FSB zatkla poradcu šéfa Roskosmosu kvôli špionáži pre NATO. Video
Rusko, 7. júl 2020 (AM) – Poradca šéfa Roskosmosu pre informačnú politiku Ivan Safronov je podozrievaný z práce pre NATO, oznámila FSB. Podľa informácií špeciálnej služby Safronov zbieral a odovzdával predstaviteľom NATO údaje o vojenskej spolupráci, obrane a bezpečnosti Ruska, ktoré sú štátnym tajomstvom.
Vyšetrovací výbor začal podľa paragrafu velezrada. Safronovovi, ktorý bol dnes ráno zadržaný, hrozí až dvadsaťročné väzenie. Ivan Safronov bol v rokoch 2010 až 2019 spravodajcom novín Kommersant, potom sa stal osobitným spravodajcom novín Vedomosti a špecializoval sa na vojenskú a vesmírnu tematiku. Poradcom Dmitrija Rogozina bol menovaný koncom mája tohto roka.
Šéfredaktor Kommersantu Vladimir Želonkin oznámil, že nevie, s čím môže byť spojené zadržanie Safronova. Podotkol pritom, že sa v redakcii novín žiadne previerky nevykonávajú. Vyhlásil tiež, že nevie, či je zadržanie Safronova spojené s jeho článkom v Kommersante o dodávkach stíhačiek SU-35. Tento príspevok vyprovokoval hrozby zavedenia amerických sankcií proti Egyptu.
Russie : Des responsables de l'application des lois ont fait une descente dans le bureau du conseiller détenu du chef de Roscosmos, Ivan Safronov, a déclaré une source informée à Interfax. pic.twitter.com/eASuWzGFbz
— Rebecca Rambar (@RebeccaRambar) July 7, 2020
Ako oznámili noviny The Bell, neskôr bolo proti novinám začaté súdne stíhanie pre prezradenie štátneho tajomstva a článok bol zmazaný kvôli nedostatočnému overeniu faktov. Bývalý šéfredaktor Kommersantu Sergej Jakovlev povedal, že nie je pripravený odpovedať na otázku, či Safronov napísal publikácie, v ktorých by mohol prezradiť štátne tajomstvo. Vyhlásil tiež, že neverí, že Safronov spáchal vlastizradu.
https://twitter.com/i/status/1280510523403010050
Podľa informácií na portáli zmierovacích sudcov mesta Moskvy sa uskutočnil vlani v lete pokus o povolanie novín Kommersant k zodpovednosti za prezradenie štátneho tajomstva. Zmierovaciemu sudcovi okrsku č. 389 bol vtedy zaslaný protokol podľa paragrafu správneho poriadku Využitie masmédií a internetu k prezradeniu údajov, ktoré tvoria štátne alebo zákonom osobitne chránené tajomstvo. Sťažnosť vrátili autorovi bez uvedenia príčiny: súd to robí obyčajne v prípade, keď boli dokumenty spísané nesprávne alebo bola porušená kompetencia súdu.
Safronov predtým pracoval v denníkoch Vedomosti a Kommersant, z ktorého bol prepustený spolu s kolegom Maximom Ivanovom za nedodržiavanie novinárskych štandardov v súvislosti s vydaním článku o možnej demisii Valentiny Matvijenkovej z funkcie predsedníčky Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu. V ten istý deň na znak solidarity s prepustenými kolegami podalo výpoveď ďalších 11 redaktorov vnútropolitickej redakcie Kommersantu.
Ruský vojenský expert Igor Korotčenko na svojom tweete uviedol:
“Ivan Safronov je vinný alebo nie – o tom rozhodne súd a iba súd. Táto záležitosť samozrejme rezonuje. Liberálne médiá vedú kampaň proti FSB v súvislosti so zatknutím I. Safronova za obvinenia z vlastizrady. Ale kontrarozviedka jednoducho robí svoju prácu jasne. Keď bol Mateusz Piskorski v Poľsku zatknutý pre podobné obvinenie, žiaden z liberálov sa nevyjadril k jeho obhajobe.”
“Včera mi zavolali z BBC a požiadali o vyjadrenie k prípadu Ivana Safronova. Pýtali sa: môže novinár získať utajované informácie? Odpovedal som: – ľahko! A povedal som im ako presne. Zároveň som im citoval fakty o práci MI-6 s touto kategóriou agentov. A čo? – môj komentár sa nevysielal!”