Turecko opätovne potvrdilo svoju suverenitu – odoberie druhú sériu raketových systémov S-400 od Ruska
USA, 9. jún 2020 (AM) – Ruská federácia a Turecko dosiahli principiálnu zhodu ohľadom dodania druhej dodávky systémov protivzdušnej obrany S-400, oznámil riaditeľ sekretariátu obranného priemyslu republiky Ismail Demir. Rusko splnilo v roku 2019 prvú zmluvu o dodávke Turecku štyroch kompletov S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Zmluva poskytuje opciu na ešte jednu dodávku.
“Máme principiálna dohodu o dodaní druhej dodávky S-400. Zostávajú len technické práce v transfere, technológiách, podrobnostiach spoločnej výroby, cestovnej mape, “povedal Demir v rozhovore pre televíziu NTV.
Turecko podľa jeho slov chce začať prevádzku S-400 nehľadiac na prieťahy kvôli pandémiu koronavírusu. Systém S-400 kupujeme, aby sme ho používali. Bodka. Neraz sa o tom hovorilo na všetkých štátnych úrovniach. Práce pokračujú, “poznamenal Demir. Vyhlásil, že v Ankare prejavujú záujem na ponuku systémov protivzdušnej obrany Patriot a EUROSAM.
Keď budú urobené konkrétne návrhy, budeme na tom naďalej pracovať. Ohľadom Patriotov ešte nebolo dosiahnuté zrelé rozhodnutie. O Eurosame rokujeme s Talianskom a Francúzskom. Turecká časť rokovania bola takmer ukončená. Akonáhle je ukončia tieto dve krajiny, pôjdeme ďalej, “dodal šéf sekretariátu obranného priemyslu Turecka.
Dodávky moderných ruských systémov protivzdušnej obrany S-400, ktoré spôsobili krízu vo vzťahoch Turecka s USA, sa začali v polovici júla 2019. Washington požiadal, aby Turecko zrušilo dohodu a namiesto toho kúpilo americké Patrioty, pričom sa vyhrážal zadržaním, alebo úplným zrušením predaja moderných stíhačiek F-35 Turecku a tiež zavedením sankcií podľa zákona CAATSA (zákon o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií). Ankara odmietla pristúpiť na ústupky a pokračovala v rokovaniach o ďalšej dodávke S-400.
“Turecko , ktoré sa rozhodlo kúpiť druhú várku protilietadlových raketových systémov S-400 z Ruska , opätovne potvrdilo svoju suverenitu a zasadilo „citlivý úder“ americkému obrannému priemyslu, povedal Igor Korotčenko , riaditeľ Centra pre analýzu svetového obchodu so zbraňami (TsAMTO, Rusko).
“Napriek tlaku a hrozbám zo strany Spojených štátov a NATO si Turecko zvolilo cestu suverenity pri zabezpečovaní bezpečnosti vzdušného priestoru. Je to ďalšia porážka protiraketových systémov Patriot a citlivý úder do kapacít vojensko-priemyselného komplexu USA,” uviedol Korotčenko v pondelok pre RIA Novosti. Podľa neho sú motívy Turecka jasné.
„Získať to najlepšie, čo je dnes na trhu systémov protizvdušnej obrany dlhého doletu. Druhý pluk umožní „rozšíriť krytie najdôležitejších cieľov v krajine pred leteckými útokmi“.
“Súhlas s dodávkou druhej série S-400 naznačuje, že tureckí vojenskí špecialisti boli vyškolení na bojovú prevádzku už dodaných systémov”, uviedol expert.