Minister obrany Naď: „Rektorka im nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo…“
Slovensko, 19. január 2021 (AM) Na Akadémii policajného zboru v roku 2021 už ako pedagógovia nebudú pôsobiť poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a politológ Eduard Chmelár. Obaja známi akademici sa ako jedni z mála pravidelne kriticky vyjadrujú na adresu politikov súčasnej vládnej koalície.
Odborník na históriu, politiku, medzinárodné vzťahy a médiá Eduard Chmelár o tom informoval na sociálnej sieti v príspevku s názvom: „Každá diktatúra začína útokom na intelektuálov“.
Chmelár uviedol, že predseda hnutia Socialisti.sk Artur Bekmatov informoval, že na pokyn ministerstva vnútra Chmelára prepustili z Akadémie policajného zboru, na ktorej zastával funkčné miesto docenta.
„Je to pravda. Šéfovi socialistov to pripomenulo osud Michala Macháčka, ktorý napísal odvážnu priekopnícku knihu o Gustávovi Husákovi, za čo mu nepredĺžili zmluvu na univerzite, vzápätí na akadémii vied a popredný český historik skončil napokon ako zamestnanec pražskej ZOO. Artur Bekmatov sa preto spýtal, či sa nachádzame v stave normalizácie 2.0.“
Na túto správu zareagoval hovorca vnútra Peter Lazarov, ktorý sa bránil tým, že na Akadémii mal Eduard Chmelár zmluvu na dobu určitú tak ako každý iný vysokoškolský pedagóg a že táto zmluva „po niekoľkých rokoch prirodzene skončila“.
„Zároveň pre denník Štandard označil informácie, že som bol prepustený na príkaz ministra vnútra Romana Mikulca, ktorý je nominantom OĽaNO, za „útoky založené na klamstvách, subjektívnej a navyše selektívnej realite, ktorá má jediný cieľ, vlastný prospech“.
Chmelár uviedol, že musí konštatovať, že keby bolo k tomu ešte doplnené obvinenie, že ohrozuje výchovu mládeže a kazí morálku kolektívu, bolo by to kompletne okopírované zdôvodnenie prepustenia profesora Miroslava Kusého z Univerzity Komenského počas normalizácie.
„Z právneho hľadiska je vysoká škola aj v tomto prípade krytá. Veď mi iba „prirodzene skončila“ zmluva na dobú určitú. Má to len niekoľko háčikov. Zmluvy na dobu určitú majú všetci vysokoškolskí pedagógovia. Prirodzené je tieto zmluvy predlžovať, nie ukončiť bez udania dôvodu. Nič nenasvedčovalo tomu, že by som mal prísť o miesto, Na prelome rokov mi na katedre i na personálnom oddelení odporučili, aby som si podal rutinnú žiadosť o predĺženie pracovného pomeru.“
Podľa Chmelára sa to 25 rokov takto robilo vždy. „Okrem toho mám v tlači vedeckú monografiu, ktorá mala vyjsť budúci mesiac. V uplynulých dňoch so mnou Akadémia policajného zboru podpísala zmluvu, hotové sú zaplatené posudky, jazyková korektúra i grafika obálky. Povedzte mi, ktorá vysoká škola by zainvestovala do pedagóga, ktorého chce prepustiť?“
„V piatok som však dostal list s oznámením o skončení pracovného pomeru. Iste „čistou náhodou“ deň po mojej výzve na občiansku neposlušnosť a niekoľko dní po ostrej kritike vlády vo vysielaní TA3. Keď som sa ohradil, že takéto zaobchádzanie považujem za nefér, dostal som ústnu informáciu, že taký prišiel pokyn z ministerstva vnútra.“
Oficiálne podľa neho zdôvodnenie hovorí, že treba šetriť kvôli pandémii. „Je však pozoruhodné, že neprepustili nekvalifikovaných zamestnancov, ale nadbytočný im pripadal jediný kvalifikovaný odborník na dejiny štátu a práva a medzinárodnú bezpečnosť, ktorého tam mali. A akiste rovnako „čistou náhodou“ prepustili v ten istý deň aj Ľuboša Blahu, ktorý tam pôsobil na inej katedre ako externý pedagóg.“
„Je mi veľmi nepríjemné upozorňovať na to. Zvlášť, keď túto situáciu zneužívajú kadejakí zlomyseľní úbožiaci, ktorí nemajú ani potuchy o mojej kvalifikácii, že dobre mu tak, taký „neomarxista“ vraj nemá čo učiť. Mali by si však uvedomiť, že čistky sa začínajú vždy odstraňovaním socialistov. Potom si prídu aj pre vás.“ Chmelár skonštatoval, že žiadna vláda neohrozovala akademické slobody tak ako Matovičova.
