USA by chceli vybaviť hypersonickými raketami všetky svoje torpédoborce
USA, 24.október 2020 (AM) – Námorníctvo Spojených štátov plánuje vybaviť všetky svoje torpédoborce nadzvukovými zbraňami, píše o tom Defence News s odkazom na Roberta O’Briena, bezpečnostného poradcu amerického prezidenta.
“Túto schopnosť (odpálenie hypersonických rakiet, pozn. Red.) Získajú najprv naše vojenské ponorky triedy Virginia a torpédoborce triedy Zumwalt. Nakoniec túto schopnosť dostanú všetky tri série torpédoborcov triedy Arleigh Burke, ” cituje vydanie slová poradcu.
Torpédoborec triedy Arleigh Burke je predstaviteľom novej generácie veľkých povrchových bojových plavidiel. Pracovne sa označuje ako DDG Next, ide o plavidlá s trupom menším ako takmer 16 000 tonový torpédoborec triedy Zumwalt, ale stále sú dostatočne veľké na umiestnenie väčšieho raketového arzenálu, povedal admirál Michael Gilday. Zámerom je prísť s novým torpédoborcom, a to s úplne novým trupom. Chceme nasadiť existujúce technológie na tento trup a schopnosti torpédoborca v priebehu času aktualizovať a modernizovať. “Námorníctvo by malo začať novú loď zaraďovať do činnej služby v roku 2025, aj keď nie je jasné, aký vplyv bude mať jej budúce hodnotenie na takéto plány.
Minister obrany Mark Esper sa vo svojom nedávnom prejave o pláne ministerstva obrany pre námorné lode s viac ako 500 členmi posádky nezmieňoval o budúcom veľkom hladinovom plavidle. Aby sa zabránilo ďalšiemu mrhaniu zdrojmi, ako je zrušený krížnik novej generácie alebo výrazne skrátený program DDG-1000, armáda sa vracia k úspešnému programu Arleigh Burke, ktorý je základom programu hladinových útočných plavidiel námorníctva za posledných 30 rokov, uviedol Gilday . Rovnako ako v prípade fregát triedy Constellation, aj v tejto oblasti plánuje námorníctvo nainštalovať na novú loď nové odskúšané systémy a časom ich vylepšiť.
„Mali sme nový trup, ale nasadili sme na neho Aegis,“ povedal Gilday. „Dali sme naň známe systémy, ktoré boli spoľahlivé a boli už vyradené z flotily.“ To je podstata tohoto nápadu. Nazývam to DDG, označil by som to za správnu veľkosť. Menší ako Zumwalt, ale napriek tomu má dostatok miesta. “
USA v súčasnosti vyvíjajú niekoľko hypersonických rakiet na pozadí pokroku, ktoré v tejto oblasti robia Rusko a Čína. Podľa správy výskumnej služby amerického Kongresu sľubné hypersonické rakety, ktorými sa plánujú vybavovať americké jednotky, budú nejadrové, čo zvýši požiadavky na ich presnosť. V polovici októbra americký minister obrany Mark Esper oznámil , že Pentagon plánuje do roku 2023 dodať hypersonické zbrane pozemným silám.
Minulý týždeň počas svojho vystúpenia v meste Ocala na Floride sa v rámci predvolebnej kampane americký prezident Donald Trump zmienil o hypersonických raketách. Podľa neho ich Spojené štáty už majú.
“Už teraz máme hypersonické rakety,” povedal Trump na Floride.
Spojené štáty už skôr ohlásili testovanie prototypov hypersonických rakiet. Z ministerstva obrany vyhlásil Ryan McCarthy, že raketa pristála “15 centimetrov” od cieľa.
Minulý štvrtok americké ministerstvo obrany oznámilo, že Námorné centrum pre pozemné vojnu v štáte Indiana bude primárna základňa pre vývoj hypersonických zbraní. Centrum umožní vedcom a inžinierom využiť predchádzajúce a prebiehajúce investície na pomoc americkým vojenským službám pri vývoji hypersonických zbraní s rýchlejšími, adaptabilnejšími a modulárnymi upgradmi.
Spojené štáty tento rok začali vyvíjať veľký tlak na vývoj hypersonických rakiet, ktoré lietajú rýchlosťou päť až dvadsaťnásobku rýchlosti zvuku v reakcii na úspešné demonštrácie tejto technológie zo strany Číny a Ruska. Trump o tom hovoril v máji s tým, že USA majú to, čo sám označil za “super skvelú raketu” , ktorá je “sedemnásťkrát rýchlejši ako tie terajšie” .