Český minister obrany sa bráni: Zákon o kybernetickej obrane sa pripravoval dlho a nie je zneužitím núdzového stavu
Návrh novely bol po internom pripomienkovom konaní postúpený dňa 12. 2. 2019 do medzirezortného pripomienkového konania. V jeho rámci obdržalo Ministerstvo obrany 95 zásadných a 65 odporúčajúcich pripomienok. Všetky boli postupne riadne vysporiadané.
Vykonané úpravy smerovali k dôslednejšiemu objasneniu, že sa jedná o oblasť obrany, aby nemohlo dochádzať k prekrývaniu kompetencií s inými štátnymi orgánmi, ale naopak bolo zaručené nadviazanie na celkový systém riadenia bezpečnosti štátu. Vedľa formálneho pripomienkového konania boli vedené diskusie so všetkými politickými stranami v Poslaneckej snemovni, odvetvovými združenimi, zástupcani odbornej verejnosti a ďalšími relevantnými aktérmi. Upravená verzia tiež viac akcentuje potrebnosť spolupráce a prenosu informácií. Najzásadnejší vývoj zaznamenala problematika detekcie a kontrolných mechanizmov. Súčasné znenie silne reflektuje upozornenie na nejasnosti, ktorá mohli vzbudzovať obavy z možného zneužitia.
Návrh novely bol zaslaný 7. 1. 2020 Úradu vlády, kde sa ním zaoberala komisia Legislatívnej rady vlády, ktorá k nemu svoje stanovisko vydala 10. marca. Návrh zákona bol tak zaradený do programu a prerokovaný na najbližšom riadnom zasadnutí vlády, ktoré sa uskutočnilo práve 16. marca.
Z uvedenej časovej osi a ďalších súvislostí je viac než evidentné, že pán predseda nehovorí pravdu. Nie je to žiadna snaha o využitie súčasnej krízovej situácie, núdzový stav nemá s prerokovaním na vláde nič spoločné.
O to viac je to zarážajúce vzhľadom na skutočnosť, že priamo s poslancami Pirátskej strany bol tento zákon výdatne komunikovaný, a to dokonca hneď v rámci niekoľkých osobných pracovných rokovaní. Ich pripomienky boli uznané za relevantné a konštruktívne a vo výsledku sú v návrhu v značnom rozsahu reflektované.
Aj napriek ťažkú situáciu, s ktorou sa naša krajina v súvislosti s epidémiou vírusu COVID-19 potýka, nie je možné, aby sa všetko zastavilo a prestalo fungovať. To by bolo to najhoršie, čo by sa mohlo stať. Naopak s ohľadom na účel zákona a vzhľadom na skutočnosť, že môžu pribúdať kybernetické útoky na nemocnice (viď. Benešovská nemocnica v minulom roku alebo Fakultná nemocnica Brno minulý týždeň), čo by mohlo znamenať neuveriteľné ohrozenie zdravia a životov našich občanov, rozhodne nie je na mieste s prijatím zákona otáľať. Práve kritickú inftraštruktúru, okrem nemocníc teda napríklad aj elektrárne alebo banky, má novela chrániť pred napadnutím počítačových systémov.
Áno, naša krajina sa nachádza v ťažkej situácii a rovnako ako ostatné rezorty sa aj Ministerstvo obrany a Armáda ČR snaží pomáhať všetkými možnými spôsobmi. Nesmieme ale zabúdať na dlhodobo pripravované projekty, zvlášť na tie dôležité, ktorým obrana kybernetického priestoru bezpochyby je.
Článok: Česi by pri ruskom útoku počkali na USA? Američania si to myslia