„Slávny americký mysliteľ Noam Chomsky nás učí, že povinnosťou intelektuálov je poskytnúť bežným občanom všestranné informácie, ktoré im umožnia dospieť k vlastným záverom a rozhodnutiam o dôležitých politických, ekonomických a spoločenských témach. Profesionálni novinári totiž v tejto úlohe pravidelne zlyhávajú a verejnosti vedome klamú. Chápem, že nie všetci majú odvahu bojovať s mocnými, ale bolo by charakterné, aby odvážnych kritikov moci podporovali, nie spochybňovali. Pýtam sa teda ešte raz: kto z vás má odvahu prísť o zamestnanie, živobytie a existenčné istoty? Ak na to nie ste pripravení, nie ste pripravení na zmenu. Ďakujem za pochopenie.“
Krátku poznámku tejto správe v pondelok na Facebooku venoval aj minister obrany SR Jaroslav Naď z hnutia OĽaNO.
„Tak som sa práve dozvedel, že Chmelár a Blaha skončili na Akadémii policajného zboru, lebo im rektorka nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo,“ komentoval situáciu Naď.
Blaha: Vyzerá to ako učebnicová normalizačná čistka
Poslanec NR SR Ľuboš Blaha (Smer-SD v tejto súvislosti dodal, že Akadémia PZ je v rukách ministerstva vnútra, ktorý je zase v rukách hnutia OĽaNO. „Chmelár a Blaha patria medzi najväčších kritikov OĽaNO a oboch stihne navlas rovnaký osud – nepredĺžia im zmluvy.“
„A minister Mikulec vyhlasuje, že on s tým nič nemá – v tom nie je nič politické, že sa vláda zbavuje svojich kritikov, to sú len také kozmické náhodičky.“
Blaha uviedol, že plne rozumie tomu, že hnutie Socialisti.sk, ktoré Chmelár zakladal, sa cíti byť poškodené. „Áno, pôsobí to ako pomsta Matoviča. Áno, vyzerá to ako učebnicová normalizačná čistka. A ruku na srdce, Edo Chmelár do mňa v minulosti veľmi často politicky útočil až nevyberavým spôsobom a v mnohom sa nezhodneme, ale nikdy som ho neprestal rešpektovať ako jedného z najväčších odborníkov v oblasti spoločenských vied na Slovensku – ak sa nejaká vysoká škola zbavuje takýchto kvalitných učiteľov a vedcov, tak je to väčší výsmech vysokému školstvu než Matovičova či Tódovej diplomovka.“
„Len pripomínam, že prednedávnom vyšli v Oxforde renomované Dejiny moderného politického myslenia v strednej a východnej Európe. Ide o trojzväzkové dielo v angličtine, kde sa opisujú najväčšie osobnosti politického myslenia v našom regióne. Spomína sa tam náš národný buditeľ Ľudovít Štúr, český sociológ Tomáš Garrigue Masaryk či slávny slovinský filozof Slavoj Žižek. A viete, kto sa tam spomína spomedzi slovenských moderných politológov? Eduard Chmelár a Ľuboš Blaha.“
Blaha píše, že v danej publikácii nie je žiaden z autorov Denníka N, žiaden Mesežnikov, žiaden Štefančík. „Pretože sú to nuly. Ale napriek tomu sú tieto nuly pečené-varené v liberálnej tlači, lebo kopú do ľavice. A politológov, o ktorých píšu v Oxforde, vyhadzujú zo štátnych vysokých škôl ako politickú pomstu za ich názory. To nevymyslíš, to je matovičovské Slovensko.“
Aktivista a bloger Victor Breiner sa stal novým poradcom pre boj s hybridnými hrozbami ministra obrany Jaroslava Naďa
Bývalý šéf portálu Infosecurity.sk, ktorý sa venuje odhaľovaniu konšpirácií v online priestore získal pozíciu na ministerstve obrany pod vedením ministra Naďa, ktorý v minulosti pôsobil v mimovládke SSPI (The Slovak Security Policy Institute).
S Breinerovým projektom Infosecurity spolupracuje práve mimovládka SSPI a tiež Stratpol či fond Nadácie Pontis. Tieto subjekty boli finančne podporované aj z ambasád a ministerstiev západných štátov.
Breiner dlhodobo píše o údajnej ruskej hrozbe, zasahovaní do volieb, ovplyvňovaní verejnej mienky cez sociálne siete, hackerských útokoch a šírení dezinformačných kampaní z prostredia Ruskej federácie. Vo svojich textoch tvrdí, že tieto aktivity prispievajú k podkopávaniu demokratických hodnôt na Slovensku.
