Česko schválilo počty svojich vojakov v zahraničí – pozrite si koľkí a kde budú pôsobiť
Česko, 1.október 2020 (AM) – Česká poslanecká snemovňa v utorok 29. septembra schválila návrh ministra obrany Ľubomíra Metnara na pôsobenie síl a prostriedkov rezortu obrany v zahraničných operáciách v rokoch 2021 a 2022 s výhľadom na rok 2023. Po dvoch mesiacoch tak nadviazala na rozhodnutie Senátu, ktorý takmer jednohlasne mandát schválil tento rok 22 . júla.
“Oproti mandátu končiacemu v tomto roku nenavrhujeme žiadne novinky, zohľadnili sme však vplyv Koronavírusovej pandémie. Napriek tomu budú českí vojaci pokračovať v rovnakých krajinách ako doteraz. Schválenie mandátu je signálom, že sme spoľahlivým partnerom v NATO, EÚ i OSN. Všetky misie, ktorých sa zúčastňujeme, sú stabilizačné a výcvikové. Hlavným cieľom je v súlade s Programovým vyhlásením vlády ochrana ČR pred terorizmom a nelegálnou migráciou, “vysvetlil minister Metnar.
Predĺžiť by sa podľa návrhu malo pôsobenie v už prebiehajúcich operáciách a to v súhrnnom počte až 851 vojakov v roku 2021 a 946 vojakov v roku 2022. Je to teda menej ako tohtoročný mandát, ktorý umožňuje vyslanie až 1096 vojakov. Okrem misií EFP v Pobaltí sa na všetkých miestach pôsobenia znižujú maximálne počty oproti súčasnému mandátu.
Medziročné navýšenie v roku 2022 spôsobí prestížne nasadenie nadzvukových lietadiel Gripen k ochrane vzdušného priestoru nad Pobaltím. Taktické letectvo bude neba v tejto oblasti zabezpečovať už po štvrtýkrát, čo dokazuje, že sa činnosť českých stíhacích lietadiel vždy osvedčila.
V rámci Pobaltia zostávajú prioritou tiež už spomínané operácie EFP (enhanced Forward Presence – aliančná predsunutá prítomnosť) v Litve a Lotyšsku. Medzi hlavné miesta pôsobenia naďalej patrí Afganistan a Irak. Kvôli boju proti terorizmu a nelegálnej migrácii je ako priorita naďalej vnímaná aj únijné výcviková misia v Mali, ktorej sily majú v aktuálnom polroku české velenie. Pokračovať bude aj podpora misie MFO na Sinaji jedným transportným lietadlom CASA a jeho obsluhou.
Z hlavných oblastí pôsobenia českých vojakov je pre roky 2021-22 navrhovaný maximálny mandát pre nasadenie nasledujúce:
- v Afganistane (misia Resolute Support) 205 osôb, teraz 390;
- v Iraku (Globálna koalícia proti Daesh a výcviková misia NATO) 80 osôb, teraz 110;
- v misii EFP v Pobaltí 290 osôb, teraz tiež 290;
- v Mali (výcviková misia EÚ a misie OSN MINUSMA) 135 osôb, teraz 150;
- v operácii MFO na Sinaji 20 osôb s lietadlom CASA C-295mm, teraz 25;
- Air Policing v Pobaltí v roku 2022 – do 95 osôb s piatimi strojmi Jas-39 Gripen.
Plánované finančné náklady na zahraničné nasadenie sú nižšie, než boli v predchádzajúcom mandáte. Predpokladaná maximálna suma vynaložená na pôsobenie v zahraničných operáciách činí 1,73 mld. Kč v budúcom roku a 1,8 mld. Kč v roku 2022 (na roky 2019 a 2020 bolo plánované 2,4 mld. Kč respektíve 2,34 mld. Kč ).
Okrem mandátu pre pôsobenie jednotiek Armády ČR v zahraničných operáciách snemovňa tiež schválila predĺženie dobu pôsobenia Britského vojenského poradného a výcvikového tímu (BMATT) v Českej republike, ktoré bolo už skôr schválené tiež Senátom PČR.