Bývalý český poslanec vykreslil, čo sa stane, keby nastala nejaká krízová situácia
“Len pre informáciu o našej schopnosti, ako čeliť krízam,” napísal v úvode svojho obsiahleho komentára na svojom facebookovom profile bývalý český poslanec Bohuslav Chalupa.
LEN pre informáciu o našej schopnosti čeliť krízam – a nikomu to nenútim !!! 🙂 Bolo by dobré si pripomenúť, že :
– minimálne dva populačné ročníky sú absolútne nedotknuté vlastenectvom a zmysluplnou vojenskou civilnou prípravou
– funkčný systém civilnej ochrany a OBRANY bol totálne rozvrátený a zlikvidovaný po roku 1990
– EÚ sa snaží o likvidáciu legálne držaných zbraní
– v armáde je necelých 26 000 osôb (profesionálov) a tých, čo to vedia so zbraňami (Bojové) je z nich tak tretina … a to sa snažím byť veľa optimistický.
– Policajtov je cca 40 000 a či ich vedia používať zbraň (dobre) polovica, tak je to veľa (bohužiaľ som sa ako poslanec už nedostal k podrobnej kontrole skutočného stavu výcviku policajtov – štátnych i mestských).
Osobne vôbec neverím proklamovaným regrutačním cieľom – teda ak budú zachované základné parametre fyzických a psychických kvalít uchádzačov o prácu profesionála – “rybník je už totiž vylovený”.
Fakty: keby nastal malér – konflikt, alebo rozsiahla krízová situácia, značný počet profesionálov by bol prevelený do vojenských štruktúr medzinárodnej kolektívnej obrany NATO niekam (Poľsko, Pobaltia, Ukrajina ….), čo zostane bude použité predovšetkým na ochranu kritickej a výhradne štátnej infraštruktúry SR – jadrové elektrárne, rozvodné stanice, priehrady atď. – a to radšej nehovorím o celkom neriešenej ochrane “zelenej hranice” (technológie, jazdné hliadky, hliadky s vycvičenými psami. hliadky poznajúce terén …..)
Tak počítajme / optimisticky /: máme cca 30 000 bojovníkov (profesinálnej brannej a bezpečnostne zložky) – z toho 20 000 bude plniť úplne iné úlohy, než sa starať o problémy individuálneho občana ČR. To znamená, že na JEDNÉHO profesionálneho ozbrojenca pripadá cca 1 000 teoreticky odzbrojených bezbranných občanov, ktoré štát nielenže nevybavil ani znalosťami, schopnosťami ani základným materiálom, ale ani ich vlastne nemôže požiadať o pomoc. Môže ich mobilizovať a nevycvičených poslať “niekam” ako “potravu pre delá”.
Ochrana a obrana obyvateľov by mala byť zabezpečená na teritóriu o rozlohe cca 79 000 km štvorcových = takže aj z tých všetkých 30 000 profíkov to vychádza približne tak, že JEDEN pripadá na 2 kilometre štvorcové, ale reálne to bude JEDEN na cca 8 kilometrov štvorcových !! !
Takže za mňa – zaplať pán Boh za každého civilistu, ktorý si kúpil zbraň, chodil a chodia na výcvik / streľby, absolvoval príslušné skúšky a ako tak vie o čo ide.
Potom sa totiž ten pomer razantne a pozitívne mení na cca 400 000 ozbrojených civilistov so schopnosťou sa nejako postarať o svoje okolie, o ktoré sa profíci vlastne nemusia veľmi starať.
Trúfam si tvrdiť, že ak by som dostal príležitosť podieľať sa na obnove CIVILNEJ OCHRANY A OBRANY, potom do cca 10 rokov tu máme – treba podotknúť že za veľmi priaznivých ekonomických nákladov – 2 milióny ľudí, ktorí sa nebudú musieť spoliehať na niekoľko desiatok BVP za 55 miliárd a 12 vrtuľníkov za 18 miliárd, nebudú sa musieť spoliehať na štát – budú sa totiž vedieť postarať o seba a svojich blízkych v krízových situáciách.
Otázkou samozrejme je, či práve v tejto eventuálnej schopnosti občanov nie je TEN problém pre “vrchnosť”.
A to som nespomenul ďalší môj návrh, aby sme do 6 rokov nachystali Povinnú prezenčnú Civilnú prípravu obyvateľstva na krízové situácie v dĺžke 3- 6 mesiacov. To “nachystali” ale znamená, že v školách bude tento predmet povinným, že sa budúci pedagógovia naučia ako tento predmet učiť, a že sa zároveň oživiť VZŤAH K VLASTI a k čestným povinnostiam občanov, že sa podarí obnoviť Branný zväz, kde budú mať svoje nezastupiteľné postavenie už vyššie spomenutí civilisti – legálne držitelia zbraní, ďalej SBS-ky ale aj všetci tí, ktorí sa venujú voľnočasovým aktivitám súvisiacich s obranou a bezpečnosťou. Prosím, vyjadrujem sa zrozumiteľne?
A len na okraj – v tejto situácii, za tohto stavu sa tu účelovo vyrába úplne zbytočná Národná agentúra pre šport, aby sa “lepšie” rozdeľovali dotácie?! ….. príde Vám to zmysluplné, normálne? Rozum a srdce