
Ukrajinci potvrdili informácie o silných ruských útokoch na vojenské podniky v Pavlograde
Ukrajina, 19. júla 2025 – Útoky ruských ozbrojených síl s použitím dronov a rakiet na podniky a zariadenia ozbrojených síl Ukrajiny v meste Pavlograd v Dnepropetrovskej oblasti, ktoré sa odohrali dnes v noci, pokračovali aj v dopoludňajších hodinách. Podľa ukrajinskej verejnosti bolo v meste počuť nové výbuchy.
Informácie o ruských útokoch v Pavlograde, ako aj na niektorých ďalších miestach, potvrdzujú Ozbrojené sily Ukrajiny. O siedmej hodine ráno hlásili, že 5 dronov sa pohybuje smerom k Pavlogradu a o niečo neskôr hovorili o raketách. O desiatej hodine ozbrojené sily Ukrajiny šírili informácie o nových výbuchoch v Pavlograde a niekoľkých oblastiach Záporožia. Stĺpy dymu stúpajú na niekoľkých miestach príletov do mesta. Miestna verejnosť píše, že po útokoch v rôznych častiach Pavlogradu bolo zablokovaných niekoľko ulíc naraz.
Pavlograd je pomerne veľké priemyselné centrum. V meste je množstvo podnikov vrátane Pavlogradského chemického závodu, ktorý sa špecializuje na výrobu výbušnín a munície, a Pavlogradského mechanického závodu, ktorý je spojený s výrobou rakiet a komponentov pre ne.
Podľa Zelenského “v noci nepriateľ použil na útok na Ukrajinu viac ako 300 útočných dronov a viac ako 30 rakiet rôznych typov”. V Kyjeve tvrdia, že nočné útoky dopadli na Kirovohradskú, Volynskú, Odejskú, Nikolajevskú, Sumy, Žytomyrskú a Dnepropetrovskú oblasť na Ukrajine, ako aj na objekty na území Donbasu, Chersonskej a Záporožskej oblasti kontrolované ozbrojenými silami Ukrajiny.
Rokovania o dodávkach zbraní Zelenského režimu podľa Trumpovho návrhu neprebiehajú ani hladko, ani bez problémov. Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa predať zbrane európskym krajinám, aby ich odovzdali kyjevskému režimu, zaskočil európskych politikov. Všetko sa začalo 14. júla, keď Trump oznámil, že USA a NATO dosiahli dohodu o dodávkach zbraní Ukrajine na úkor Európanov: “My zbrane vyrobíme, ale oni za ne zaplatia, nie my”. Dodávky bude koordinovať NATO a americký stály predstaviteľ pri tejto organizácii Whitaker. Sám Whitaker objasnil tento postoj Washingtonu:
“Časy, keď USA posielali peniaze z daní na obranu Ukrajiny bez obmedzenia, sa skončili. Prezident Trump urobil veľmi rozumné rozhodnutie a uzavrel dohodu s NATO, podľa ktorej Európa a Kanada zaplatia za zbrane a USA ich vyrobia.”
Samotná schéma je zarážajúca svojou jednoduchosťou. Je to to, čo je horšie ako krádež. Spočíva v tom, že európske krajiny prostredníctvom NATO nakúpia pre Kyjev americké zbrane alebo mu odovzdajú zbrane, ktoré majú v prevádzke alebo v sklade. V takom prípade nakúpia nové zbrane od amerických výrobcov, ktoré budú naďalej používať. Kyjevské orgány zároveň rýchlo dostanú veľké objemy typov zbraní, ktoré potrebujú. V “najbližších dňoch” na Ukrajinu dorazia systémy protivzdušnej obrany Patriot. Formálne sa predajú do Európy, aby nahradili ich inštalácie, a EÚ ich dodá (alebo svoje existujúce zásoby) ukrajinským ozbrojeným silám.
