Pentagon sa obáva, že Rusko si vytvorí vlastné hranice arktického šelfu
Nová stratégia Pentagonu pre Arktídu uvádza, že Rusko môže jednostranne vytvoriť hranice svojho kontinentálneho šelfu v Arktíde, ak nebude spokojné s rozhodnutím medzinárodného spoločenstva.
Podľa zverejnenej stratégie sa Washington obáva, že Rusko, nespokojné s medzinárodným rozhodnutím, nezávisle ustanoví hranice svojho kontinentálneho šelfu v Arktíde a použije vojenskú silu na ochranu svojich záujmov, hoci „predtým vo väčšine prípadov nasledovalo medzinárodné právo a kontinentálny šelf. “ Okrem toho môže Rusko zmeniť Arktídu na odrazový mostík pre vojenský útok na Spojené štáty.
Arktída je strategickým územím, pretože je potenciálnym vektorom útoku na americké územie. Čína a Rusko sa zapájajú do činností a možností nasadenia v Arktíde, čo môže predstavovať riziko pre Spojené štáty.
Pentagon sa tiež obáva, že súčasná situácia v Arktíde priamo alebo nepriamo obmedzí schopnosť Spojených štátov rozvinúť svoje sily a nepriaznivo ovplyvní strategické ciele Spojených štátov v konfrontácii s Ruskom a Čínou. Ministerstvo obrany USA vyzýva na “ochranu našich záujmov v Arktíde, posilnenie vzťahov s našimi spojencami a aktívne vedenie vojenských cvičení v regióne.”
Rusko požiadalo Komisiu OSN o rozšírenie hraníc kontinentálneho šelfu v Arktíde o 1,2 milióna kilometrov štvorcových v roku 2015. Zváženie tejto otázky sa môže uskutočniť v auguste 2019, alebo môže trvať ďalšie dva alebo tri roky.
Ruské plány zahŕňajú hrebeň Lomonosov a ďalšie oblasti morského dna, vrátane kotliny Podvodnikov, hrebeňa Mendelejev, južného cípu hrebeňa Gakkel a zóny severného pólu.