Bieloruská KGB informovala o plánovanej destabilizácii situácie v štáte. Litva: Tichanovskú vydáme keď „zamrzne peklo“
Bieloruský Výbor štátnej bezpečnosti má informácie o plánoch niektorých jednotlivcov na destabilizáciu situácie v krajine v období od 25. do 27. marca. Oznámil to šéf rezortu Ivan Tertel v správe pre prezidenta republiky Alexandra Lukašenka.
Tertel chcel upriamiť pozornosť na niekoľko bodov.
„Prvým je bezprecedentný tlak zo strany zahraničných partnerov na náš štát, ktorý sa týka sankčnej politiky a niektorých ďalších vecí,» uviedol šéf KGB.
“Druhým sú pokusy — a hovorilo sa o konkrétnych jednotlivcoch, plánoch — destabilizovať situáciu v blízkej budúcnosti. Hovoríme o období od 25. do 27. marca.“
Tertel poznamenal, že rezort hodnotí situáciu v krajine ako stabilnú.
„Je zrejmé, že naši zahraniční partneri, oficiálne aj neoficiálne, a diplomatický zbor tiež, zdôrazňujú, že akútne obdobie vývoja situácie, ktoré bolo charakteristické pre druhú polovicu roku 2020, je už vyčerpané. Situácia je stabilná,“ uviedol.
Litva oznámila, že Tichanovskú vydá keď „zamrzne peklo“
Bielorusko v piatok oznámilo, že požiadalo Litvu o vydanie Sviatlany Tichanovskej. Táto bieloruská opozičná líderka odišla do Litvy krátko po augustových prezidentských voľbách, ktoré miestna opozícia aj západné krajiny považujú za zmanipulované. Bieloruská generálna prokuratúra uviedla, že Litvu požiadala o vydanie Tichanovskej do Bieloruska, aby tam mohla „čeliť stíhaniu“ pre trestné činy proti verejnému poriadku, bezpečnosti a štátu.
Bieloruskí vyšetrovatelia tento týždeň oznámili, že Tichanovská plánovala so svojimi spolupracovníkmi podnecovať nepokoje a zmocniť sa vládnych budov v Homeli, druhom najväčšom meste krajiny. Samotná Tichanovská takéto tvrdenia odmieta, pripomína agentúra AFP.
Sviatlana Tichanovská bola vo voľbách z 9. augusta súperkou dlhoročného bieloruského lídra Alexandra Lukašenka. Kandidovala po tom, ako ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako uchádzača o kandidatúru jej manžela, známeho blogera a novinára Siarheja Tichanovského, ktorý je od leta väzobne stíhaný.
Opozícia považuje voľby za zmanipulované, po ohlásení výsledkov vypukli protesty. Podľa oficiálnych výsledkov ju Lukašenko porazil so ziskom vyše 80 percent odovzdaných hlasov, pričom ona dostala len približne desať percent hlasov. Opozícia však bieloruské voľby považuje za zmanipulované, rovnako ako aj EÚ a mnohé ďalšie krajiny sveta, ktoré odmietli uznať Lukašenka za legitímneho prezidenta.
Bezprostredne po ohlásení oficiálnych výsledkov vypukli v Bielorusku masové protesty, na ktorých došlo k tvrdým zásahom zo strany polície i hromadnému zatýkaniu tisícov demonštrantov. Terčom bieloruských úradov sa v súvislosti s protestmi stali aj novinári a ľudskoprávni aktivisti, ktorí v krajine čelia mnohým súdnym sporom, čo odsudzujú medzinárodné ľudskoprávne organizácie. Vo februári podnikla tamojšia polícia razie v ich kanceláriách či domoch. Nedávno tiež na väzenie odsúdili viacero novinárov, ktorí spravodajsky pokrývali zmienené protesty i policajné zásahy na nich.
Tichanovská sa po odchode do exilu začala stretávať s lídrami EÚ a predstaviteľmi západných krajín. Počas nadchádzajúceho víkendu by mala byť v Ženeve, avšak dlhodobo sa zdržiava práve v Live. Európska únia uvalila na Lukašenka a predstaviteľov jeho režimu sankcie za brutálne zákroky bezpečnostných zložiek proti účastníkom protestov, ako aj pre podozrenia z volebných podvodov. Dlhoročný bieloruský vodca sa však teší podpore Moskvy a odstúpiť zo svojho postu aj napriek sankciám odmieta.
Podľa agentúry „RIA Novosti“ litovský minister zahraničných vecí Gabrielyus Landsbergis komentoval žiadosť bieloruskej Generálnej prokuratúry o vydanie exprezidentskej kandidátky Svetlany Tichanovskej s poznámkou, že „skôr zamrzne peklo, ako úrady zvážia požiadavku Minska“.
„Litva bola a bude kamenným múrom, v ktorom nájdu útočisko demokratické sily prenasledované režimami,“ vyhlásil Landsbergis. „A môžeme povedať bieloruskému režimu, že peklo zamrzne skôr, ako začneme zvažovať vaše požiadavky.“
Karol Jerguš