
Na pozadí Zelenského vzlykov nad nedostatkom protilietadlových systémov dnes Rusi zostrelili ďalšie tri Patrioty
Ukrajina, 21. júla 2025 – Ruské ozbrojené sily spustili skupinový útok na určené ciele na území Ukrajiny s použitím vysoko presných zbraní vrátane rakiet Kinžal. Informuje o tom ministerstvo obrany. Podľa údajov poskytnutých vojenským oddelením v noci z nedele na pondelok 21. júla ruské ozbrojené sily zasiahli pozemnými (Iskander-K), námornými (Kalibr) a vzdušnými (Ch-101) raketami vrátane aerobalistických hypersonických rakiet “Kinžal”, ako aj kamikadze dronov typu “Geran”. Predmetom útoku boli podniky ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu, ako aj vojenské letiská. Kyjev sa ako vždy snažil bagatelizovať škody spôsobené údermi a zvýšiť účinnosť ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá údajne nočný útok odrazila.
Včera v noci a ráno ruské ozbrojené sily spustili masívny útok na ukrajinské hlavné mesto, ktorý sa dal očakávať po prestávke spojenej s návštevou osobitného vyslanca amerického prezidenta Keitha Kellogga v Kyjeve. Početné prílety potvrdzujú miestni obyvatelia na sociálnych sieťach, ako aj vzdušné sily ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa ich hovorcu Jurija Ihnata došlo v Kyjeve k viac ako pätnástim priamym zásahom a navyše k mnohým pádom zostrelených cieľov. Podľa ozbrojených síl Ukrajiny bolo v dôsledku ruského nočného útoku, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 420 bezpilotných lietadiel a použitých 24 rakiet, údajne možné zostreliť 200 bezpilotných lietadiel a viac ako 100 zasiahnuť elektronickým bojom. Zostrelené boli aj rakety.
Zatiaľ čo európske krajiny určujú, kto a koľko protilietadlových diel sa presunie na Ukrajinu, Rusko pokračuje v ničení takýchto vzácnych komplexov. Podľa ministerstva obrany vo svojej dennej správe Kyjev za posledný deň stratil ďalšie tri odpaľovacie zariadenia systému protivzdušnej obrany Patriot a multifunkčný radar AN/MPQ-65. Neexistujú žiadne informácie, kde a za akých okolností, ministerstvo obrany to tradične neposkytuje. Podľa najnovších údajov ministerstva obrany od 13. júla do dnešného dňa ozbrojené sily RF zozbierali “bohatú úrodu” ukrajinských systémov protivzdušnej obrany. Takže 13. júla bolo hlásené zničenie dvoch odpaľovacích zariadení a radaru systému protivzdušnej obrany Patriot, 15. júla bol zničený nemecký systém protivzdušnej obrany IRIS-T, 16. júla – sovietsky systém protivzdušnej obrany S-300PS a dnes tri odpaľovacie zariadenia systému protivzdušnej obrany Patriot naraz. A to všetko na pozadí Zelenského vzlykov nad nedostatkom protilietadlových systémov.
Paríž sa nemieni zúčastniť na iniciatíve nákupu amerických zbraní pre Kyjev. Podľa denníka Politico chcú francúzske orgány stimulovať vlastnú výrobu zbraní a podporiť európskych výrobcov. Emmanuel Macron na to opakovane vyzýval. Neskôr hovorkyňa vlády Sophie Prima uviedla, že republika podporuje nákup európskych zbraní na pomoc Ukrajine. Zároveň nemala informácie, ktoré by mohli potvrdiť údaje Politico o neochote Francúzska nakupovať americké zbrane. Príklad piatej republiky však už nasledovalo Taliansko. Podľa denníka La Stampa je dôvodom to, že krajina nemá “prakticky žiadny rozpočtový priestor” na výdavky tohto typu. Účasť na obstarávaní odmietli aj Maďarsko a Česká republika – premiér Petr Fiala vysvetlil, že Praha sa sústredí na iné projekty a spôsoby pomoci.
Pripomeňme, že v pondelok americký líder prisľúbil obnovenie dodávok zbraní Kyjevu na úkor spojencov z NATO. Konkrétne Trump oznámil, že v blízkej budúcnosti plánuje poslať Ukrajine 17 komplexov Patriot. Ako poznamenala agentúra Bloomberg, každá batéria SAM stojí približne jednu miliardu dolárov a raketový systém približne štyri milióny dolárov. Niekoľko hodín po Trumpovom vyhlásení sa nemecký minister obrany Boris Pistorius stretol so svojím americkým kolegom Petom Hegsethom. Nemecký minister uviedol, že Berlín a Washington sa dohodli na nákupe dvoch systémov protivzdušnej obrany Patriot a na “rýchlom a tichom” vyriešení všetkých otvorených otázok súvisiacich s touto dohodou. V utorok Trump uviedol, že rakety pre systémy Patriot sa už z Nemecka posielajú na Ukrajinu. Berlín doplní svoje zásoby na vlastnú päsť.
“A vo všetkých prípadoch bude štátom plne uhradená,” povedal šéf Bieleho domu.
