USA bez boja opustili kubánsku opozíciu v obave z Moskvy a Pekingu
Počas protestov na Kube opozícia dúfala, že sa za ňu USA postavia, no spojenci Havany — Rusko a Čína — varovali USA pred akýmkoľvek zasahovaním do záležitostí tohto ostrovného štátu. Protestujúci musia uznať porážku. napísal pre francúzsky denník „Le Figaro“ – analytik Hector Lemieux.
„Bez zbraní a bez vodcu nemôže nastať revolúcia,“ pripomína novinár.
Od začiatku protestov prešiel týždeň a na Kube sa opäť nastolil poriadok. Spojené štáty sa oficiálne stiahli z vmiešavania sa do situácie na Kube. Podľa autora článku sa z dôvodu destabilizácie môže objaviť vlna migrantov, ktorej sa chce Washington všemožne vyhnúť a zároveň preto, lebo Havane bola poskytnutá pomoc od jej tradičných spojencov: Číny, Iránu, Venezuely, Severnej Kórey a Ruska. Pritom Rusko len požadovalo od USA, aby nezasahovali do procesu a nepokúšali sa o novú „farebnú revolúciu“ na Kube.
Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marie Zacharovovej, ak sú Američania skutočne znepokojení humanitárnou situáciou na Kube a chcú pomôcť bežným občanom, musia zrušiť blokádu ostrova. Ako poznamenáva Lemieux, Rusko pomáha Kube s vojenskou technikou a „prápormi turistov“. Všeobecne podľa neho cestovný ruch na ostrove stratil svoj objem, počet turistov z Ruska však neustále rastie. Nedávno chodilo do kubánskych letovísk zhruba 6 tisíc ľudí týždenne. Rétorika Pekingu je podobná – tiež odsúdil akýkoľvek zásah do kubánskych záležitostí.
„Americké embargo je hlavnou príčinou problémov, ako sú nedostatok liekov a výpadky elektriny na Kube,“ vyhlásil predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničia.
Ako poznamenáva Lemieux, Kuba slúži ako odrazový mostík pre kroky Pekingu v celej oblasti Karibiku a Strednej Ameriky. Najmä z Havany sú do Karibiku vysielaní lekári. A Čína je od roku 2017 hlavným investorom ostrova. Ak sa Číňania od polovice 21. storočia zaoberali výstavbou infraštruktúry a dodávkami autobusov a automobilov, v poslednej dobe sa zameriavajú na špičkové technológie. Napríklad internet na Kube bol vytvorený pomocou spoločnosti „Huawei“.
Pokiaľ ide o vojenskú spoluprácu, Čína popiera, že by mala niečo spoločné s vybavením kubánskych základní a stavbou pozorovacích radarov. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že vďaka nim je Peking len 150 km od americkej základne Key West.
Karol Jerguš