„Vítam v našom tíme Victora Breinera – poradcu pre boj s hybridnými hrozbami,“ informoval cez víkend na sociálnej sieti minister obrany Naď. „To, že oblasť boja proti hybridným hrozbám neberieme na ľahkú váhu a venujeme jej náležitú pozornosť, svedčí aj skutočnosť, že sa tejto problematike venuje aj nová Obranná stratégia SR, a tiež pripravovaný Akčný plán boja proti hybridným hrozbám,“ dodal.
Uviedol, že sa teší, že sa k tomuto úsiliu pridá sa aj Breiner, ktorý vyštudoval bezpečnostné štúdia v anglickom Leicestri. Ako zahraničný spravodajca z vojnových oblastí pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone a na Ukrajine.
„Zaujíma sa o nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických cieľov, dezinformácie a politiky sociálnych sietí. V apríli 2019 založil Infosecurity.sk. V novej pracovnej pozícii mu želám predovšetkým úspešný štart, odhodlanie a samozrejme, veľa úspechov,“ vyhlásil minister.
Ministerstvo obrany v júni tohto roku zahájilo boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám
V priestoroch Ministerstva obrany SR sa začiatkom júna uskutočnilo rokovanie štátnych tajomníkov celkovo ôsmich rezortov a vedúcich predstaviteľov bezpečnostných orgánov štátu. Cieľom stretnutia bolo naštartovať procesy prípravy akčného plánu boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám, ako jedného zo záväzkov Programového vyhlásenia vlády SR.
Pracovné stretnutie tajomníkov z rezortov obrany, vnútra, diplomacie, hospodárstva, dopravy, školstva, zdravotníctva, predstaviteľov Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu a Kancelárie bezpečnostnej rady SR inicioval štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer. Ústrednou témou rokovania bola diskusia o možných spôsoboch budúcej spolupráce rezortov v problematike hybridných hrozieb a v predchádzaní šírenia dezinformácii.
„Zmena bezpečnostného prostredia nás núti reagovať hľadaním nástrojov a foriem spolupráce naprieč všetkými ministerstvami. Dezinformácie a ďalšie formy hybridných hrozieb dnes nie sú len problémom pre bezpečnostné zložky a silové rezorty, ale predstavujú komplexnú výzvu pre náš štát a našu spoločnosť ako takú. Pevne verím, dnešné stretnutie odštartuje proces, ktorý zlepší pripravenosť štátu reagovať na širokú škálu výziev, a tým pádom bude aj jasnou pridanou hodnotou pre našu bezpečnosť,“ povedal Marian Majer.
Súčasťou diskusie bola tiež výmena rezortných perspektív a priorít na poli boja proti hybridným hrozbám a hľadanie najvhodnejšej podoby medzirezortnej koordinácie, tak na politickej, ako aj na expertnej úrovni. Štátni tajomníci sa dnes dohodli na ďalšom postupe pri tvorbe akčného plánu, spoločnej koordinácii, ako aj s tým súvisiacich stretnutiach.
Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR
Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúsil skĺbiť v októbri vo svojom návrhu minister obrany Jaroslav Naď. Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bude využívať nástroje strategickej komunikácie.
Koncepcia poskytovania podpory zahraničným ozbrojeným silám na území Slovenskej republiky navrhuje vytvoriť Národnú riadiacu a koordinačnú skupinu pre poskytovanie takejto podpory. Jej úlohou by bolo v tomto smere zabezpečiť postup na vládnej úrovni. Koncepciu dnes schválili ministri na rokovaní vlády SR, na schôdzu ju predložil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO)
Nestála riadiaca skupina bude autoritou pre poskytovanie podpory zahraničným vojakom a bude spolupracovať s aliančnými orgánmi pre podporu zahraničných vojsk. „Za účelom zvýšenia informovanosti obyvateľstva a predchádzaniu dezinformáciám a škodlivej propagande v súvislosti s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl prijatých na území Slovenskej republiky bude skupina využívať nástroje strategickej komunikácie,“ uvádza sa v dokumente, ktoré na rokovanie vlády predložilo ministerstvo obrany.
Koncepcia tiež navrhuje vytvoriť národnú databázu, ktorá by udržiavala prehľad o dostupných vojenských a civilných spôsobilostiach Slovenska, ktoré by sa dali využiť pre potrebu podpory zahraničným ozbrojeným silám. Systémové opatrenia navrhujú aj zabezpečiť financovanie podpory v stave bezpečnosti a v čase vojny a vojnovom stave.
Karol Jerguš