Die Welt: vojenské spojenectvo medzi Ruskom a Čínou sa už stalo skutočnosťou
Mnoho faktorov naznačuje, že vojenské spojenectvo medzi Ruskom a Čínou sa už stalo skutočnosťou, píše Die Welt. Moskva dodáva Nebeskej ríši najnovšie zbrane, armády oboch krajín vedú spoločné cvičenia. Ako poznamenáva nemecký politológ Joachim Krause, motívom vytvorenia rusko-čínskeho spojenectva je, že Rusko aj Čína majú v úmysle vytlačiť USA z ich zón geopolitických záujmov.
Vlani na jeseň Vladimir Putin na stretnutí Valdajského klubu odpovedal na otázku čínskeho politológa, ktorý sa pýtal, či si Putin vie predstaviť vojenské spojenectvo medzi Ruskom a Čínou, píše Die Welt. Odpoveď ruského prezidenta bola krátka: „ Viete si predstaviť všetko.“
Tieto Putinove slová sa nepodobali jeho rétorike v minulosti, uvádza sa v novinách: nikdy tak otvorene nehovoril o možnosti vojenského spojenectva medzi Ruskom a Čínou. Naopak, Moskva a Peking pravidelne poukazovali na to, že vytvorenie takejto aliancie nebolo na programe dňa, tvrdiac, že rusko-čínske vzťahy mali povahu „strategického partnerstva“.
V otázke vzťahov medzi Ruskom a Čínou sú však vyhlásenia dlhodobo v rozpore s týmto prípadom, poznamenáva Die Welt. Mnohé noviny naznačujú, že rusko-čínske vojenské spojenectvo sa už stalo skutočnosťou. Rusko najskôr vyvážalo do Nebeského impéria najnovšie modely svojej vojenskej techniky, ako napríklad systém protivzdušnej obrany S-400 a lietadlá Su-35. Okrem toho Moskva a Peking usporiadali niekoľko spoločných vojenských cvičení. Pred dvoma rokmi Rusko oznámilo svoju účasť na vytvorení čínskeho systému protiraketovej obrany.
Nemecký politológ Joachim Krause uvádza ako príklad prípad z apríla 2021, keď Rusko zvýšilo svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti hraníc s Ukrajinou: Čína zároveň zvýšila tlak na Taiwan. Podľa Krauseho týmto spôsobom Peking dal jasne najavo, že je pripravený, ak sa niečo stane, vojensky podporovať svojho partnera.
Podľa Die Welt si Rusko a Čína uvedomili, že USA dnes nie sú v pozícii, aby zmobilizovali svoje vojenské sily pre dva simultánne konflikty v rôznych častiach sveta. Aj keď teda zvyšujú napätie, nútia Washington k zložitému rozhodovaniu.
Podľa Krauseho dôvod na vytvorenie spojenectva medzi Ruskom a Čínou spočíva v prítomnosti spoločných cieľov: Peking rovnako ako Moskva považuje svoje regionálne prostredie za zónu svojho osobitného vplyvu. Ich hlavným protivníkom sú teda Spojené štáty, ktoré rozvíjajú sieť svojich vojenských aliancií. Ako poznamenáva Krause, Rusko a Čína chcú vytlačiť USA z ich zón vplyvu, čo by malo znepokojovať Západ: podľa globálneho indexu palebnej sily majú USA najmocnejšie ozbrojené sily na svete – a Rusko a Čína sú na druhom a treťom mieste. USA sa nemusia veľmi spoliehať na pomoc Európy: Francúzsko je na ôsmom mieste v hodnotení, Nemecko na pätnástom. Dokopy vojenské sily Ruska a Číny prevyšujú americké sily (aj v oblasti jadrových zbraní).
Die Welt zároveň poznamenáva, že existujú problémy na ceste rusko-čínskeho spojenectva. Čína neuznala pripojenie Krymu k Rusku: Rusko zasa dodáva svoje vojenské vybavenie susedom s Čínou, ako sú India a Vietnam. Peking predstavuje hospodársku konkurenciu pre Rusko v Strednej Ázii, ako aj v Arktíde.
Maroš Šolc