Vojenský útok a hybridné hrozby: Slovensko má novú vojenskú stratégiu
Vláda slovenskej republiky schválila novú vojenskú stratégiu, ktorú vypracovalo ministerstvo obrany krajiny. Tá tvorí nový rámec pre používanie slovenských ozbrojených síl. Okrem toho sa nová vojenská stratégia venuje príprave a spôsobilosti ozbrojených síl. Výsledkom má byť vypracovanie modelu udržateľného rozvoja armády.
Po rokovaní vlády minister obrany Jaroslav Naď zmienil, že dokument vychádza z platnej obrannej a bezpečnostnej stratégie štátu, dokumentov, ktoré boli schválené predtým. Jednou z tém má byť aj boj proti “hybridným hrozbám”. Akčný plán v boji proti nim má byť predložený v najbližšej dobe.
Vojenská stratégiu reaguje na najväčšie bezpečnostné výzvy v prostredí slovenskej republiky, kedy ako najvážnejšia potenciálna hrozba je vymenovaný ozbrojený útok. Navrhovatelia v tejto súvislosti poukazovali na nízku mieru predvídateľnosti budúceho vývoja. Ďalšími faktormi je vývoj jadrového zbrojenia veľmocí a rozvoj ich ozbrojených síl. V stratégii sa tiež spomína rast napätia medzi štátmi a nárast nestability prostredia.
Veľké škody porovnateľné s ozbrojeným útokom tiež, podľa ministerstva obrany krajiny, môže spôsobiť kybernetický útok. Medzi ďalšie hrozby sú v materiáli zaradené dezinformačné kampane, hybridné pôsobenie, zbrane hromadného ničenia, extrémizmus, globálne zdravotnícke hrozby a nelegálna migrácia.
Nová vojenská stratégia ďalej konštatuje, že bezpečnostné záujmy krajiny sú taktiež spojené a previazané so stabilitou a bezpečnosťou spojencov a partnerov. V tejto súvislosti vidí ako najúčinnejší nástroj kolektívnu obranu.
“Ide o skutočne dôležitý a kvalitne pripravený materiál, ktorý s prihliadnutím na vojenské špecifiká našej krajiny reaguje na kľúčové aspekty bezpečnostného prostredia Slovenska (…),” uviedol na svojich sociálnych sieťach minister obrany krajiny Jar Naď.
Dohoda s USA
Pred dvoma dňami sa objavili informácie, že sa Slovensko chystá na podpis zmluvy so Spojenými štátmi americkými týkajúcej sa akvizícií a vzájomného poskytovania služieb. Tá má zameniť dohodu o vzájomnej logistickej podpore z roku 1998.
“Účelom návrhu dohody je uľahčenie vzájomného poskytovania logistickej podpory medzi zmluvnými stranami, obzvlášť počas spoločných cvičení, výcviku, nasadení, zastavení v prístave, alebo na letisku, operácií alebo iného spoločného úsilia, alebo počas nepredvídateľných okolností či naliehavých prípadov, pri ktorých jedna zo zmluvných strán môže potrebovať logistickú podporu, dodávky a služby, “spresnilo slovenského ministerstvo obrany v správe.
Dohoda medzi Slovenskom a USA zahŕňa poskytovanie logistickej podpory, dodávky a služby ozbrojeným silám jednej strany ozbrojeným silám strany druhej, a to výmenou za finančnú odmenu alebo za recipročné poskytnutie logistickej podpory, dodávok a služieb ozbrojeným silám poskytujúcej strany.
Milan Novický