„Vzdali sa za pár dní“: ako Poľsko prehralo vojnu s Ruskom
poľskí generáli sa pokúsili namodelovať útok na Poľsko z východu. Veliteľsko-štábne manévre Zima-20, s účasťou niekoľko tisíc dôstojníkov, sa skončili úplným krachom, obrancom nepomohla ani najnovšia americká vojenská technika.
Z mojich osobných skúseností vyplýva, že Poliaci asi neidentifikovali protivníka ako Rusko, ale len, že útok sa uskutočnil z východných čiar. Nakoniec obdobne to cvičili aj bývalé socialistické armády, vrátane ČSĽA.
RIA Novosti si ohľadne manévrov Zima-20 položila otázku: Prečo sa Ozbrojené sily PR odnaučili bojovať?
V scenári cvičenia bolo naplánované, že poľská armáda sa udrží minimálne tri týždne. Lenže všetko malo rýchlejší spád. Vojská východného protivníka tesne obkľúčili Varšavu už o štyri dni a poľské vojenské námorníctvo bolo rozbité. Poľské sily zastavili odpor.
Počas virtuálnych manévrov Poliaci nebojovali len s vlastnou technikou, ale používali aj najnovšiu americkú, ktorú si Varšava už kúpila alebo plánuje zadovážiť v najbližšom desaťročí: stíhače F-35, PVO Patriot, delostrelecké systémy HIMARS. Táto výzbroj má podľa poľského vojenského velenia značne posilniť potenciál ich ozbrojených síl, no manévre odhalili, že v praxi to bude trochu iné.
Poľsko sa v ostatnom čase zaoberá posilnením východného krídla NATO, no výsledkov vraj nevidieť. Vojská aj s technikou, ktoré bránili východnú hranicu boli zničené pri úžasných stratách. Prápory prvého sledu mali vyradených 60-80 percent vojakov.
Poľské vydanie Interia uviedlo, že velitelia jednotiek veľakrát nechápali rozkazy nadriadených, čiže ich neplnili. No a taktika hlavného veliteľa okamžite spôsobila stratu kľúčových pozícií, čím sa väčšina vojenských fabrík dostala do rúk protivníka.
Poľské ministerstvo obrany neodhalilo detaily a ani nevysvetlilo dôvody zdrvujúcej porážky poľskej armády. Uviedlo len, že to zanalyzujú, preštudujú chyby pri plánovaní bojových operácií.
„Pocítiť ruskú hrozbu“
Podľa experta ruského analytického klubu „Valdaj“ Arťoma Kurejeva veliteľsko-štábne cvičenia „neumožňujú zhodnotiť reálnu mobilitu vojsk,“ hoci vyjavia slabé a silné stránky vojenského plánovania. „ Takže k poznatku o rozdrvení Poľska za štyri dni treba pristupovať opatrne.“
„Otázky tiež vyvolávajú údaje, ktoré použila poľská strana. Napríklad, podľa akého princípu rátali s podporou vojenského letectva NATO a koľko času vyčlenili na prípravu v predvojnovom období,“ hovorí Kurejev a dodáva, že výsledky tohto cvičenia vôbec neznamenajú, že poľská armáda je veľmi slabá.
„Nepochybne je to tiež signál spojencom a želanie aby obyvateľstvo „zacítitilo ruskú hrozbu,“ nazdáva sa expert. „Je to aj spôsob motivovať tú časť dôstojníctva, ktorá neverí, že raz bude vojna Ruska s NATO-m. Okrem toho sa začnú spriadať nové vojnové plány hypotetickej vojny s akceptovaním reálnych možností poľskej armády.“
Aj prvý podpredseda Akadémie geopolitických otázok RF Konstantin Sivkov sa nazdáva, že tu ide o snahu presvedčiť poľské obyvateľstvo o existencii „ruskej hrozby“. Veď už „fakt uverejnenia podobných údajov hovorí o tom, že ide o propagandistickú akciu na mobilizáciu národa,“ zdôraznil. „Navyše ide o pokus aktivizovať aj iné štáty, aby si tiež všimli nebezpečenstvo Ruska“.
Vladimír Mikunda podľa ria.ru, 6. 2. 2021