Prezident Trump odhalil existenciu „novej tajnej zbrane“ vo výzbroji USA
USA, 14.september 2020 (AM) – Hovoril príliš veľa alebo dosť, keď hovoril s investigatívnym reportérom Bobom Woodwardom? Reportér ale potvrdil, že šéf Bieleho domu mu počas rozhovoru pre potreby jeho knihy „Rage“, ktorá má vyjsť, povedal, že USA majú v držbe novú „Nukleárna“ zbraň, o ktorej doteraz nikto nevedel, že existuje.
“Nechal som vyvinúť systém jadrových zbraní, aký v tejto krajine ešte nikto nemal. Máme veci, ktoré ste ani nevideli, ani o nich nepočuli. Máme veci, o ktorých [Vladimir] Putin a Xi [Jinping] nikdy nepočuli. To, čo máme, je neuveriteľné,“ uviedol Trump údajne v správe denníka Washington Post.
O akej zbrani (zbraní) chcel prezident Trump hovoriť? Vzhľadom na súčasný volebný kontext v USA existuje pre mnohých veľké pokušenie považovať toto vyhlásenie za ďalší dôkaz nekonzistentnosti súčasného nájomcu Bieleho domu.
Pre istotu, pán Trump bol v minulosti vo svojich poznámkach často len námatkový a bol občas kvôli tomu obviňovaný z ľahkovážnosti, napríklad keď prostredníctvom Twitteru zverejnil snímku stavu vesmírneho centra imáma Chomejního po výbuchu rakety. Fotka, ktorá podľa kritikov odhalila americké schopnosti v oblasti spravodajstva. Škoda, že sa také fotky nemohli ukázať keď sa hľadalo stratené MH370 z Malajzia airlines. V poslednej dobe sa Trump chválil hypersonickou raketou, ktorá mohla ísť 17-krát rýchlejšie ako tie, ktoré vyvinuli Čína a Rusko. Ukázalo sa však, že to v skutočnosti bolo Common Hypersonic Glide Body [C-HGB], hypersonický klzák vyvinutý americkou armádou a americkým námorníctvom, ktorého rýchlosť mohla dosiahnuť Mach 17, čo je už obrovská rýchlosť. Takú rýchlosť je možné dosiahnuť možno v niekoľkých fázach letu, keď je napríklad vyššie, kde je menšia hustota vzduchu, alebo pri “páde” na cieľ, keď mu ku zvýšeniu rýchlosti môže dopomôcť voľný pád.
„Trumpov rozhovor v decembri 2019 je obdobou jeho rozhovoru z marca 2020, keď sa chváli raketou„ super extra “, ktorá sa ukázala ako nadzvuková,“ komentoval Jeffrey Lewis z Middlebury Institute. Čo nie je úplne v poriadku, pretože C-HGB nie je tajomstvom a Pentagón skutočne nedávno vyjadril spokojnosť k úspešnému test tejto novej zbrane.
Hans Kristensen z Federácie amerických vedcov si myslí, že pán Trump chcel hovoriť o jadrovej hlavici W76-2 s nízkym výkonom [5 kiloton], ktorá je určená na vybavenie rakiet Trident. Trump povolil jej výrobu v 2018.
Tento predpoklad však nemusí byť správny, pretože americké námorníctvo naznačilo, že zbraň je už nasadená na palube jednej zo svojich ponoriek schopných odpaľovať jadrové rakety. Ide pravdepodobne o “USS Tennessee SSBN-734 classe Ohio”.
Bob Woodward však ubezpečuje, že jeho zdroje mu existenciu tejto “novej tajnej zbrane“ potvrdili, pričom sám seba prehlásil “za prekvapeného“, že sa o tom pán Tump zmienil.
Ak je podľa definície nejaký projekt “tajný“, znamená to, že neoprávnení ľudia to nikdy nevideli (to len pre pripomenutie významu “TAJNÝ” u vojska). Budúci bombardér amerického letectva, B-21 Raider, by mohol spadať do tejto kategórie. O jeho existencii síce vieme, ale nikto ho zatiaľ nevidel. Jeho “fotky” zostávajú zatiaľ len kresbami umelcov, ktoré nemusia mať nič spoločné s konečným výsledkom.
Faktom zostáva, že v minulosti a vďaka – významným – finančným prostriedkom, ktoré investuje do svojich “čiernych programov“, implementoval Pentagón vojenské vybavenie, ktoré dlho nebolo známe širokej verejnosti. Stealth stíhací bombardér F-117 Nighthawk je jeden z takých príkladov (ten čo zostrelili Srbi so starými ruskými raketami, lebo nevedeli, že je neviditeľný).
Ale slovo „jadrový“, to celé spochybňuje. Oficiálne USA nemajú v úmysle pripevniť jadrovú hlavicu k hypersonickej zbrani. Okrem toho, toto leto, žiadosť zverejnená Centrom jadrových zbraní vzdušných síl [AFNWC] oživila špekulácie. Skutočne tu bola otázka “systému tepelnej ochrany“ pre hypersonický klzák.
Slovo „jadrový“ môže tiež označovať spôsob pohonu. Pokiaľ ide o ruský program Burevestnik 9M730, ktorý spočíva v riadenej strele jadrovým pohonom. V 50. rokoch riadili Spojené štáty projekt Pluto s rovnakým cieľom, ale oficiálne sa ho vzdali. Je však možné, že projekt znovu oprášili (možno v zóne 51)? Ani táto hypotéza nie je vylúčená. Veď už v auguste 2018 pán Trump už naznačil, že tomu tak je.
„Máme podobnú technológiu, ale pokročilejšiu,“ uviedol po údajnom výbuchu motora pre Burevestnik 9M730 v Sererodinvskej oblasti, kde bol bezprostredne po ňom pozorovaný nárast rádioaktivity. Tak či onak, slová Trumpa o tejto novej „tajnej“ zbrani nám môžu dať dôvod na neistotu. Ruské a Čínske štáby, sa budú určite usilovať dozvedieť viac, ak budú mať na to dôvod, lebo Američania už nie sú jediní, ktorí udávajú tempo. Preto vyjadrenie o tom, že ich technológia je “pokročilejšia” spôsobuje mnohým úsmev na tvári. Necháme sa prekvapiť s rúškom na tvári budeme hýkať od úžasu. Len aby sme sa od hýkania s rúškom na tváril nepridusili ako Francúzsky Prezident Emmanuel Macron.
Adam Riečanský