Ruské S-400 v Turecku vytočili cenu amerických stíhačiek F-35
Turecko, 18. júl 2020 (AM) – Náklady na program výroby piatej generácie amerických stíhačiek F-35 Lightning II sa, po vylúčení tureckých dodávateľov z programu, zvýšia o 600 miliónov USD, a navyše povedú k zvýšeniu cien za každé takéto lietadlo o 7 až 9 miliónov USD, uvádzajú noviny Milliyet v hodnotení vedúceho sekretariátu tureckého obranného priemyslu Ismaila Demira.
Úradník tiež uistil , že turecká strana bude udržiavať v tajnosti pred Spojenými štátmi údaje týkajúce sa protilietadlového raketového systému S-400 Triumf zakúpeného od Ruska, a naopak nedopustí žiadne úniky, týkajúce sa F-35 Lightning II, do Ruska.
“Ale oni sa nás nesnaží presvedčiť. Nepotrebujú to. Nechcú s nami spolupracovať, aby nás presvedčili [o existencii takéhoto rizika], “povedal šéf sekretariátu.
Matthew Bromberg, prezident útvaru Military Engines americkej Pratt & Whitney, ktorá vyvinula a vyrába motor pre F-35 Lightning II, počas júlového rozhovoru pre Aviation Week & Space Technology vyhlásil , že do roku 2023 spoločnosť definitívne naladí dodávky 188 prvkov energetickej jednotky F135, ktorej výroby sa zúčastňuje Turecko.
V tom istom mesiaci bývalý zástupca veliteľa vojsk protivzdušnej obrany Pozemných vojsk ZSSR, generálporučík Alexander Luzan, pripustil , že cieľom tureckých skúšok Triumfu S-400 je nájsť “slabé miesta” tohto systému. Zároveň odborník uistil, že je technicky nemožné extrahovať technológie z S-400 Triumf.
V januári portál Flight Global s odkazom na vyhlásenie zástupcu americkej korporácie Lockheed Martin, hlavného vývojára a výrobcu F-35 Lightning II, uviedol , že cena jedného F-35 Lightning II klesla na historicky nízku hodnotu 77,9 milióna USD a predaj stíhačiek je ohrozený vysokými nákladmi na letovú hodinu vo výške 35 tisíc dolárov.
Kríza vo vzťahoch medzi Tureckom a USA
Dodávky S-400 spôsobili krízu vo vzťahoch medzi Tureckom a Spojenými štátmi. USA požadovali, aby sa Turecko dohody vzdalo a namiesto toho kúpilo americké raketové komplexy Patriot . V opačnom prípade Washington nevylúčil možnosť odloženia, alebo zrušenia predaja stíhacích lietadiel F-35 Ankare. Turecko však odmietlo pristúpiť na ústupky.
Isté znepokojenie ohľadom dodávok ruských systémov protivzdušnej obrany vyjadril aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa jeho slov “existujú reálne problémy” spojené s nezlučiteľnosťou S-400 so systémami NATO a “potenciálnym rizikom pre spojenecké lietadlá”. Turecko odpovedalo, že zakúpilo S-400, pretože nechce byť večným žiadateľom u Aliancie.