Česká armáda bude naďalej strážiť Pobaltie, Sinaj, Afganistan, Irak a ďalšie lokality v rokoch 2021 a 2022
Česko, 24. júl 2020 (AM, MO ČR) – Minister obrany Ľubomír Metnar uspel v stredu 22. júla na zasadnutí Senátu Parlamentu ČR s návrhom na pôsobenie síl a prostriedkov rezortu obrany v zahraničných operáciách v rokoch 2021 a 2022 s výhľadom na rok 2023. Pre zdvihlo ruku 58 z 66 prítomných senátorov, proti nehlasoval nikto .
“Oproti mandátu končiacemu v tomto roku nenavrhujeme žiadne novinky. Českí vojaci budú pokračovať v rovnakých krajinách ako doteraz. Ďakujem všetkým senátorom, ktorí návrh podporili. Verím, že naši povesť spoľahlivého partnera v NATO, EÚ aj OSN potvrdí tiež poslanci a zohľadnia skutočnosť, že všetky misie sú stabilizačné a výcvikové. Naši vojaci v nich prispievajú k ochrane Česka pred terorizmom a nelegálnou migráciou, “vysvetlil minister Metnar.
Predĺžiť by sa podľa návrhu malo pôsobenie v už prebiehajúcich operáciách a to v súhrnnom počte až 851 vojakov v roku 2021 a 946 vojakov v roku 2022. Je to teda menej ako tohtoročný mandát, ktorý umožňuje vyslanie až 1096 vojakov.
Medziročné navýšenie v roku 2022 spôsobí prestížne nasadenie nadzvukových lietadiel Gripen k ochrane vzdušného priestoru nad Pobaltím. “Chceme nadviazať na úspešné pôsobenie z minulej jesene, ktoré sa veľmi osvedčilo, a vyslať našich letcov nad Pobaltie už štvrtýkrát,” zhodnotil minister Metnar.
V rámci Pobaltia zostávajú prioritou tiež aliančné operácie EFP v Litve a Lotyšsku. Medzi hlavné miesta pôsobenia naďalej patrí Afganistan a Irak. Kvôli boju proti terorizmu a nelegálnej migrácii je ako priorita naďalej vnímaná aj únijná výcviková misia v Mali, kde teraz dokonca Velia. Pokračovať bude aj podpora misie MFO na Sinaji jedným transportným lietadlom CASA a jeho obsluhou. Okrem misií EFP v Pobaltí sa na všetkých miestach pôsobenia znižujú maximálne počty oproti súčasnému mandátu.
Z hlavných oblastí pôsobenia českých vojakov je pre roky 2021-22 navrhovaný maximálny mandát pre nasadenie:
- v Afganistane (misia Resolute Support) 205 osôb, teraz 390;
- v Iraku (Globálna koalícia proti Daesh a výcviková misia NATO) 80 osôb, teraz 110;
- v misii EFP v Pobaltí 290 osôb, teraz tiež 290;
- v Mali (výcviková misia EÚ a misie OSN MINUSMA) 135 osôb, teraz 150;
- v operácii MFO na Sinaji 20 osôb s lietadlom CASA C-295mm, teraz 25;
- Air Policing v Pobaltí v roku 2022 – do 95 osôb s piatimi strojmi Jas-39 Gripen.
V existujúcich malých počtoch by malo pokračovať aj pôsobenie príslušníkov Armády ČR v operáciách NATO, EÚ a OSN v Kosove, Bosne a Hercegovine, na Golanách a v operácii EUNAVFOR MED v Stredozemnom mori. Zastupiteľský úrad v Kábule bude naďalej chrániť jednotka Vojenskej polície v počte do 20 osôb. Na vyžiadanie NATO bude rovnako ako doteraz pripravený na maximálne polročné vyslanie do niektorej z operácií nasaditeľný spojovací modul (DCM, jednotka zaisťujúca spojenie a komunikáciu medzi nasadenými jednotkami a aliančným velením) s až 56 osobami.
Plánované finančné náklady na zahraničné nasadenie sú nižšie, než boli v predchádzajúcom mandáte. Predpokladaná maximálna suma vynaložená na pôsobenie v zahraničných operáciách činí 1,73 mld. Kč v budúcom roku a 1,8 mld. Kč v roku 2022 (na roky 2019 a 2020 bolo plánované 2,4 mld. Kč respektíve 2,34 mld. Kč ).
Predĺženie doby pôsobenia Britského vojenského poradného a výcvikového tímu (BMATT) v Českej republike
Okrem mandátu pre misie na ďalšie dva roky schválil Senát tiež predĺženie doby pôsobenia Britského vojenského poradného a výcvikového tímu (BMATT) v Českej republike. Ten pôsobí v rámci Vojenskej akadémie vo Vyškove už od roku 2000.
“Bilaterálne vzťahy s Veľkou Britániou sú dlhodobo nadštandardné a nezmenil to ani brexit. Preto je z našej strany prirodzené pokračovať v osvedčenej výcvikovej spolupráci. Činnosť tímu navyše prispieva k zvýšeniu prestíže našej krajiny medzi štátmi, ktoré vysielajú svojich vojakov do kurzov vo Vyškove, “uviedol minister Metnar.
Jeho účelom je výcvik poddôstojníkov Armády Českej republiky a ozbrojených síl členských štátov NATO a EÚ, štátov zúčastnených v programe Partnerstvo za mier a vybraných partnerských štátov. Za 20 rokov kurzami prešlo takmer 10 tisíc príslušníkov českých i cudzích ozbrojených síl.
Tak ako doteraz bude počet členov tímu obmedzený na 30 osôb a počet príslušníkov ozbrojených síl cudzích štátov vyslaných do kurzov organizovaných týmto tímom neprekročí 100 osôb v jednotlivom kurze.