Veľká Británia znovu oživila jadrové preteky – chce nakúpiť o 40% viac rakiet Trident
Britský predseda vlády Boris Johnson v utorok oznámil, že krajina po 30 rokoch skončí s programom stabilného odzbrojovania a zvýši limit pre jadrové hlavice Trident, ktoré sa môžu nachádzať v krajine, informoval britský Guardian. Tieto správy viedli k znepokojeniu medzi aktivistami a komentátormi.
Guardian sa odvoláva na uniknutú kópiu dokumentu, ktorá sa týka obrannej stratégie krajiny a zahraničnej politiky. V oblasti obrany sa zmeny týkajú navýšenia počtu hlavíc zo 180 na 260. Rakety Trident sa uskladňujú na strategické ponorky, ktoré sú ich nosičmi v prípade bojového použitia. Minimálne jedna jadrová britská ponorka nesúca rakety Trident je vždy na mori.
Podľa slov Guardianu, uniknutý 100 stránkový dokument hovorí, že zvýšenie počtu jadrových hlavíc reaguje na “vyvíjajúce sa bezpečnostné prostredie” a “vznikajúce množstvo technologických a doktrinálnych hrozieb” pre krajinu. Rusko pritom bolo označené za “aktívnu hrozbu” pre Veľkú Britániu, zatiaľ čo Čína bola označená za “systematickú výzvu” . V dokumente sa tiež hovorilo o tom, že existuje pravdepodobnosť, že do roku 2030 sa podarí nejakej teroristickej skupine vykonať chemický, biologický či jadrový útok .
Nová politika ohľadom zvyšovania jadrových arzenálov vyvolala zlosť u aktivistov a komentátorov. Kate Hudson, generálna tajomníčka Kampane pre nukleárne odzbrojenie, povedala Guardianu, že sa jedná o nezmyselnú aktivitu pojedajúcu vládny rozpočet, len preto, aby bolo možné vykonať “grandiózne vyhadzovanie peňazí za zbrane hromadného ničenia” .
Hans Kristensen, riaditeľ Nuclear Information project , ktorý je časťou Federácie amerických vedcov, uviedol, že bol “hlboko sklamaný” pri pohľade na Britániu, ktorá “skončila s politikou znižovania počtu jadrových zbraní a namiesto toho sa pripojila k jadrovému preteku v zbrojení tým, že zvýšila svoj počet jadrových zbraní “.
Ďalší komentátori reagovali dotazom, aby bolo vysvetlené, ako sa konkrétne zvýši bezpečnosť Veľkej Británie vďaka zvýšeniu počtu jadrových rakiet. Nehľadiac na skutočnosť, že sa o programe Trident hovorí ako o nevyhnutnom, aby bolo možné zaistiť britskú bezpečnosť, program je pravidelne terčom kritiky. Je kritizovaný ako príliš drahý a chabo zvládaný. V októbri minulého roka napríklad námorný dôstojník v USA , ktorý mal na starosti jadrový arzenál svojej ponorky, sa podľa informácií dostavil do služby opitý .
Raketa Trident je medzikontinentálna raketa s jadrovou hlavicou používaná zo strany štátov NATO, hlavne USA a Veľkou Britániou. USA tieto rakety používajú na svojich ponorkách triedy Ohio.
Rusko nebude okamžite odpovedať balistickými raketami: Plukovník zhodnotil útok NATO na Kaliningrad
Vojenský pozorovateľ denníka Komsomolskaja pravda – Viktor Baranec komentoval správy o scenári preventívneho útoku NATO v Kaliningradskej oblasti vypracovanom na Západe. Odborník schladil nadšenie „útočníkov“ naznačením, že Rusko najskôr nebude tvrdo zasiahnuté, ale zdvihne „inteligentné zbrane“, a to bude stačiť.
Americká organizácia Center for Naval Analyses (CNA) vypracovala scenár preventívneho útoku NATO v Kaliningradskej oblasti. Autori projektu sú presvedčení, že Severoatlantická aliancia zvíťazí vďaka prekvapivému útoku, pričom pri útoku bude hrať hlavnú úlohu Poľsko.
Vojenský pozorovateľ Komsomolskaja pravda, plukovník vo výslužbe Viktor Baranec militantným členom NATO, pripomenul, že Rusko má všetky prostriedky na to, aby „bolo útočníkovi okamžite na krku“, ak sa niekto v Európe rozhodne zmeniť našu exklávu na dymiacu. púšť “.
Podľa vojenského experta má Rusko najmenej tri silné zoskupenia vojakov v strategicky dôležitých regiónoch krajiny. A jeden z nich sa nachádza v Kaliningradskej oblasti. Ruská armáda má navyše informácie o umiestnení všetkých veliacich miest a veľkých zoskupení NATO v Európe. Baranec poznamenal, že Rusko, samozrejme, nebude „okamžite zasahovať medzikontinentálnymi balistickými raketami“:
„Najskôr vyberieme inteligentné zbrane v podobe našich hypersonických komplexov. A môžeme s istotou povedať, že celá moc ruskej armády bude vrhnutá na jednotky NATO. A ak nebude možné uzavrieť nepriateľa konvenčnými zbraňami, potom bude naša krajina biť akýmikoľvek zbraňami, takže nepriateľ nakoniec vyvesí bielu zástavu. ““
Podľa neho nesmieme zabúdať, že vo vojenskej stratégii Ruska existuje iba plán odvetných úderov proti provokáciám, alebo útokom nepriateľa. To však neznamená, že ruská reakcia bude chúlostivá.
“Ani ten najhlúpejší americký generál nikdy nepovie, že naša Kaliningradská skupina okamžite padne na kolená,” uviedol Viktor Baranec v rozhovore pre PolitRussia.
Karol Jerguš