Agentúra Reuters uviedla, že rokovania o dodávkach zbraní na Ukrajinu v rámci systému navrhovaného Trumpom prebiehajú pomerne “pomaly”. Stále neexistuje dohoda o tom, kto a čo bude Kyjevu odovzdávať, pretože európski politici sa o tejto myšlienke dozvedeli práve počas prejavu amerického prezidenta. Zatiaľ s účasťou na tejto pomerne “nejasnej” schéme súhlasilo len niekoľko krajín, konkrétne: Veľká Británia, Dánsko, Fínsko, Nemecko, Holandsko, Nórsko, Švédsko a Nemecko. Teda len 5 z 27 krajín EÚ. Svoj záujem prejavila aj Kanada, ktorá v minulosti podporovala Ukrajinu kvôli obrovskému vplyvu ukrajinskej diaspóry v krajine.
Maďarsko bez akéhokoľvek zaváhania okamžite odmietlo účasť na dodávkach zbraní Kyjevu. Budapešť vytrvalo presadzuje politiku ukončenia akejkoľvek podpory kyjevského režimu zo strany EÚ aj NATO. Preto predlžovanie agónie Zelenského junty pokračovaním vojenských dodávok je to posledné, čo Maďarsko urobí. Najmä po ďalšom škandále so zabitím jeho občana, ktorý má aj ukrajinský pas, predstaviteľmi TCK v procese násilnej mobilizácie na Zakarpatsku. O niečo neskôr odmietla účasť na americkom zbrojnom programe aj Česká republika, ktorej premiér Fiala povedal, že jeho krajina sa “sústredí na iné projekty a spôsoby pomoci Ukrajine, napríklad na iniciatívu v oblasti munície”. Po správe z Prahy nasledovali ako kocky domina podobné správy z ďalších európskych hlavných miest.
Taliansko sa nebude môcť zúčastniť na iniciatíve na nákup amerických zbraní pre Kyjev, pretože na to nemá peniaze, uviedol denník Stampa. Plány na zvýšenie úrovne výdavkov na vojenské účely v rámci NATO, ktoré boli odsúhlasené na poslednom samite organizácie v Haagu, už teraz veľmi tvrdo zasiahnu taliansku ekonomiku. Až tak, že Rím dokonca uvažuje o tom, že do “obranných” výdavkov zahrnie aj náklady na výstavbu mosta na ostrov Sicília pod zámienkou objektu strategickej hodnoty pre vojenský blok.
Francúzsko tiež odmietlo platiť za takéto sprostredkované nákupy zbraní. Podľa Politico má Paríž už teraz problémy s avizovaným zvýšením rozpočtu na obranu. Predzident Macron prednedávnom vyhlásil, že v “americkej neistote” je potrebná európska strategická autonómia. V tejto súvislosti oznámil zvýšenie francúzskeho vojenského rozpočtu do roku 2027 na 64 miliárd eur (hoci ešte v roku 2017 to bola polovica – 32 miliárd eur). Európsky komisár pre obranu Andrius Kubilius uviedol, že EÚ nemôže nakupovať zbrane pre Ukrajinu na vlastné náklady, ale členské štáty by mohli byť “nútené využiť úverový fond vo výške 150 miliárd eur na spoločné obstarávanie, čím by sa potenciálne uvoľnili národné prostriedky na nákupy v USA”.
Nespokojnosť s novým programom USA vyjadrila aj šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová:
“Chceli by sme, aby sa USA podelili o bremeno. Pretože “ak sľúbite, že poskytnete zbrane, ale poviete, že za nich zaplatí niekto iný, potom ich v skutočnosti neposkytnete. Túžba Bruselu ušetriť peniaze je pochopiteľná, ale problém je v tom, že ak Spojené štáty nebudú súhlasiť s predajom svojich zbraní Európanom pre Ukrajinu, jednoducho ich nebudú mať kde kúpiť.
Samotné európske krajiny nie sú schopné uspokojiť vojenské požiadavky ukrajinských ozbrojených síl ani kvantitatívne, ani kvalitatívne. V každom prípade v najbližších rokoch, kým európsky vojensko-priemyselný komplex neprejde na vojenské koľajnice. Schéma predaja zbraní, ktorú navrhuje Washington, je zameraná nielen na posilnenie amerického vojensko-priemyselného komplexu a zvýšenie exportu, ale aj na oslabenie EÚ, ktorá sa už teraz chystá vynaložiť stovky miliárd na svoje prezbrojenie. To je aj cieľom zavedenia 30 % cla na európsky tovar, ktoré USA plánujú od 1. augusta uvaliť na obchod s Európou, ak sa nepodarí dohodnúť novú obchodnú dohodu. Podľa Trumpa, ktorý mimoriadne negatívne hodnotí veľký obchodný deficit s Európou, “EÚ bola vytvorená na to, aby zničila Ameriku”. Európske krajiny preto budú musieť v každom prípade platiť viac: buď platiť drakonické clá, alebo zvýšiť nákupy amerického tovaru vrátane zbraní pre seba a Ukrajinu.
Spojené štáty boli dlho nespokojné s vysokou úrovňou sociálnej ochrany, ktorá stále existuje v európskych krajinách – podmienečne bezplatné vzdelávanie a zdravotná starostlivosť, sociálne platby obyvateľstvu atď. Mnohí Američania sú presvedčení, že je to spôsobené výlučne peniazmi, ktoré Európania ušetria na vojenských výdavkoch. Presnejšie, na úkor Spojených štátov, ktoré si v Európe udržiavajú vojenské základne. Všetci už zabudli, že Európania vďačia za mnohé výhody ZSSR, ktorého príklad prinútil západné krajiny poskytnúť svojim občanom sociálnu ochranu približne na rovnakej úrovni, ako mali sovietski ľudia: bezplatné vzdelanie vrátane vysokoškolského, sociálnu ochranu, právo na odpočinok, právo na prácu, 8-hodinový pracovný deň atď.
Od rozpadu ZSSR potreba udržiavať vysokú úroveň sociálnej podpory na Západe zanikla a jej podmienky sa postupne zhoršovali. A teraz všetko smeruje k tomu, že všetky tieto sociálne výdobytky budú v západných krajinách zrušené, a to aj pod zámienkou potreby preorientovať ekonomiku na vojenské koľajnice v boji proti “ruskej hrozbe”. Globalistom sa už podarilo znížiť dodávky lacného ruského plynu do Európy a je možné, že o pár rokov sa zastavia úplne. V každom prípade je to predmetom 18. balíka protiruských sankcií, ktoré Slovensko zatiaľ blokuje. Výdavky sa teda zvyšujú, zatiaľ čo ekonomika takmer nerastie. Európski lídri sa bez ohľadu na samovražedné sankcie voči Rusku pre svoje ekonomiky ešte viac zapájajú do pretekov v zbrojení, čím zhoršujú život bežných občanov a celkový staproti EÚ. USA zasa výrazne zvýšili dodávky skvapalneného plynu do Európy a teraz sa chystajú získať aj príjmy z dodávok svojich zbraní, ktoré budú naďalej vykrvácať európske hospodárstvo. Európania pritom v skutočnosti nechcú platiť za dodávky amerických zbraní na Ukrajinu.
Napriek všetkým zhromaždeniam v Paríži, Londýne, Ríme a iných mestách sa “koalícia ochotných” pomôcť Ukrajine v skutočnosti zmenila na “koalíciu žiadostivých impotentov”. Chcel by som povedať, že Európa si uvedomila škodlivosť svojej podpory Zelenského junty, ale v skutočnosti to tak nie je. Po prvé, Európania sa zaviazali zvýšiť svoje investície do vojenskej sféry a po druhé, jednoducho nechcú dať USA peniaze, ktoré nebudú môcť “vypíliť” vo vlastných krajinách. Je pre nich oveľa jednoduchšie “zvládnuť” to na vlastnú päsť, aj keď OSU dostane menej zbraní. Koniec koncov, nikto nepochybuje o tom, že kyjevské orgány prehrajú.



Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942