Nemecká vláda vynaložila na podporu takzvanej „Arabskej jari“ vyše 750 miliónov eur
„Arabská jar“ stála Nemecko 750 miliónov eur. S takýmto vyhlásením prišiel nemecký minister zahraničia Heiko Maas na konferencii „Europa Camp 2021“.
„Bol to vývoj sprevádzaný veľkými nádejami na demokratizáciu v mnohých arabských krajinách. Teraz, o desať rokov neskôr, je tu veľké vytriezvenie,“ tvrdí minister. „Ak zhodnotíme samotné očakávania tých, ktorí vtedy vyšli do ulíc, potom treba povedať, že zlyhali.“
Maas potvrdil, že Berlín za desaťročie minul „vyše trištvrte miliardy eur“.
Arabská jar bola vlna rozsiahlych protestov, civilných nepokojov, povstaní až občianskych vojen, ktorá prebehla vo väčšine arabských štátov od decembra 2010 s primárnou aktivitou do roku 2012, pričom niektoré ozbrojené konflikty z Arabskej jari vyplývajúce ako sýrska a druhá líbyjská občianska vojna pretrvávajú až do súčasnosti. Celkovo si nepokoje v arabských krajinách doteraz vyžiadali približne 385 000 až 549 000 obetí, vrátane najväčších konfliktov v Líbyi (vyše 30 000 mŕtvych) a v Sýrii (odhady SOHR až do 500 000 mŕtvych).
Udalosti Arabskej jari spustili aj vznik európskej migračnej krízy, ktorá naplno prepukla od roku 2014. Nebol to samotný boj za slobodu v krajinách Magrebu a Mašreku, ale až následný rozvrat spoločností a vojensko-politických štruktúr najmä v Sýrii a Líbyi, ktoré urýchlili migračnú krízu. Kým vojna na vysokej úrovni vyhnala státisíce Sýrčanov do bezpečných okolitých krajín, najmä do EÚ a Turecka, rozvrat Líbye pri druhej občianskej vojne umožnil po uzavretí Dohody EÚ s Tureckom o migrantoch nekontrolovateľný prílev migrantov aj z ďalších krajín subsaharskej Afriky na líbyjské pobrežie, odkiaľ sa následne pokúšali plaviť ďalej do krajín EÚ.
Karol Jerguš