Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Militarizácia iránskeho prezidenta: Iránske gardy a voľby v roku 2021

Irán, 5.október 2020 (AM) – Iránske revolučné gardy mali vždy vplyv, chystajú sa získať ešte viac. Ideologická armáda iránskeho režimu, Islamský revolučný gardový zbor (IRGC), bola po celé desaťročia súčasťou iránskeho „deep state“. Dnes sú na pokraji prevzatia štátu v celom rozsahu keď zamerali pozornosť na iránske prezídium.


 

IRGC má niekoľko silných prezidentských kandidátov, vrátane člena IRGC Parviza Fattaha, šéfa ideologickej charity najvyššieho vodcu ajatolláha Chameneího, Nadácie Mostazafan, a Saeeda Mohammada, ktorý vedie stavebný konglomerát IRGC Khatama Al-Anbia. Napriek tomu sú čoraz viac zatienení IRGC s vysokou váhou Hosseina Dehghana, veliteľa gardy, ktorý pôsobil ako minister obrany úradujúceho iránskeho prezidenta Hassana Rúháního a v súčasnosti je Chameneího vojenským poradcom.

 

Hossein Dehghan

 

V posledných mesiacoch sa Dehghan stretol s kľúčovými osobnosťami režimu vrátane elity IRGC a duchovných predstaviteľov najvyššieho vodcu, čo vyzerá ako pokus získať ich podporu pre rok 2021. Na papieri je Dehghan nielen dokonalým kandidátom IRGC, ale je tým koho by mohol 81-ročný Chamenei požiadať o zabezpečenie svojho dedičstva.

 

 

Hossein Dehghan je jedným z najskúsenejších členov IRGC. Keď hral aktívnu úlohu pri zabezpečovaní prevzatia porevolučného Iránu duchovenstvom v roku 1979, pripojil sa v roku 1980 ku gardám, členom ich zakladajúcej kohorty. Okrem vedúcich pozícií v IRGC – vrátane veliteľa vzdušných síl IRGC v rokoch 1990 – 1992, zastával Dehghan kľúčové pozície v posledných troch prezidentských administratívach.

 

Ako zdôrazňuje jeho skúsenosť, Dehghan nie je partizánskou osobnosťou a udržiava priateľské vzťahy s tvrdými aj s takzvanými „reformistickými“ kruhmi a vyhlasuje, že „nikdy som nebol, nie som a nikdy nebudem členom žiadnej z politických skupín. “. Podľa jeho slov je Dehghan jedine lojálny k Chameneimu a jeho ľahostajnosť k práci s zastáncami tvrdej línie a „reformistami“ svedčí o tom, že obe frakcie fungujú na zachovanie Chameneího a jeho systému.

 

Jeho neskrotný záväzok k najvyššiemu vodcovi má korene v jeho svetonázore IRGC, ktorý považuje Chameneího za neomylného vodcu nielen Iránu, ale celej šíitskej komunity. Najlepšie to demonštroval Dehghan, keď povedal reformnému prezidentskému kandidátovi Mirovi Hosseinovi Musávimu, aby prijal výsledok prezidentských volieb v roku 2009 „aj keď mal úplnú pravdu“ o podvodných výsledkoch, pretože to bola vôľa najvyššieho vodcu. Aj keď celá iránska elita prejavuje rétorickú lojalitu k Chameneimu, práve Dehghanova praktická oddanosť „velayat-e faqih“ (duchovnému poručníctvu) z neho robí tak atraktívnu voľbu pre najvyššieho vodcu túžiaceho po zabezpečení jeho odkazu.

 

Pre Chameneího je rozhodujúce, že Dehghan má tiež potenciál získať prierezovú podporu a predstaviť sa ako „kandidát na jednotu“ duchovného režimu, ktorý viaže rozpory, ktoré by sa mohli objaviť bezprostredne po smrti najvyššieho vodcu. Uvedomujúc si tento potenciál, mal Dehghan údajne tajné stretnutie s Ghalibaafom a Mohsenom Rezaieom, vplyvnými osobnosťami IRGC a tábora tvrdej línie, a Ali Shamkanim, zosúladeným s takzvanými „reformistami“, aby si zaistili podporu a využili svoju základňu pre podporu kandidáta na jednotu. Ako by však vyzerala Islamská republika za vlády Dehghana – prezidenta?

