“Nikomu nebudete chýbať” – Nemecko vyhnané z Rady bezpečnosti OSN
Nemecko, 22.December 2020 (AM) – Medzinárodná humanitárna misia v Sýrii spôsobila vážne nezhody medzi Nemeckom a Ruskom v Rade bezpečnosti OSN. Iniciátorom škandálu bol Berlín, ktorý obvinil Moskvu nielen z blokovania „ďalších“ koridorov pomoci, ale aj z vytvorenia nepriaznivých podmienok, kvôli ktorým ľudia „trpia a zomierajú“. Ruská strana nemohla ignorovať tak zjavnú výzvu uchádzača o trvalé členstvo v Rade bezpečnosti. Rusko podporila Čína.
Nemecké médiá, najmä Der Tagesspiegel, však píšu, že to bolo práve Nemecko, ktoré bolo „vystavené“ útokom zo strany Ruska a Číny.
Hranice cynizmu
Po útoku Berlína na Rusko, Moskva a Peking dokonca vyjadrili, že vyhliadky Nemecka ako potenciálneho stáleho člena Rady bezpečnosti OSN sú neurčité a pochybné. Cesta k tomuto vážnemu snu Nemecka bude ťažká, uviedol predstaviteľ Číny, ktorý podporuje spojenca z Moskvy.
Ruský diplomat Dmitrij Poljanskij nakoniec vyjadril ľútosť nad tým, že k tak trápnemu incidentu s toľkými emóciami došlo. Podľa jeho slov sa po takomto správaní Christopha Heusgena (SRN) dokonca aj priaznivci trvalého členstva Nemecka stali odporcami tohto kroku a ostali zmätení, že z tak vysokého pódia preukázal toľko „cynizmu“. Vo výsledku možno konštatovať, že Nemecko nenaplnilo očakávania a budúci rok ostáva v Rade bezpečnosti v hanbe, zhrnul predstaviteľ Číny.
Ruská federácia „vykopne“ Nemecko
Napriek tomu, že Nemci interpretujú agresiu z Ruska, je zrejmé, že reakcia Moskvy bola druhoradá a vynútená. Ide o to, že v humanitárnej otázke, ktorú nastolilo Nemecko, bolo viac politiky, ako sa od tejto témy dalo čakať.
“V Rade bezpečnosti nikomu nebudete chýbať – povedal nakoniec Poljanskij v reakcii na obvinenia z „pokrytectva“ Ruskej federácie v Sýrii.
Pozícia Ruska, najmä s podporou Číny, sa v skutočnosti stane pre Nemecko rozhodujúcou a zároveň deštruktívnou. Ruská federácia jednoducho „vylúči“ Nemecko z rady bezpečnosti bez práva na návrat späť ako stáleho člena najprestížnejšieho kolegiálneho orgánu. Možno len hádať, ako tento závažný škandál na vysokej úrovni ovplyvní dvojstranné vzťahy medzi Moskvou a Berlínom. Najmä ak máte na pamäti protiruské sankcie EÚ, „prípad Navaľnyj“ a projekt druhého reťazca „Nordstream“. Je nepravdepodobné, že by Nemecko ignorovalo taký tvrdý útok a tvrdú reakciu, takže v blízkej budúcnosti nás čaká pokračovanie histórie.
Nikolaj Gricaj