Taliban hrozí Turecku vojnou ak jeho armáda neodíde z Afganistanu
Taliban požaduje, aby Turecko nerozmiestnilo svoju armádu v Afganistane, inak hrozí vojna. Zodpovedajúce oficiálne vyhlásenie zverejnilo niekoľko afganských médií.
Hnutie varovalo, že zachovanie časti tureckého kontingentu v Afganistane je „náhlym rozhodnutím“ Ankary. Taliban vyzval turecké vedenie, aby toto rozhodnutie zmenilo, pretože porušuje zvrchovanosť Afganistanu a je v rozpore s národnými záujmami Afgancov. Vo vyhlásení sa uvádza, že Taliban považuje rozmiestnenie tureckých vojsk v Afganistane za okupáciu, a preto sa začne boj proti útočníkom. Taliban zároveň obviňoval Ankaru z následkov vojny.
Stiahnutie tureckých vojsk z Afganistanu bolo zabezpečené dohodou medzi Talibanom a USA. Začiatkom júna 2021 predstavitelia Talibanu trvali na stiahnutí tureckých vojsk z krajiny. Turecko má v úmysle ponechať časť vojenského kontingentu v Afganistane na stráženie letiska v Kábule. Táto otázka je teraz v štádiu konzultácií medzi Ankarou a Washingtonom. Turci ako podmienku na ponechanie časti svojej armády v Kábule, označujú plnú podporu zo strany USA .
Taliban je zadobre iba s Ruskom
“Teroristická organizácia Islamský štát (ISIS) nebude pôsobiť v Afganistane, prijmeme všetky opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa hnutie ISIS nikdy nenachádzalo na území Afganistanu, oznámil 9. júla na tlačovej konferencii v Moskve vedúci delegácie hnutia Taliban šejk Šahabuddin Delawar.
Štvorčlenná delegácia Talibanu pod vedením šejka Šahabuddina Delaware pricestovala do Moskvy v predvečer oficiálneho pozvania ruského ministerstva zahraničia. Na stretnutí sa hovorilo o otázkach týkajúcich sa oboch krajín a súčasnej situácie v Afganistane vrátane mierového procesu. Počas konzultácií so zvláštnym vyslancom ruského prezidenta pre Afganistan Zamirom Kabulovom Taliban vyhlásil, že sa nechystajú porušovať hranice s Tadžikistanom a susednými štátmi. Ako ubezpečil zástupca politickej kancelárie hnutia Suheil Šahin, územie Afganistanu nebude použité proti tretím krajinám a zostane tiež zachovaný tranzit tovaru. Naposledy navštívila Moskvu delegácia katarskej politickej kancelárie Talibanu v marci, aby sa zúčastnila stretnutia „rozšírenej trojky“ (Rusko, USA, Čína, Pakistan) o urovnaní v Afganistane. Teroristická skupina ISIS stále pôsobí v Afganistane, hoci je vo vojnovom stave s Talibanom.
Rusko sa zaujíma o to, či teroristická aktivita spojená so sťahovaním amerických vojakov z Afganistanu nerastie kvôli jej rozšíreniu do krajín strednej Ázie. Rovnako v Rusku majú obavy z možných útokov na ruských diplomatov v Afganistane, kde čoraz viac regiónov prechádza pod kontrolu teroristického hnutia Taliban. Deň predtým sa v Moskve začala diskusia o týchto a ďalších súvisiacich otázkach za účasti delegácie z uvedenej skupiny. Predstavitelia vedenia Talibanu ubezpečili ruské ministerstvo zahraničia, že v Afganistane nebudú žiadne útoky na ruské diplomatické misie. Otázky však zostávajú. Po prvé, nie je úplne jasné, v akej podobe sú tieto záruky poskytnuté. Po druhé, je tiež otázkou, do akej miery môžu zástupcovia vedenia Talibanu, ktorí pricestovali do Moskvy, hovoriť v mene celého hnutia. Je možné, že niektoré zo skupín Talibanu majú svoje vlastné záujmy? Ruská strana napriek tomu varovala pred útokmi na ruských diplomatov v Afganistane a poukázala na neprípustnosť porušovania hraníc susedných republík.
Vlado Šinko