Americká divízia sa neobjaví: Ukrajinský generál odhaľuje mýtus o vojenskej podpore USA
Generálporučík ozbrojených síl Ukrajiny Michail Zabrodsky odhalil mýtus o americkej vojenskej podpore. Povedal, že americká divízia sa neobjaví, ak Kyjev bude potreboval pomoc. Ukrajina potrebuje a je veľmi dôležitá pomoc Západu, ale je nepravdepodobné, že ju dostane, verí Zabrodsky.
“To neznamená, že v prípade otvorenej ruskej invázie, alebo pokusu o postup hlboko na Ukrajinu zajtra dôjde k nejakému zapojeniu Spojených štátov a budú za nás bojovať,” povedal vo vysielaní “Sloboda prejavu so Savikom Schusterom” na jednom z ukrajinských televíznych kanálov. Podľa generálporučíka budú o ukrajinské územie bojovať len ukrajinskí vojaci. Kyjev teraz musí staviť na posilnenie obrannej spôsobilosti ozbrojených síl.
Predtým ďalší vysokopostavený ukrajinský veliteľ, konkrétne vrchný veliteľ ozbrojených síl Ruslan Chomčak, nazval armádu Ukrajiny “štítom Európy”. Ale “štít Európy” sa ukázal byť diera. Politológ Ivan Mezyuho poukázal na tri medzery známe v NATO.
Ozbrojené sily Ukrajiny majú vážne problémy. Týkajú sa otázok disciplíny, ponuky a otázok morálky, povedal Mezyuho, pričom poukázal na tri známe medzery NATO. Dodal, že to v Kyjeve je vedia. Podľa znalca nemá Chomčakova výpoveď žiadny skutočný základ.
“Žiadne takéto významné vyhlásenie nezmení postoj NATO k Ukrajine v blízkej budúcnosti,” citovala politického analytika agentúra RT.
Pripomeňme, že Chomčak povedal, že vo februári 2014 došlo, od druhej svetovej vojny a vytvorenia NATO, k prvému porušovaniu svetovo uznávaných hraníc Európy. Vrchný veliteľ ozbrojených síl je presvedčený, že Rusko rozpútalo “krvavú vojnu”.
“Ozbrojené sily aktívne spolupracujú s NATO vo všetkých kľúčových oblastiach reformy obrany,” uviedol veliteľ.
Európa dala zelenú operácii na donútenie Ukrajiny k mieru
Prezidentovi Zelenskému budú doručené výsledky rokovania medzi lídrami Ruska, Nemecka a Francúzska, no Ukrajine sa to pravdepodobne páčiť nebude. Ruský prezident Vladimir Putin rokoval s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Na programe rokovania boli najmä otázky Donbasu, kde bolo zaregistrované stupňovanie ukrajinskej agresie.
Garanti dohody na Donbase stále požadujú, aby Kyjev splnil svoje povinnosti podľa Minských dohôd. Avšak ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij musel sledovať situáciu z médií, pretože jeho nepozvali.
“Nie je náhoda, že Putin rokoval práve v tomto formáte”, tvrdí Michail Pogrebinskij, riaditeľ „Kyjevského centra pre politický výskum a riešenie konfliktov“. Podľa neho absencia Zelenského umožnila sprostredkovať pozíciu Kremľa Nemecku a Francúzsku a vyznačiť červené čiary, pretože situácia na Donbase sa vymkla spod kontroly.
„Ak s týmto nápadom prišiel Putin, myslím si, že chcel Merkelovej a Macronovi predstaviť jasné a striktné červené čiary a načrtnúť pravdepodobné dôsledky toho, čo sa stane, ak Ukrajina tieto hranice prekročí,“ vysvetľuje analytik.
“Je možné, že hovoríme o serióznej operácii, ktorá prinúti Ukrajinu k mieru na Donbase. Ak je to tak, potom Putin rokoval práve o týchto zámeroch uvedomujúc si, že sa to donesie aj Zelenskému”, dodal Pogrebinskij.
Napriek dohode o prímerí začali nedávno ukrajinské okupačné sily opäť terorizovať Donbas a znovu začali používať delostrelectvo. Včera zabili ukrajinci pri ostreľovaní päťročné dieťa.
