Riaditeľ zahraničnej rozviedky Sergej Naryškin
Aktuality, Bezpečnosť,

Šéf ruskej rozviedky Naryškin: Vo Washingtone rastie nespokojnosť s prácou vládnucej strany Gruzínsky sen

Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby, bývalý hovorca Štátnej dumy Sergej Naryškin, si je istý, že vo Washingtone rastie nespokojnosť so situáciou v Gruzínsku, najmä s činmi vládnucej strany Gruzínsky sen. Uvádza sa to vo vyhlásení zverejnenom na webe agentúry.


 

Podľa Naryškina si USA od čias Michaila Saakašviliho zvykli „manuálne“ riadiť politické procesy v Gruzínsku – „diktovať, ako by mala vláda fungovať a akou cestou sa má správať vo vzťahu k opozícii“.

 

„V poslednej dobe vo Washingtone rastie nespokojnosť s krokmi vládnucej strany Gruzínsky sen, ktorá sa vyhýba nekomplikovanému plneniu amerických požiadaviek. Biely dom je naštvaný, že „snílkovia“ nie sú v úplnom súlade s jeho smerovaním, aby mohli bezpodmienečne sledovať priebeh euroatlantickej integrácie.

 

Na nastolenie poriadku v Gruzínsku plánujú Američania organizovať systematickú prácu na podporu opozície a zároveň podkopávať pozície „Gruzínskeho sna“. USA priťahujú európskych partnerov, aby podporili gruzínsku opozíciu. Washington dáva gruzínskym orgánom jasne najavo, že ďalší smer Bieleho domu vo vzťahu k Tbilisi bude závisieť od pripravenosti gruzínskeho vedenia presne plniť americké pokyny.

 

Príklad Gruzínska veľavravne svedčí o tom, že túžba jednotlivých národných elít rýchlo získať pod záštitou Washingtonu riešenie ich súčasných úloh vedie k strate de facto zvrchovanosti a schopnosti viesť nezávislú politiku na vonkajšej scéne aj v rámci vlastnej krajiny”, “ povedal Naryškin.

 

V septembri minulého roku riaditeľ ruskej rozviedky uviedol , že USA pripravujú extrémistov v Poľsku, Gruzínsku, na Ukrajine a v pobaltských krajinách na bieloruské protesty.

 

Naryškin: Niekoľko západných krajín vyvoláva rozpad mierových dohôd v Karabachu

V novembri Naryškin obvinil niekoľko západných krajín z pokusu o opätovné nastolenie konfliktu v Náhornom Karabachu s cieľom vylúčiť Rusko zo Zakaukazska.

 

“Podľa informácií, ktoré máme, niektoré západné krajiny prostredníctvom dostupných kanálov provokujú arménskych a azerbajdžanských nacionalistov k diskreditácii a porušeniu dohody o prímerí. Arménov sa snažia presvedčiť, že mier v Náhornom Karabachu je porážkou Jerevanu. Azerom sa naopak hovorí, že Kremeľ„ im ukradol víťazstvo “, keď bola azerbajdžanská armáda krôčik od toho, aby zaujala Stepanakert,“ uviedol Naryškin vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnilo tlačové stredisko SVR.

 

Podľa Naryškina „sa popredné krajiny NATO snažia skryť podráždenie nad dohodou dosiahnutou za aktívnej účasti Ruska medzi Azerbajdžanom a Arménskom v prímerí v Náhornom Karabachu“.

“USA a ich spojencov rozčuľuje, že vojna bola zastavená sprostredkovaním Moskvy. Koniec koncov, v podstate sa tak” anulovalo “ich mnohoročné úsilie o vytlačenie Ruska zo Zakaukazska,” poznamenal šéf SVR.

 

„Ani Washington, ani„ zjednotená Európa “sa nechcú zmieriť s existujúcou mocenskou rovnováhou v regióne. počas jej demontáže nemysleli na nič lepšie, ako sa pokúsiť znovu vyvolať rozpor medzi ľuďmi v Azerbajdžane a Arménsku,“ varoval.

 

„Takéto činy sú ďalším dôkazom  skutočnosti, že USA a ich európski priatelia, ako vždy, riešia svoje problémy na úkor záujmov obyčajných ľudí, tentoraz Azerbajdžančanov a Arménov. Američania a Európania sa neobávajú, že ich provokácie môžu viesť k novému krviprelievaniu a uvrhnú región do vážneho vojenského konfliktu. ““

27. septembra sa situácia v Náhornom Karabachu zhoršila, na spornom území sa začali aktívne boje. 9. novembra podpísali vodcovia Ruskej federácie, Azerbajdžanu a Arménska spoločné vyhlásenie o úplnom zastavení nepriateľských akcií v Náhornom Karabachu. Dokument počíta s nasadením ruských mierových síl v regióne. 13. novembra ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o zriadení medzirezortného centra humanitárnej reakcie pre Náhorný Karabach. Zahŕňalo zástupcov ministerstva pre mimoriadne situácie, ministerstva zahraničných vecí a FSB, zástupcov ďalších zainteresovaných federálnych výkonných orgánov. Rozhodnutím o organizačných otázkach je poverené ministerstvo obrany.

Maroš Šolc

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov