„Najhorší možný scenár pre Európu …“ Skúsený český diplomat varuje pred novým kalifom Islamského štátu
Sýria, 10.august 2020 ( AM ) – Bývalý český diplomat Jaroslav Bašta v komentári pre Prvnizpravy.cz upozorňuje na problém Islamského štátu, ktorý smrťou kalifa al-Bagdádího podľa neho nikam nezmizol, pretože teraz sa objavil nový islamský vodca, ktorým je Al-Kurajš. Vzhľadom na jeho turecký pôvod a predchádzajúcu činnosť nemožno podľa Baštu prehliadať vzrastajúce riziko pre Európu
Bývalý veľvyslanec upozorňuje na to, že kvôli náporu iných, aktuálnejších, udalostí novinári až teraz začínajú venovať pozornosť islamskému problému, na ktorý sa však nikdy nesmie zabúdať.
„Vo víre špekulácií, ako sa niečo podobné mohlo stať, si analytici a novinári spomenuli aj na zdanlivo mŕtvy Islamský štát, respektíve na jeho nového kalifa al-Kurajšiho, ktorý na jeseň minulého roka nahradil svojho zabitého predchodcu al-Bagdádího. Ten sa v severnej Sýrii odpálil na úteku pred komandom armády USA,“ uviedol Bašta.
Smrť tohto kalifa bola podľa diplomata úplne neopodstatnene považovaná väčšinou politikov za faktický koniec nebezpečenstva, ktoré tzv. Islamský štát predstavoval pre Blízky východ a Európu.
„Obávam sa, že prílišný optimizmus nie je na mieste. Vymenovanie al-Kurajšiho môže znamenať kvalitatívny zlom a presmerovanie aktivity džihádistov do inej oblasti,“ varuje Bašta.
Nový kalif môže podľa neho predstavovať ešte väčšie nebezpečenstvo, pretože na rozdiel od všetkých svojich predchodcov nie je Arab, ale Turkmen, ktorého pravé meno je Amir Muhammad Abdul Rahman al Mawli al Salbe.
„Narodil sa okolo roku 1976 na severe Iraku v blízkosti Mosulu. Al Sable vyštudoval na miestnej univerzite islamské právo, potom sa stal dôstojníkom v armáde Saddáma Hussajna a členom socialistickej strany Baas. Po zvrhnutí irackého diktátora v roku 2003 sa Amir stal prívržencom radikálneho islamu, vstúpil do irackej odnože al-Káidy. Zaoberal sa výučbou náboženstva a právom šaría. Čoskoro (2004) ho zatkli a internovali vo filtračnom tábore Camp Bucci, zvanom inkubátor džihádu. Tam sa zblížil okrem iného s al-Bagdádím. Po prepustení z väzenia s ním ďalej spolupracoval až do roku 2014, kedy sa al-Bagdádí stal Chalífom Islamského štátu,“ opisuje Bašta životopis nového kalifa.
Ako následne vysvetľuje diplomat, al Salbe mal v rôznych obdobiach rôzne prezývky. Tak napríklad najprv získal kvôli svojmu náboženskému vzdelaniu prezývku Profesor. Následne už ale bol premenovaný na Ničiteľa.
„V rámci IS sa zaoberal bojom s neveriacimi a málo veriacimi. Kvôli jeho metódam ho vzápätí prekrstili na Ničiteľa. Jeden z najväčších zločinov Islamského štátu, genocída jezidov, je predovšetkým jeho zločinom. Päť dlhých rokov profesor-hrdlorez rozosieval v Iraku a Sýrii hrôzu a smrť. V minulom roku, asi dva mesiace pred svojou smrťou, ho al-Bagdádí označil za svojho nástupcu, hoci al Salbe ako Turkmen nepochádza z rodu Mohamedovho ako jeho predchodca,“ zdôraznil Bašta.
Akási cudzorodosť ani nemohla podľa Baštu mať veľký význam, pretože al-Kurajš má inú zásadnú prednosť, respektíve môže ako kalif osloviť sunnitských veriacich hovoriacich turkickými jazykmi.
„Tých je cez 150 miliónov, asi polovica žije v susednom Turecku, ostatní hlavne v Strednej Ázii. Ak by sa mu podarilo preniesť aktivity Islamského štátu do tohto prostredia, svet bude mať ďalší vážny problém,“ domnieva sa diplomat.
Ak Islamský štát vo svojej novej podobe uspeje v Turecku, hrozí Európe podľa Baštu „ten najhorší možný scenár“.
„Bohužiaľ, vylúčiť sa to nedá. Až do začiatku tohto týždňa by som povedal, že je to rovnako nepravdepodobné ako možnosť výbuchu desatiny ekvivalentu atómovej bomby zvrhnutej na Hirošimu v bejrútskom prístave,“ uzavrel celú vec bývalý český diplomat Jaroslav Bašta.