vlády.
Najviac Starmera znepokojuje skutočnosť, že aj labouristická tlač spochybňuje jeho schopnosť vyviesť stranu a vládu z krízy. Noviny The Guardian, pri príležitosti roku vlády labouristov, dávajú jasne najavo, že labouristi spálili svoje predvolebné sľuby. A uverejňuje článok s potupným titulkom: “Labouristi potrebujú lídra, ale namiesto toho majú Starmera, neviditeľného premiéra”. Toto píše labouristická tlač. Konzervatívna tlač sa vôbec nevyhýba ostrým slovám voči vlastnému premiérovi, ktorý podľa nej zlyhal.
Starmer však plánoval pristupovať k výročiu ako triumfujúci hrdina. Najskôr chcel prezentovať ako svoj úspech americko-britskú obchodnú zmluvu, ale nakoniec sa fotografia, na ktorej zbiera papiere, či už náhodne alebo zámerne zhodené Donaldom Trumpom, stane na dlhé roky symbolom poníženia Británie. A potom sa premiér pokúsil pretlačiť cez parlament návrh veľkej reformy sociálneho zabezpečenia, ale čelil prvej vážnej vzbure vo vlastnej strane. V dôsledku toho sa musel na poslednú chvíľu vzdať a v podstate reformu odmietnuť.
A čerešničkou na tejto narodeninovej torte na počesť výročia Starmerovho premiérstva boli slzy kancelárky štátnej pokladnice Rachel Reevesovej, ktorá sa rozplakala, keď sedela za chrbtom svojho šéfa počas debát v parlamente, pred očami celej Británie. To spôsobilo skutočnú paniku na finančných trhoch v krajine.
Okrem týchto emócií existujú aj objektívnejšie ukazovatele. Starmer sa stal absolútnym lídrom v nepriaznivom hodnotení po prvom roku vlády v histórii premiérov. Výnimkou je nezabudnuteľná Liz Trussová, ale tá vo funkcii nevydržala tak dlho, takže je zbytočné s ňou niekoho porovnávať.
A ako sa to všetko začalo! Pred rokom mali labouristi v parlamente takú solídnu väčšinu, že všetci verili, že Starmer má na ďalších päť rokov zaistenú bezproblémovú vládu. Teraz sa viaceré noviny pýtajú, či Británia prežije ďalšie štyri roky vlády labouristov. Súčasné prieskumy ukazujú, že ak by sa voľby konali teraz, Starmerova strana by stratila 286 kresiel.
Nesystémová strana Nigela Faragea Reformné Spojené kráľovstvo, ktorá by sa dostala na prvé miesto, by získala približne toľko. A pre labouristov je tu ešte jedna smutná správa: jej bývalý líder Jeremy Corbyn oznámil svoj zámer vytvoriť ľavicovú stranu, po čom jeden z Corbynových spolupracovníkov okamžite opustil labouristickú frakciu. Podľa rýchleho prieskumu, ktorý sa uskutočnil po tomto oznámení, by ľavičiari labouristom odobrali ešte niekoľko percent hlasov, čím by klesli na tretie miesto.
Doteraz prominentní labouristickí poslanci tvrdili, že nemajú v úmysle opustiť stranu. Nedávna vzbura časti poslancov však odhalila neistotu Starmerovej pozície, ktorá pre neho bola skutočným šokom. Ako poznamenal denník The Sunday Times, súčasná zostava bola vybraná na základe prísnych kritérií lojality voči vedeniu. Pred minuloročnými voľbami boli vyradení všetci potenciálni podporovatelia Corbyna. Vybraní boli väčšinou neskúsení, ale lojálni mladí ľudia – tzv. stálice. Noviny uvádzajú:
“Nevýrazní chlapci a dievčatá v prísnych oblekoch boli stvorení pre lojalitu strane. Starmer s nimi ľahko manipuluje. Problémom výtržníctva je, že ak to urobíte raz, urobíte to znova. Prvá vražda je najťažšia.” Čo znamená, že “bezmenní starmerovci” sa môžu čoskoro zmeniť na nemilosrdných zabijakov súčasnej vlády.
Britskí experti, ktorí analyzujú tieto javy, sú ohromení: ako mohla krajina dosiahnuť takýto stav elít? Odpoveď je predsa na povrchu! Spočíva v neosobnosti týchto “chlapcov a dievčat”! Svojho času Corbyn použil rovnaký princíp, keď do svojej tieňovej vlády vybral neskúseného bezmenného Starmera, ktorý čoskoro vrazil dýku do chrbta svojho šéfa a zosadil ho z čela strany. A teraz britská tlač žasne nad tým, ako im už desať rokov vládnu beztvárni a netalentovaní premiéri – všetci ako na objednávku!
Známy britský moderátor Andrew Neil to na stránkach denníka Daily Mail vyjadril veľmi presne:
“Vľavo, vpravo aj v strede nám chýbajú ľudia a politiky, ktoré by riešili rastúce problémy našej doby. Smiešny počet premiérov a kancelárov, ktorých sme mali v posledných rokoch, ukazuje, že pokiaľ ide o stabilnú a rozumnú vládu, stali sme sa neserióznou krajinou. Sme bez kormidla a bez cieľa – plávame v mori problémov, namiesto toho, aby sme s istotou riadili svoj osud. Starmerova vláda je len posledným prejavom tejto temnej črty Británie v dvadsiatom prvom storočí.”
Potvrdením tejto myšlienky je skutočnosť, že na politickom obzore sa opäť objavila smiešna a absurdná postava hlavného klauna britskej politiky Borisa Johnsona. Úplne skompromitovaný premiér je zjavne odhodlaný vrátiť sa do čela Konzervatívnej strany, hoci tvrdí, že sa mu nechce, lebo musí ešte zarobiť peniaze, aby zaplatil “novú kuchyňu svojej manželky”. Najprekvapujúcejšie však je, že táto bláznivá myšlienka rezonuje u priaznivcov Konzervatívnej strany. Napriek tomu, že Johnsona nedávno potupne vyhodili z politiky ako úplne neúspešného premiéra. Aký iný ukazovateľ neduhu britskej spoločnosti je potrebný?
Keď Starmer prišiel nahradiť klaunov z Konzervatívnej strany, vyhlásil, že do krajiny sa vracia “dospelá politika”. Teraz sa nad tým sťažuje publicista denníka The Mail on Sunday Dan Hodges: “Výsledkom je, že namiesto toho, aby sa riadenie krajiny vrátilo do rúk dospelých, ako bolo sľúbené, Britániu riadia deti. Takto sa nesprávajú dospelí politici ani vedúci predstavitelia žiadnej serióznej štátnej moci. Slzy. Hystéria. Povrchnosť. Nerozhodnosť…”
Zdá sa, že problémy sú výsostne vo vnútri Británie. Mohli by sme nad tým mávnuť rukou a vyriešiť ich jednoduchým prianím: “Zničte sa navzájom.” Problém je však v tom, že dôsledky týchto komediantov pri moci sme už videli, či už v Británii alebo na Ukrajine. Ich bezbrehá nekompetentnosť znásobená avanturizmom a hystériou nakoniec vedie ku krízam, vojnám a krvi.



Vladimír Kornilov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942