USA schvaľujú predaj 3 000 inteligentných bômb do Saudskej Arábie
USA, 31.December 2020 (AM) – Americké ministerstvo zahraničia schválilo potenciálny predaj munície do Saudskej Arábie v obchode v hodnote až 290 miliónov dolárov. Predaj prichádza v posledné dni funkčného obdobia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zvolený prezident Joe Biden sa zaviazal zastaviť predaj zbraní do Saudskej Arábie, ktorá je najväčším nákupcom amerických zbraní na Blízkom východe, v snahe tlačiť na Rijád, aby ukončil vojnu v Jemene, ktorá spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete.
Balík obsahuje 3 000 kusov munície s malým priemerom SDB I (Small Diameter Bomb) 3 GBU-39, kontajnery, podporné vybavenie, náhradné diely a technickú podporu, uviedol Pentagón.
„Navrhovaný predaj zlepší schopnosť Saudskej Arábie čeliť súčasným i budúcim hrozbám zvýšením jej zásob diaľkovej a presnej munície typu vzduch-zem,“ uviedol Pentagón vo vyhlásení. Dodala, že „veľkosť a presnosť SDB I umožňuje efektívny boj s menším vedľajším poškodením“.
Predaj bojových lietadiel F-35
Agentúra pre spoluprácu v obrannej bezpečnosti v Pentagóne informovala Kongres o možnom predaji v utorok. Členov Kongresu nahnevali vysoké civilné obete v Jemene a začiatkom tohto roka sa pokúsili zablokovať predaj bojových lietadiel F-35 do Rijádu. Napriek schváleniu ministerstvom zahraničných vecí z oznámenia nevyplýva, či bola podpísaná zmluva, alebo či boli ukončené rokovania.
Britská zbrojovka BAE Systems – popredný výrobca zbraní v Spojenom kráľovstve predal zbrane v hodnote takmer 20 miliárd dolárov do Saudskej Arábie počas ich agresie v Jemene v roku 2019
The Guardian v apríli vydal spravodajský článok, citujúc údaje získané z najnovšej výročnej správy BAE (British Aerospace) Systems, ktorá bola nedávno analyzovaná aj britskou organizáciou CAAT (Campaign Against Arms Trade – Kampaň proti obchodovaniu so zbraňami) so sídlom v Londýne. Táto suma zahŕňa tržby 2,5 miliardy GBP, ktoré spoločnosť získala z predaja zbraní v Saudskej Arábii v roku 2019.
Predaj sa uskutočnil napriek rozhodnutiu britského odvolacieho súdu v júni minulého roka, že všetky vývozy britských zbraní, ktoré by sa mohli použiť proti Jemenu, sa mali zastaviť. Andrew Smith z CAAT medzitým povedal:
„Za posledných päť rokov došlo k brutálnej humanitárnej kríze pre obyvateľov Jemenu, ale pre spoločnosť BAE je to bežné. Vojna bola možná iba vďaka zbrojným spoločnostiam a spolu vinným vládam, ktoré ju chceli podporiť. “
Údaje ďalej ukázali, že skutočná hodnota predaja zbraní Spojeného kráľovstva do Saudskej Arábie je oveľa vyššia ako celková hodnota vývozných licencií krajiny vo výške 5,3 miliárd libier od marca 2015, keď Rijád a koalícia spojencov začali vojenskú kampaň. Tento rozdiel bol spôsobený skutočnosťou, že zbrane sa predali aj Saudskému kráľovstvu na základe otvorených licencií, ktoré povoľujú predaj bez zaznamenania nákladov v rámci oficiálneho celkového vývozu.
„Tieto čísla odhaľujú blízky vzťah medzi Saudským režimom a BAE Systems. Naznačujú však aj to, že hodnota predaja zbraní v Spojenom kráľovstve je oveľa vyššia, ako ukazujú údaje vlády, “dodal Smith.
Karol Jerguš