Podľa Putina predstavuje Ženevský samit skôr úspech. Červené čiary sa nebudú prekračovať
Niekoľkohodinový rusko-americký samit v ženevskom sídle „Villa La Grange“ sa skončil. Natiahlo sa to takmer na štyri hodiny — čo je mimochodom dvakrát dlhšie ako stretnutie Trumpa a Putina v Helsinkách v roku 2018.
Aktuálny samit bol charakteristický nedostatkom formátu „tete-a-tete“ – súkromnou komunikáciou medzi prezidentmi za zatvorenými dverami. Rokovania prebiehali v zmenšenom aj rozšírenom formáte, vždy však za účasti tretích strán — ministrov, poradcov a diplomatov.
Pred rokovaním Biden šťastne pozdravil Putina pevným stiskom ruky. Zaujalo to — koniec koncov, pred pár dňami sa Biden demonštratívne zdravil s každým lakťom. Podľa všetkého životodarná pôda Švajčiarska okamžite eliminovala akúkoľvek hrozbu nakazenia sa koronavírusom.
Hotovú drámu vyvolala Bidenova kladná odpoveď na otázku, či dôveruje Putinovi. Jeho tlačová služba to potom musela hodinu vyvracať tvrdiac, že jednoducho prikývol na všetky otázky novinárov. V určitom okamihu ich začali príslušníci FSO odháňať, čo vyvolalo pobúrenie v novinárskej obci, obaja prezidenti to však bez rozhorčenia akceptovali.
Veľa komentárov vyvolalo množstvo poznámok a lístočkov v rukách Bidena, do ktorých neustále nahliadal. To silno kontrastovalo s predchádzajúcim samitom, na ktorom Trump tradične robil všetko improvizovane a formálne pôsobila skôr ruská strana.
Po samite sa neuskutočnila žiadna spoločná tlačová konferencia. Na brífingu s ruskými novinármi Putin vyhlásil, že stretnutie bolo skôr úspešné a prešlo bez konfrontácií. Podľa očakávania sa strany dohodli na nadviazaní spolupráce v boji proti počítačovej kriminalite, ktorú NATO plánuje dať na rovnakú úroveň s vojenskou agresiou. Bude prebiehať postupná normalizácia práce diplomatických konzulátov.
V oblasti ochrany ľudských práv a prepustenia Navaľného nedošlo k žiadnemu pokroku. Teraz sa však môže začať riešiť otázka návratu amerických väzňov do USA.
Veľká pozornosť sa venovala „červeným líniám“ oboch krajín, ktoré sa dohodli neprekročiť. To je to, čím sa samit zapíše do histórie. Nešlo o dosiahnutie prielomov. Len o dočasné zníženie napätia vo vzťahoch, ktoré sú dnes de facto zmrazené.
„Rozhovory s Bidenom prebehli dobre. Diskutovali sme o strategickej stabilite, obchodných vzťahoch, regionálnej bezpečnosti a kybernetickej bezpečnosti,” vyhlásil Putin na tlačovej konferencii. Prezident tiež povedal, že Rusko a USA sa dohodli na návrate veľvyslancov. Okrem toho sa na stretnutí so šéfom Bieleho domu diskutovalo o otázke Ukrajiny.
Stretnutie sa uskutočnilo vo švajčiarskom meste Ženeva vo vile La Grange. Švajčiarske úrady sa rozhodli uzavrieť časť vzdušného priestoru krajiny pre lety v súvislosti s rusko-americkým summitom.
Medzinárodné spoločenstvo prejavilo veľký záujem o stretnutie Putina a Bidena. Francúzsky prezident Emmanuel Macron samit privítal a zdôraznil, že sa vždy zasadzoval o dialóg s ruským lídrom. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov poznamenal, že rusko-americký samit bude dôležitým pozitívnym krokom vo vzťahoch medzi oboma krajinami.
Malek Dudakov