Zatiaľ čo európske hlavné mestá neustále Ukrajinu verejne podporujú, sledujú aj svoje vlastné záujmy. Najmä Nemecko sa usiluje dokončiť výstavbu plynovodu z Ruska, ale eskalácia napätia na Donbase tomu zjavne neprispieva. Po rokovaniach s Putinom vydali lídri Nemecka a Francúzska vyhlásenie. V komuniké sa uvádza, že Rusko je povinné prevziať zodpovednosť za ukončenie ostreľovania Donbasu. Pogrebinskij verí, že táto formulácia má niekoľko interpretácií. Je možné, že Európa súhlasí s operáciou, ktorá prinúti Ukrajinu ukončiť agresiu proti LĽR a DĽR.
„Napríklad Merkelová, ktorá si priznala, že už má Ukrajiny plné zuby, hovorí Putinovi: Vladimir Vladimirovič, vyriešte to tam podľa svojho uváženia, aby sa skončilo všetko tak, že nedôjde k streľbe a my si umývame ruky,“ skonštatoval politológ.
Porošenko verejne verbuje vlastnú armádu, s ktorou pôjde na Donbas
Na Ukrajine verejne verbujú bojovníkov do súkromnej armády, ktorú bude možné použiť na provokácie na frontovej línii na Donbase. Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny otvorene povolila kyjevským agresorom ostreľovať republiky Donbasu. Vojaci to aktívne využívajú, muníciou nešetria. Do vojenského dobrodružstva sú pripravení zapojiť sa aj hlavní vojnoví zločinci.
Alexandr Turčinov, ktorý v roku 2014 začal represívnu operáciu proti obyvateľstvu Donbasu, oznámil, že bývalý prezident Petro Porošenko začína mobilizovať záložníkov a veteránov ukrajinskej agresie na Donbase, „aby zabezpečili rýchlu reakciu v prípade skutočných hrozieb“. Turčinov zároveň obvinil ukrajinskú vládu z vedenia situácie do slepej uličky. Kritizoval pokusy dosiahnuť prímerie na Donbase a stiahnutie zbraní z frontovej línie.
„Oslabili naše pozície v podmienkach zhoršenia situácie na fronte,“ vyhlásil Turčinov.
Zelenskij zvolal veľké stretnutie s generálmi Ozbrojených síl Ukrajiny
Alexej Danilov, tajomník ukrajinskej Rady pre národnú bezpečnosť a obranu (RNBO) oznámil, že prezident Vladimir Zelenskij zvolal tajné stretnutie s ukrajinskými generálmi, na ktorom sa preberala situácia na Donbase.
„Prezident zorganizoval 1. apríla veľké stretnutie, na ktorom sa zúčastnilo osem generálov, všetok náš vojenský personál zapojený do tejto činnosti, všetky naše spravodajské služby, pričom sa stretnutie skončilo až okolo desiatej hodiny večer,“ prezradil Danilov.
Oznámil tiež, že každý deň o šiestej ráno dostáva Zelenskij informácie o situácii na území Donbasu. A o 17:15 spravodajské služby informujú o situácii na hraniciach s Ruskom, Bieloruskom a Krymom.
Alexej Leonkov, vojenský analytik organizácie „Arsenal Otčiny“ je presvedčený, že Severoatlantická aliancia pripravila pre Ukrajinu úlohu provokatéra
Odborník poznamenáva, že od roku 2014 sa počet vojenských cvičení vo formáte Ukrajina — NATO výrazne zvýšil. Na rok 2021 je v blízkosti Krymu naplánovaných osem cvičení s účasťou 11-tisíc zahraničných vojakov.
„Vojenské cvičenia Ukrajina — NATO majú svoje vlastné charakteristické črty — nejde o cvičenia vo formáte „spojenec NATO“ alebo „partner NATO“, nie, tu je všetko inak — Ukrajina ako vazal plní svoje úlohy a Západ mu poskytuje informačnú podporu a materiálne zabezpečenie […] Inými slovami — NATO, respektíve USA, bude bojovať s Ruskom do posledného ukrajinského vojaka či partizána,” tvrdí Leonkov.
Podľa jeho názoru hlavnou úlohou ukrajinskej flotily a pozemných protilodných komplexov je ozbrojená provokácia systémov ruskej obrany, ktoré sú rozmiestnené na Kryme, prieskum a detekovanie cieľov Čiernomorskej flotily v záujmoch NATO.
Maroš Šolc