 

Ekonomika IRGC
Poskytnutie väčšej sily IRGC v iránskych uliciach by bolo takmer určite spojené so zvýšením ich kontroly nad ekonomikou. Toto by bolo pre Dehghana známe územie. Ako generálny riaditeľ investičného ramena IRGC, Bonyad-e Taavon-e Sepah, počas povojnových rekonštrukčných snáh zohrával dôležitú úlohu pri riadení počiatočných ekonomických aktivít gardy.

 

Rozmach hospodárskych aktivít IRGC by bol rámcovaný pod hlavičkou Chameneího „odbojovej ekonomiky“, čo je program, ktorý sa snaží obísť medzinárodné sankcie prostredníctvom domácej výroby, ako aj pašovania a nezákonného obchodu, ktoré Dehghan podporuje, pričom o zvyšovaní domácich schopností hovorí ako o „ riešení hlavných problémov ľudí “. V praxi to znamená rozšírenie aktivít spoločnosti Khatam Al-Anbia, stavebného konglomerátu IRGC a najväčšieho dodávateľa Iránu, ktorý pri absencii zahraničných investícií napínal sily. Počas svojho pôsobenia ako rúhanský minister obrany Dehghan presadzoval, aby boli vládne zákazky zadané Chatámovi Al-Anbimu, a to aj napriek podpísaniu jadrovej dohody, ktorá otvorila dvere zahraničným investíciám. Otvorene odsúdil členov iránskej elity zameraných na obchod, ktorí si podľa neho myslia, že „cudzinci to robia lepšie ako my“. Takýto diskurz napodobňuje Chameneiho, ktorý sa nedávno privalil k úradníkom, ktorí rozhovory s USA považujú za riešenie ekonomických problémov Teheránu, a tvrdí, že „konečnou liečbou amerických sankcií, ktoré poškodili iránsku ekonomiku je spoliehať sa na domácu moc, nie ustupovať pred USA “.

 

ZAHRANIČNÁ POLITIKA V PREDSEDNÍCTVE DEHGHANA
Najvýznamnejším dôsledkom predsedníctva IRGC by však bola ďalšia militarizácia iránskej zahraničnej politiky, najmä na Blízkom východe.

IRGC, najmä jej extrateritoriálna pobočka, sily Quds, sú už dlho de facto hnacou silou zahraničnej politiky iránskeho režimu v regióne a realizujú Chameneiho ideologicky riadený cieľ pansiahového štátu zameraného na jeho vedenie. Dehghanské predsedníctvo by nielen ďalej militarizovalo orgány iránskej zahraničnej politiky vrátane ministerstva zahraničných vecí, ale podporilo by aj teheránsku ambíciu posilniť takzvanú „os odporu“ v postsoleimanskej ére – deklarovanú ambíciu najvyššieho vodcu. Ako gardista prvej generácie, ktorý v 80. rokoch slúžil ako veliteľ IRGC v Sýrii a Libanone, bude hlavný princíp „exportu islamskej revolúcie“ zakorenený do Dehghanovej psychiky. To takmer určite formuje jeho prístup k regiónu, ktorý by bol založený na väčšej štátnej podpore regionálnej bojovnosti a väčšej nevraživosti voči Izraelu – ktorý Dehghan označoval ako „rakovinový nádor“.

 

Dehghan zohral osobnú úlohu v oboch silách, ktoré boli proti Izraelu, a zameral sa na položenie základov, podľa jeho vlastných slov, „zničenia sionistického režimu“. Bol v jednom z prvých kontingentov gardistov nasadených do Libanonu na boj proti Izraelu po jeho invázii v roku 1982. Zohral tiež dôležitú úlohu pri vytváraní stálej iránskej prítomnosti v Libanone vytvorením šiitskej islamistickej milície Hizballáh, spoluautorom a redaktorom jej charty z roku 1985 a bol priamo zodpovedný za kariérny rast jej úradujúceho šéfa Hassana Nasralláha. Je tiež potrebné pamätať na to, že Dehghan bol veliteľom IRGC v Libanone a Sýrii počas bombového útoku na americké kasárne v Bejrúte Hizballáhom, ktorý v roku 1983 súvisel s Iránom – čo bol najsmrteľnejší teroristický útok proti Američanom pred 11. septembrom.

