Ako vojenské konflikty ovplyvňujú produkciu strategických surovín – prehľadné video za posledných 50.rokov
Svet, 22.apríl 2020 ( AM ) – Vojenské konflikty majú priamy vplyv na produkciu strategických surovín, a pomerne často sú tieto suroviny aj ich hlavným cieľom. Prinášame zaujímavé grafické spracovanie svetovej produkcie ropy od 70. rokov až do dnes, znázornené podľa najväčších výrobcov v tisícoch barelov za deň. Zaujímavé je sledovať konkrétne krajiny ako klesala ich ťažba v závislosti od konfliktu v ktorom sa ocitli prípadne rástla ak sa krajine konflikty, revolúcie a intervencie vyhýbali.
Napríklad historicky najväčší producent bolo a zároveň aj najväčší prepad zaznamenalo Rusko v roku 1991 v čase revolučných zmien, kedy jeho ťažba poklesla z prvej priečky na minimum. V priebehu pár mesiacov ale dokázalo naštartovať ťažbu a dostať sa na vedúce priečky.
Naopak USA historicky vyzerá na najstabilnejšieho producenta – drží si v priemere väčšinou 2 – 3 priečku spoločne so Saudskou Arábiou.
Irán ako štvrtý najväčší producent poklesol najvýraznejšie v 70.rokoch a začal naspäť stúpať až začiatkom 80.tich rokov keď sa k moci dostal Chomejní. Následná 8-ročná vojna s Irakom iba pribrzdila jeho rast a ihneď po nej sa vrátil v priemere na 4.miesto kde vydržal prakticky do začiatku 10.rokov.
Spomínaný Irak vojna so susedným Iránom poznačila oveľa viac, keď na cca 5 rokov opustil prvú desiatku svetových producentov. Podobne od roku 1990 počas Vojny v Zálive sa odmlčal na 8 rokov. Až od roku 2010 sa vrátil medzi prvú päťku popredných producentov.
Za zmienku ešte stojí nenápadný neustály rast Číny. Prvýkrát sa v desiatke svetových producentov objavila v roku 1977 a odvtedy veľmi pomaly ale bez výrazných výkyvov neustále historicky rastie až na zhruba svoju súčasnú 5-6.priečku v posledných rokoch. Ostatné krajiny si môžete pozrieť vo videu:
Got a couple of minutes? #OOTT pic.twitter.com/FiY4GGunCl
— TankerTrackers.com, Inc. (@TankerTrackers) April 20, 2020