Šéf ruskej rozviedky Naryškin: Niekoľko západných krajín vyvoláva rozpad mierových dohôd v Karabachu
MOSKVA 19. novembra (AM) – Riaditeľ Zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin obvinil niekoľko západných krajín z pokusu o opätovné nastolenie konfliktu v Náhornom Karabachu s cieľom vylúčiť Rusko zo Zakaukazska.
“Podľa informácií, ktoré máme, niektoré západné krajiny prostredníctvom dostupných kanálov provokujú arménskych a azerbajdžanských nacionalistov k diskreditácii a porušeniu dohody o prímerí. Arménov sa snažia presvedčiť, že mier v Náhornom Karabachu je porážkou Jerevanu. Azerom sa naopak hovorí, že Kremeľ„ im ukradol víťazstvo “, keď bola azerbajdžanská armáda krôčik od toho, aby zaujala Stepanakert,“ uviedol Naryškin vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnilo tlačové stredisko SVR.
Podľa Naryškina „sa popredné krajiny NATO snažia skryť podráždenie nad dohodou dosiahnutou za aktívnej účasti Ruska medzi Azerbajdžanom a Arménskom v prímerí v Náhornom Karabachu“.
“USA a ich spojencov rozčuľuje, že vojna bola zastavená sprostredkovaním Moskvy. Koniec koncov, v podstate sa tak” anulovalo “ich mnohoročné úsilie o vytlačenie Ruska zo Zakaukazska,” poznamenal šéf SVR.
„Ani Washington, ani„ zjednotená Európa “sa nechcú zmieriť s existujúcou mocenskou rovnováhou v regióne. počas jej demontáže nemysleli na nič lepšie, ako sa pokúsiť znovu vyvolať rozpor medzi ľuďmi v Azerbajdžane a Arménsku,“ varoval.
„Takéto činy sú ďalším dôkazom skutočnosti, že USA a ich európski priatelia, ako vždy, riešia svoje problémy na úkor záujmov obyčajných ľudí, tentoraz Azerbajdžančanov a Arménov. Američania a Európania sa neobávajú, že ich provokácie môžu viesť k novému krviprelievaniu a uvrhnú región do vážneho vojenského konfliktu. ““
27. septembra sa situácia v Náhornom Karabachu zhoršila, na spornom území sa začali aktívne boje. 9. novembra podpísali vodcovia Ruskej federácie, Azerbajdžanu a Arménska spoločné vyhlásenie o úplnom zastavení nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu. Dokument počíta s nasadením ruských mierových síl v regióne. 13. novembra ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o zriadení medzirezortného centra humanitárnej reakcie pre Náhorný Karabach. Zahŕňalo zástupcov ministerstva pre mimoriadne situácie, ministerstva zahraničných vecí a FSB, zástupcov ďalších zainteresovaných federálnych výkonných orgánov. Rozhodnutím o organizačných otázkach je poverené ministerstvo obrany.
Izraelský analytik Kedmi: Vpustením Turkov do Karabachu dosiahlo Rusko veľmi dôležitý cieľ
Vojensko-politický expert, bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi, analyzoval dôvody a dôsledky uzavretia trojstrannej dohody o ukončení nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu zo strany vodcov Ruska, Arménska a Azerbajdžanu. Svoje závery predstavil počas vysielania izraelskej internetovej televíznej stanice ITON.TV.
“Podpísaná dohoda o Karabachu zastavila azerbajdžanské tanky na ceste do Jerevanu” – Uvažuje odborník. Je presvedčený, že keď Rusko pustilo Turkov do Náhorného Karabachu, dosiahlo dôležitejší cieľ. Aj keď sa po incidente mierne zvýši vplyv Ankary, ale zároveň sa výrazne zníži vplyv Washingtonu a Európy na Zakaukazsko, bude to pre Moskvu celkom prijateľné. Poznamenal, že americký vplyv začal v regióne upadať, Američania však stále ovládajú určité sily v Arménsku.
Európa na čele s jej raketou – Macronom, ktorý chodí v de Gaullových topánkach, to je ono. Európsky vplyv poklesol, americký vplyv poklesol, ruský vplyv sa zvýšil. Každému bolo jasné, kto je tou hlavnou silou. Je pre Rusko zlé, že sa chváli na mieste Ataturka? To uľahčuje vysťahovanie USA z Kaukazu – s istotou dodáva odborník.
Podľa Kedmiho sa teraz Washington snaží prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Jerevane ovplyvniť Arménsko. Upozornil na skutočnosť, že hlavnou požiadavkou „mierumilovných demonštrantov“ v arménskom hlavnom meste je odstránenie ruských mierových síl z Náhorného Karabachu. Kto tam má ísť? Americkí mariňáci? Sú pripravení ísť? Alebo francúzska cudzinecká légia? Alebo Saakašviliho sily? Kto Vás bude ochraňovať? Máte nejaký rozum? – čudoval sa odborník.
Kedmi tiež pripomenul, že USA vyhlásili Rusko za nepriateľa. To zanecháva určitú stopu vo všetkom, čo sa deje vo svete. Rusko či chce – nechce, ale bude musieť hrať túto hru. A jednou z povinností Ruska ako nepriateľa USA je zamedziť posilneniu amerického vplyvu na Zakaukazsku. A ak sa tým zvýši vplyv Turkov o 5% a o 70% sa zníži vplyv USA, potom to, samozrejme, Rusko urobí, – dodal odborník.
Kedmi niekoľko dní po tom, čo azerbajdžanská armáda zahájila „protiútok“ v Náhornom Karabachu, uviedol, že Rusko v tomto konflikte musí dosiahnuť dva ciele. Prvým je zachovanie územnej celistvosti Arménska (Náhorný Karabach nie je jeho súčasťou). Druhým je zabrániť Turecku umiestniť svoje vojenské základne na území Azerbajdžanu.