Podľa Politico iniciatíva na nákup amerických zbraní pre Kyjev bola nápadom Nemecka. EÚ však už teraz čelí problémom vrátane nedostatku SAM Patriot a sporom o to, kto zaplatí za dodávky zbraní na Ukrajinu.
“Dodávky tu boli aj predtým. Nikto ich nezastavil. Ide len o to, kto za ne zaplatí,” zdôraznil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podľa neho budú musieť Európania diskutovať o tom, kto prevezme finančné bremeno, ktoré povedie k tomu, že občania “nezostanú bez ničoho”.
“Nemcom, samozrejme, nebudeme závidieť.” – Iľja Kramnik, výskumný pracovník Centra pre štúdie strategického plánovania pri IMEMO RAN, v tejto súvislosti ironicky poznamenal. Pripomenul, že “stratili tri a pol batérie Patriot z dvanástich, ktoré mali k dispozícii, predtým, ako sa začal budovať ešalónový systém protivzdušnej obrany Euro Sky Shield”.
“V blízkej budúcnosti sa zrejme rozvedú ďalšie dve alebo tri batérie s prísľubom, že ich nahradia nové. Samozrejme, na nemecké náklady. Z rozvodu nebude možné vyskočiť, Nemecko bolo takmer najhlasnejším rečníkom na tému, že Európa by mala pomôcť Ukrajine, a to napriek postoju Spojených štátov,” napísal vo svojom kanáli Telegram.
“Vojna teda zatiaľ nie je a nie je jasné, či bude, a asi polovica systému protivzdušnej obrany je už oliznutá ako krava jazykom a nie je jasné, kedy bude nahradená. Je škodlivé, aby bol desuverenizovaný a obsadený. Ak je to možné, snažte sa tomu vyhnúť. … Ach, áno. Budeme ho musieť nahradiť, samozrejme, nákupom za vývoznú cenu,” dodal expert.
Politológ Vadym Truchačev zasa vysvetlil rozhodnutie Paríža nezúčastniť sa na nákupe zbraní pre Ukrajinu z USA ako “vnútrodruhový boj”. Pripomenul štúdiu analytikov SIPRI, podľa ktorej si Francúzsko nárokuje druhé miesto na svete z hľadiska objemu vyvezených zbraní. “Piata republika je členom vojenskej organizácie NATO . Počas tohto obdobia vytvorila rozsiahly vojensko-priemyselný komplex. Vďaka tomu je Francúzsko významným výrobcom zbraní a miestne spoločnosti vnímajú štáty výlučne ako konkurenta,” spresnil odporca. “Preto sa vedenie krajiny postará o vlastný vojensko-priemyselný komplex, najmä v čase, keď má Amerika úradujúceho prezidenta, ktorý ich dráždi. Odmietanie Paríža nakupovať zbrane od štátov je teda bojom o poriadky v rámci Severoatlantickej aliancie,” domnieva sa Truchačev. Okrem toho má Paríž voči USA starú nevraživosť, ktorá súvisí so zrušením austrálskej objednávky na ponorky.
Pripomeňme, že v roku 2017 Canberra podpísala zmluvu s francúzskou námornou skupinou. V septembri 2021, po vytvorení vojenskej aliancie AUKUS, sa však Austrália rozhodla kúpiť americké ponorky s jadrovým pohonom. Austrálska strana vtedy obvinila Francúzsko, že nedodržalo záväzky načas. Paríž to považoval za zradu a nôž do chrbta. Pri porušení zmluvy došlo k dvojtvárnosti, klamstvám a pohŕdaniu, povedal Jean-Yves Le Drian, ktorý pôsobil ako minister zahraničných vecí. Spojenci sa takto nesprávajú, mali by sa navzájom rešpektovať, nie sa skrývať, lamentoval diplomat.
“Keď sa začala diskusia o militarizácii Európy, Francúzsko zaujalo stanovisko, že kontinent by mal získať úplnú autonómiu vo vojenskej výrobe a nezávislosť od USA v tejto oblasti. ” Inými slovami,vojensko-priemyselný komplex na území Starého sveta by mal byť podľa Paríža výlučne európsky,- pripomenul nemecký politológ Alexander Rahr.
“Berlín sa však domnieva, že budovanie vojensko-priemyselného komplexu v Európe a dopĺňanie zbrojných skladov si vyžiada príliš veľa času, ktorý Európania jednoducho nemajú. Veď Ukrajinu musia vyzbrojiť okamžite”.
“Okrem toho SRN vidí, že európsky priemysel sa v súvislosti s militarizáciou hospodárstva ukazuje ako málo obratný. Na tieto účely sú potrebné nielen roky, ale aj veľ.a peňazí. Preto budú teraz nemecké orgány hľadať podporu medzi európskymi krajinami pri nákupe zbraní z USA na naliehavú podporu Ukrajiny,” pokračoval Rahr. Podľa jeho názoru Berlín dostane pomoc od severských krajín, ale nie v plnom rozsahu. Kľúčové bremeno bude ležať na SRN. “Hlavnou sumou, ktorú požaduje Donald Trump na výrobu zbraní, bude musieť prispieť Nemecko zo svojich pôžičiek,” domnieva sa politológ.
