Kissinger vždy považoval dvojité nepriateľstvo s Moskvou a Pekingom za recept na katastrofu americkej zahraničnej politiky
Americké elity preceňujú svoje sily, pretože USA dlho chýbali zdroje na kontrolu celého sveta. Philip Riker, námestník ministra pre európske a euroázijské záležitosti, predtým uviedol, že vzťah medzi USA a Ruskom „bude naďalej ťažký“, ale Washington je „na to pripravený“.
“Spojené štáty preceňujú svoje sily, neuvedomujú si, že už nemôžu vládnuť svetu,” uviedol ruský senátor Alexej Puškov. Pripomenul, že USA majú zložité vzťahy nielen s Ruskom, ale aj s Čínou, Iránom a ďalšími krajinami.
„Sú pripravení aspoň na zlé vzťahy s Ruskom aj Čínou? Ostrieľaný Henry Kissinger vždy považoval dvojité nepriateľstvo s Moskvou a Pekingom za recept na katastrofu americkej zahraničnej politiky. Súčasná americká administratíva si ale myslí, že to zvládne. Ale to je nepravdepodobné, “- uviedol Puškov.
Tvrdá regulácia sa stáva normou: Puškov vyzýva, aby sa Rusko poučilo z EÚ v boji proti spoločnosti Google
Ruský senátor Alexej Puškov použil príklad EÚ v oblasti regulácie internetových gigantov ako Google, Amazon a Facebook. Ako príklad uviedol dve európske zmenky proti spoločnosti Big Tech. Puškov vyzval, aby sa od EÚ poučili, ako postupovať v prípade spoločnosti Google a ďalších IT gigantov. „Prísnejšia regulácia sieťových spoločností sa stáva normou,“ uviedol senátor.
Ide o zákon o digitálnych trhoch a zákon o digitálnych službách. Prvý ustanovuje obrovské pokuty za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže v rámci EÚ – až 10% ročných globálnych výnosov. Hovoríme o miliónoch, ak nie o miliardách. A podľa zákona hrozí spoločnosti za tri porušenia v priebehu 5 rokov rozdelením v EÚ na menšie firmy.
Nemenej prísny je aj druhý návrh zákona. Zvyšuje zodpovednosť internetových gigantov „za nezákonné správanie na ich platformách“. Tento dokument dáva spoločnostiam pokyn, aby samy sledovali a eliminovali nelegálny obsah. Za nedodržanie týchto ustanovení hrozí 6% pokuta z globálnych výnosov.
Americké technologické spoločnosti Google, Amazon a Facebook čelia v Európe rastúcej nevraživosti v súvislosti s platením nízkych daní, zasahovaním do súkromia používateľov a potlačovaním konkurencie. Podľa senátora sa Rusko má čo učiť od Európy pri regulovaní aktivít amerických internetových gigantov. Pretože pravidelne porušujú protimonopolné zákony a zneužívajú osobné údaje na reklamné účely. Normou sa stáva prísnejšia regulácia sieťových spoločností, – napísal Puškov vo svojom telegramovom kanáli.
Milan Novický