“Silní sú ako nikdy doposiaľ”: Angličania hodnotili ruskú armádu
znie charakteristika ruskej armády v správe londýnskeho inštitútu strategických štúdií.
Britskí experti dospeli k poznaniu, že vojenská mašinéria Kremľa dosiahla vrchol bojaschopnosti od rozpadu ZSSR. No a spúšťačom procesu modernizácie sa vraj stala operácia prinucovania k mieru Gruzínska 8. 8. 2008.
Čo si všíma štúdia?
Že pozemný strategický arzenál Ruska je stále základom, no Moskva za ostatných 30 rokov vážne prehodnotila svoj prístup. „Rusi sa dnes viac orientujú na mobilné odpaľovacie zariadenia, ako na tie v šachtách. Pretože v prípade vojny sa mobilné dajú ťažšie odhaliť a aj zničiť.“
Najslabším elementom Ruska má byť strategické letectvo. Ponorkové loďstvo je len pomenované, spomenutá je len komplikácia s vývojom rakety Bulava.
Medzi inovačnými prvkami je spomenutý „Burevestnik“ a „Avantgard“. A že ak sa nosičom „Avantgardov“ stane medzikontinentálna balistická raketa „Sarmat“, Rusi si tým významne posilnia bojové možnosti raketových vojsk strategického určenia.
Ako druhé Angličanov zaujal vyšší počet vojakov – kontraktníkov, vojakov základnej služby je každým rokom menej. No a hlavnou štruktúrnou jednotkou pozemných síl sú mobilné a dobre vyzbrojené práporné taktické skupiny.
Angličania tiež priznávajú, že modernizácia samochodiek a prijatie do výzbroje komplexov „Iskander-M“ zmenili pozemné vojská na „ďalekonosnejšie“.
Tretím momentom štúdie sú sýrske skúsenosti v súvislostiach s modernizáciou OS RF na príklade Vzdušných a kozmických síl Ruska.
Pokiaľ na začiatku storočia ruská armáda dostávala modernú techniku v jednotkách kusov, od roku 2010 sú to desiatky až stovky.
Štúdia poukazuje aj na konštruovanie Perspektívneho leteckého komplexu diaľkového letectva. Zatiaľ však nie je jasné, či to krajina zvládne finančne pri paralelnej modernizácii diaľkových bombardérov Tu-160.
Horšie vraj napreduje modernizácia vojenského námorníctva. Angličania si všímajú ťažkosti Ruska pri stavbe veľkých bojových hladinových lodí, jediný lietadlový krížnik je v oprave a nevie sa, kedy sa vráti do služby.
Rusko však zároveň pomaly, ale isto obnovuje svoje ponorkové loďstvo. Rozpad je zastavený Celkovo Angličania dospievajú k poznaniu, že ruské ozbrojené sily sa zmenili na účinný vojenský nástroj a Moskva predviedla pripravenosť použiť ho.
Vladimír Mikunda, podľa zahraničnej tlače