Zoznam ruských zbraní, ktoré môžu zmeniť pomer síl medzi Indiou a Čínou v prospech Indie
India / USA, 29. jún 2020 (AM) – Vzhľadom na pokračujúcu konfrontáciu medzi indickými a čínskymi vojenskými jednotkami v údolí rieky Galwan uverejnil americký portál militarywatchmagazine zoznam zbraní, ktoré by sa mohli objaviť vo výzbroji indickej armády a ktoré by zároveň mohli zmeniť pomer síl v jej prospech.
V prvom rade sú to systémy protivzdušnej obrany S-400 Triumf, ktoré sú schopné zasiahnuť vzdušné ciele až vo vzdialenosti 250 km, od 10 m nad zemou do výšky 27 km, pričom maximálna rýchlosť cieľa môže byť až 4800 m/s (Mach 14). V roku 2018 bola v Rusku spustená produkcia nových rakiet 40N6E, ktoré majú dosah až 400 km a zároveň sú schopné zasahovať ciele už vo výške 5 metrov nad povrchom zeme.
Rozvinutie protilietadlových raketových systémov S-400 stredného a dlhého dosahu by umožnilo ozbrojeným silám Indie nasadiť vlastné bojové lietadlá hlboko za čínskymi líniami obrany a vážne skomplikovať materiálno-technické zabezpečenie vojsk ČĽR. (ČĽOA je od roku 2018 jedným z užívateľov systému S-400 Triumf, čo znamená, žeby mohlo dôjsť k vzájomnému použitiu systémov v prebiehajúcom konflikte na spornom pohraničnom území a teda svojím spôsobom k patovej situácii. Zároveň však nie je jasné, či Čína disponuje najnovšími raketami 40N6E s dosahom až 400 km, respektíve či sú vôbec uvoľnené na export a teda či sa k nim dostane tiež India, vo všeobecnosti je tak ťažko povedať, či by práve systémom S-400 získala India výhodu, celkom určite by však minimálne dorovnala sily, pozn. prekl.)
Ministerstvo obrany Indie zároveň popri úvahách spojených so systémom S-400 zvažuje tiež možnosť modernizácie viacúčelových stíhacích lietadiel pre vybojovanie vzdušnej prevahy Su-30MKI na úroveň generácie 4++, ktorú ponúklo Indii Rusko spolu s výrobou 114 ks stíhacích lietadiel Su-35 v Indii. Uvedená modernizácia Su-30MKI na úroveň 4++ by sa mala týkať predovšetkým pohonných jednotiek, rádiolokátora (Irbis-E) a palubných systémov, ktorými sú v súčasnosti vybavované ďaleko modernejšie stroje Su-35S.
Indické úrady ďalej zvažujú možnosť získania viacúčelových stíhacích lietadiel MiG-35 a Su-57. Stíhacie lietadlá MiG-35 majú oproti lietadlám MiG-29, ktoré sú vo Vzdušných silách Indie vo verzii MiG-29UPG už dlhší čas zaradené v službe, oveľa nižšie prevádzkové náklady. (Indické námorníctvo na svojej zatiaľ jedinej lietadlovej lodi prevádzkuje palubné stíhacie lietadlá MiG-29K/KUB).
Viacúčelové stíhacie lietadlá 5. generácie Su-57 na druhej strane môžu indickým ozbrojeným silám poskytnúť paritu voči čínskym stíhacím lietadlám novej generácie, Šenjang (Shenyang) J-16, resp. najmä voči stíhaciemu lietadlu 5. generácie Čchengtu (Chengdu) J-20 Mocný drak.
India a Rusko spolupracujú na vývoji najmenej dvoch nových hypersonických rakiet. Prvou je vcelku dobre známa protilodná raketa BrahMos-A, tou druhou je raketa triedy vzduch-vzduch, vyvíjaná na základe sovietsko- ruskej rakety R-37.
Značný záujem prejavuje India taktiež o nový ruský tank T-14 Armata. Uvedený bojový stroj v sebe spája široké spektrum najnovších technológií, vrátane najmodernejších typov viacvrstvového kompozitného pancierovania, elektronických prieskumných systémov, ako aj nových typov munície.
Navyše, Rusko nedávno predstavilo novú modifikáciu tanku T-90M, ktorá je dostupná pre potenciálneho záujemcu tak samostatne, ako aj v rámci modernizačného balíka predchádzajúcich verzií tanku T-90, ktoré sú zaradené v službe pozemných síl Indie (T-90S „Bhishma” a T-90MS).
Zdroj: topcor, militarywatchmagazine