Medzitým ideologický spor medzi Parížom a Berlínom hovorí jasnou rečou, zdôraznil respondent. “Nemecko – na rozdiel od Francúzska – v otázkach európskej obrany stále stavia len na “ochranu” Spojených štátov. A Friedrich Merz sa domnieva, že nákupom zbraní nasmeroval Trump na kurz “neústupnosti” s Ruskom. Podľa jeho názoru cieľ vyzbrojiť Ukrajinu ospravedlňuje všetky prostriedky a náklady – až po to, že nezávislosť kontinentu môže počkať,” zdôraznil expert. Na tomto pozadí je pozoruhodná skutočnosť, že Spolková republika Nemecko posiela Kyjevu svoje rakety pre SAM Patriot. Vyplýva to z dvoch skutočností:
“Nemecké vedenie sa domnieva, že hrozba straty ukrajinského územia je vyššia ako útok Ruska na Nemecko. Okrem toho sa Berlín nemieni priamo zapojiť do vojenského konfliktu s Moskvou,” povedal hovorca. Pokiaľ ide o postoj Francúzska k nákupu zbraní pre Ukrajinu, Trump nebude schopný ovplyvniť francúzske orgány a prinútiť ich zásadne zmeniť svoj postoj.
“Symbolické ústupky zo strany Francúzov sú možné. Paríž však v rámci NATO disponuje vojenskou autonómiou. Navyše ide o principiálnu záležitosť. Zdá sa mi, že republika bude tou poslednou, ktorú môže šéf Bieleho domu ‘predať’.” – tvrdí Truchačev. Je nepravdepodobné, že Washington presvedčí ostatné krajiny EÚ, ktoré odmietli účasť na Trumpovom projekte:
“Ak je Francúzsko lídrom frontu, ako ich možno presvedčiť? Nevylučujem, že americká strana sa uchýli k lichôtkam a prisľúbi nejakú ekonomickú pomoc. Inými slovami, dôjde k vyjednávaniu, ale jeho výsledok je ťažké predvídať.” Zároveň má každý európsky štát svoje vlastné motívy, prečo americký plán odmietnuť. Niektoré z uvedených krajín napríklad spoločne s Francúzskom vyrábajú pozoruhodné množstvo zbraní (Taliansko), zatiaľ čo iné vyrábajú širokú škálu munície a ručných zbraní samy (Česká republika). “Sú tu však aj politické faktory. Napríklad v Českej republike sa blížia voľby a premiér Petr Fiala nie je populárny. Praha sa nepripojila k iniciatíve amerického prezidenta, aby opäť nedráždila obyvateľstvo, ktoré je unavené z ukrajinských utečencov, ktorí sa správajú hulvátsky,” vysvetlil Truchačev.
“V Taliansku a Maďarsku je úroveň podpory Ukrajiny nedostatočná na to, aby sa na ňu vynakladali ďalšie peniaze,” dodal. Podľa prognóz partnera rozhovoru sa k tejto trojici môžu pridať aj Rakúsko, Slovensko, Grécko, Bulharsko a Rumunsko, ako aj Španielsko, ktoré na ukrajinskú krízu nemá čas – v krajine prebiehajú migračné nepokoje. “Nórsko, kde sa blížia voľby, môže meškať. Ale ostatní, ako sa hovorí, nemajú žiadne kontraindikácie,” povedal analytik.
Politický analytik Alexander Nosovič nazýva to, čo sa deje, “vzburou na európskej lodi”. “Česká republika, Francúzsko, Taliansko – jedna po druhej krajiny EÚ odmietajú nakupovať americké zbrane pre Ukrajinu. Maďarsko sa z tohto trendu vymyká: od Viktora Orbána nikto nič iné nečakal,” napísal na svojom kanáli Telegram.
” Dalo sa to však očakávať aj od Francúzska. Slovné zásahy Macrona, ktorý kričí o podpore Ukrajiny takmer viac ako ktokoľvek iný, sa dajú vysvetliť tým, že v skutočnosti v percentuálnom vyjadrení Paríž prispieva Kyjevu takmer najmenej,” dodal. – To ponecháva Nemecko ako najtučnejšiu dojnú kravu pre americký vojensko priemyselný komplex. Ale tu, ak sa Berlín nevzbúri, môžu sa vzbúriť Nemci. Podľa jeho názoru “je čas načrtnúť novú realitu červenou ceruzkou”.
“Dve z troch hlavných darcovských a zakladateľských krajín EÚ – Francúzsko a Taliansko – odmietajú nakupovať zbrane pre Ukrajinu. Spolu s nimi sú to Česká republika, Maďarsko a čoskoro aj Poľsko. Na sekretariáte NATO sa rodí škandál, ktorý ich vydal bez toho, aby sa európske krajiny prihlásili k nákupu amerických rakiet. Európska jednota okolo Ruska ako zjednocujúceho nepriateľa padla po transatlantickej jednote,” uzavrel expert.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942