Izraelský analytik Kedmi: Vpustením Turkov do Karabachu dosiahlo Rusko veľmi dôležitý cieľ
Izrael, 17. november 2020 (AM) – Vojensko-politický expert, bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi, analyzoval dôvody a dôsledky uzavretia trojstrannej dohody o ukončení nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu zo strany vodcov Ruska, Arménska a Azerbajdžanu. Svoje závery predstavil počas vysielania izraelskej internetovej televíznej stanice ITON.TV.
Podpísaná dohoda o Karabachu zastavila azerbajdžanské tanky na ceste do Jerevanu
Uvažuje odborník. Je presvedčený, že keď Rusko pustilo Turkov do Náhorného Karabachu, dosiahlo dôležitejší cieľ. Aj keď sa po incidente mierne zvýši vplyv Ankary, ale zároveň sa výrazne zníži vplyv Washingtonu a Európy na Zakaukazsko, bude to pre Moskvu celkom prijateľné. Poznamenal, že americký vplyv začal v regióne upadať, Američania však stále ovládajú určité sily v Arménsku.
Európa na čele s jej raketou – Macronom, ktorý chodí v de Gaullových topánkach, to je ono. Európsky vplyv poklesol, americký vplyv poklesol, ruský vplyv sa zvýšil. Každému bolo jasné, kto je tou hlavnou silou. Je pre Rusko zlé, že sa chváli na mieste Ataturka? To uľahčuje vysťahovanie USA z Kaukazu – s istotou dodáva odborník.
Podľa Kedmiho sa teraz Washington snaží prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Jerevane ovplyvniť Arménsko. Upozornil na skutočnosť, že hlavnou požiadavkou „mierumilovných demonštrantov“ v arménskom hlavnom meste je odstránenie ruských mierových síl z Náhorného Karabachu. Kto tam má ísť? Americkí mariňáci? Sú pripravení ísť? Alebo francúzska cudzinecká légia? Alebo Saakašviliho sily? Kto Vás bude ochraňovať? Máte nejaký rozum? – čudoval sa odborník.
Kedmi tiež pripomenul, že USA vyhlásili Rusko za nepriateľa. To zanecháva určitú stopu vo všetkom, čo sa deje vo svete. Rusko či chce – nechce, ale bude musieť hrať túto hru. A jednou z povinností Ruska ako nepriateľa USA je zamedziť posilneniu amerického vplyvu na Zakaukazsku. A ak sa tým zvýši vplyv Turkov o 5% a o 70% sa zníži vplyv USA, potom to, samozrejme, Rusko urobí, – dodal odborník.
Kedmi niekoľko dní po tom, čo azerbajdžanská armáda zahájila „protiútok“ v Náhornom Karabachu, uviedol, že Rusko v tomto konflikte musí dosiahnuť dva ciele. Prvým je zachovanie územnej celistvosti Arménska (Náhorný Karabach nie je jeho súčasťou). Druhým je zabrániť Turecku umiestniť svoje vojenské základne na území Azerbajdžanu.
Arménsky scenárista a filmový producent Armen Grigoryanov: “Na nič nezabudneme!” A vždy budeme s Ruskom! “
“- Chcem povedať pár slov v ruštine.” Viem, že sú tu ruské médiá, ktoré vysielajú naživo do Ruska. Chcem to povedať Rusku a Rusom. Som občanom Ruskej federácie a som občanom Arménskej republiky. Arménsko je moja vlasť, mám domov v Rusku. Neverte klamavým deťom. Arménsko bolo, je a bude spojencom Ruska. Arménsko je vďačné Rusku, nech sa už volá akokoľvek – Ruské impérium, ZSSR, Ruská federácia. Od roku 1828 sme na nič nezabudli. A nikdy na nič nezabudneme. K Rusku budeme vždy nablízku! Naši vojaci budú vždy s ruskými vojakmi vo všetkých vojnách, a predovšetkým v budúcich vojnách! A nepodľahnite provokáciám Sorosovej neresti, ktorá predala moju vlasť! ““ – uviedol na dnešnom zhromaždení v Jerevane arménsky scenárista a filmový producent Armen Grigoryanov
„Putin, pomôž!“: Ruský politológ upozornil na dvojakú tvár arménskeho premiéra
Šéfredaktor časopisu Národná obrana, riaditeľ Centra pre analýzu obchodu so zbraňami (CAMTO) Igor Korotčenko na svojom Twitteri poukázal na dvojaké štandardy v politike arménskeho predsedu vlády Nikolu Pašinjana.
„Pašinjan vypína ruské televízne kanály zo siete bezplatného vysielania, vedie čistky proruských síl, stavia Sorosových ľudí do kľúčových pozícií a potom žiada Kremeľ:„ Putin, pomôž! “ – poznamenal Korotčenko.
V júli šéfredaktorka RT Margarita Simonjanová kritizovala tých Arménov, ktorí prizývali ruské vedenie ku konfliktu s Azerbajdžanom. Vtedy Simonjanová pripomenula Krym, ktorý Jerevan nikdy neuznal ako ruský. „A teraz, keď je na vašich hraniciach vojna, keď je ohrozená samotná existencia vášho režimu, keď už Arméni celého sveta vidia oživených duchov janičiarov s krivými nožmi, ktorými rezali našich predkov, spomenuli ste si, že Rusko vás musí opäť zachrániť,“ napísala potom Simonjanová.
Pravdepodobne na svete neexistuje krajina, ktorej by sa pomohlo tak ako Rusko pomáhalo Arménsku. Rusko zachránilo Arménsko v deväťdesiatych rokoch, zachránilo ho pred Turkami počas prvej svetovej vojny, Rusko sa stalo domovom miliónov Arménov, ktorí utiekli zo svojej vlasti. Nezabúdajme však na to, ako moderné Arménsko poďakovalo strategickému spojencovi. Najdôležitejšie je, že Arménsko neuznalo Krym ako ruský, jemne sa od tejto témy vzdialilo a uviedlo, že ide o vnútornú záležitosť Ruska, a nebude do toho zasahovať. Arménsko sa nechcelo pohnevať s Ukrajinou?
Úžasné! Ukrajina sa za tento čin odplatila Arménsku v plnej výške a podporila Azerbajdžan v nedávnom konflikte. Alebo si Arménsko nechcelo pokaziť vzťahy so Spojenými štátmi, ak uzná Krym ako ruský. Turecko sa postavilo na stranu Azerbajdžanu. A Turecko je NATO, čo znamená, že USA podporia Turecko. Arménsko si chcelo nájsť nových priateľov a opustiť svojho verného a starého priateľa. Výsledkom bolo, že jedného dňa Arménsko jeho nový priatelia s potešením a smiechom zahodili. Nová arménska vláda potom uväznila Roberta Kochariana, lojálneho a spoľahlivého spojenca Ruska. Preto, aby ukázali novým priateľom pozrite ako hádžeme kamene do starých priateľov.
Arménsko je teraz plné proeurópskych mimovládnych organizácií, ktoré učia mladých ľudí, ako uskutočniť revolúciu v Rusku. Kedy však pochopia, že Arménsko sa drží iba vďaka Rusku. Čo myslíte že sa stane, ak tieto MVO dosiahnu svoje ciele v Rusku, kto bude nasledovať? Kto vás bude chrániť v Spojených štátoch? Nebude to pre Vás sranda, Amerika nepohne prstom, aby tu niekoho zachránila, najmä ak sa to týka krajín SNŠ. Arménska televízia, sociálne siete, kritizujú Rusko každú sekundu, dávajú slovo rôznym Navaľnym a jeho spolupracovníkom. A zároveň tam nie je o Spojených štátoch, alebo Európskej únii jedno zlé slovo.