 

Neprítomnosť Qassema Soleimaniho, veliteľa ozbrojených síl Quds IRGC zabitého USA v januári, robí Dehghanove vzťahy s Hizballáhom pre Chameneího neoceniteľnými. Augustový výbuch v Bejrúte zvýšil medzinárodný a domáci tlak na vylúčenie skupiny podporovanej Iránom z politiky Libanonu, kde pôsobí ako „štát v štáte“. Hizballáh je pre Islamskú republiku kriticky dôležitým prínosom, ktorý urobí všetko pre svoju ochranu. S rastom tlaku na Hizballáh môžu vodcovia Iránu prijať rozhodnutie zamerať svoje zameranie a zdroje na posilnenie Hizballáhu – predsedníctvo IRGC by mohlo pomôcť urýchliť tento proces. Dehghan, ktorý už obvinil Izrael z výbuchu z Bejrúte, má dobrú pozíciu na uľahčenie takejto iniciatívy.

 

V iránskej autoritatívnej teokracii nie sú voľby ničím viac ako pečiatkou, ale výsledok budúcoročných prezidentských kôl by mohol mať významný vplyv na Irán v postchameniho ére.

81-ročný najvyšší vodca už jasne uviedol, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby zabezpečil pokračovanie svojej nekompromisnej islamistickej vízie, a vyzval „mladého a Hizbullahiho (ideologicky nekompromisného)“ prezidenta, aby „vyliečil [iránske] problémy “. Malo by sa na to pozerať skôr optikou nástupníctva a vnútornej politiky, než dôsledkom stratégie „maximálneho tlaku“ Washingtonu proti Teheránu – argument, ktorý sa často vynára v západnej analýze Iránu.

Chameneiho slová naznačujú, že IRGC je v pozícii, kedy môže prevziať iránske predsedníctvo, rovnako ako prijal jeho parlament. Dehghan zodpovedá špecifikácii najvyššieho vodcu a bol by bezpečným párom rúk, ktorý by si zabezpečil svoje dedičstvo na všetkých úrovniach: od regionálnej bojovnosti po domácu sekuritizáciu.

 

Okrem Chameneího získava koncept militarizovaného prezidentstva medzi elitami Islamskej republiky dynamiku v nekompromisných aj reformných kruhoch. Aj keď je príliš skoro predpovedať, ako sa bude situácia vyvíjať, zdá sa isté, že v meniacom sa domácom prostredí v Iráne budú dominovať protirežimné nepokoje a militarizácia administratívneho režimu.

 

To si bude vyžadovať úplné prehodnotenie západnej politiky voči Iránu. Západ sa po celé desaťročia snažil čeliť rastúcej hrozbe IRGC nepriamo tak, že sa k nej postavil ako k „deep state“, ktorý by sa mohol oslabiť posilnením iránskeho štátu – politikou, ktorá sa skúša už viac ako 20 rokov, bez hmatateľných výsledkov. Ak by sa IRGC v osobe Dehghana ujala prezidentského úradu, snahy čeliť mu nepriamymi prostriedkami by boli nemožné. Západná politika bude musieť čeliť nasledujúcej militarizácii iránskeho predsedníctva s potenciálom, ktorý prináša oživenie najbojovnejších aspektov iránskej islamskej revolúcie v roku 1979.

 

Rastúce napätie s Islamskou republikou predstavuje pre budúceho prezidenta USA jednu z najvýznamnejších výziev zahraničnej politiky a Donald Trump aj Joe Biden už deklarovali cieľ dosiahnuť dohodu s Teheránom. Je ale nepochybné, že Dehghan – prezident v roku 2021 by výrazne znížil šance na akýkoľvek vážny a trvalý mier medzi USA a Iránom.

Kasra Aarabi

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov