Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“
Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.
„Ak ide o dôkazy, uviedli sme ich viackrát. Robíme to však nie podľa anglosaskej tradície, keď v Rade bezpečnosti OSN ukazujú skúmavky a potom sa ukáže, že boli falošné, robíme to na základe faktov,“ povedala Zacharovová.
„Veríme, že tieto informácie postačujú na vyvodenie primeraných záverov o spolupráci medzi USA a bojovníkmi ISIS.“
Zacharovová poznamenala, že Ruská federácia už poskytla informácie, ktoré má a je možné ich použiť v medzinárodných štruktúrach vrátane OSN. Okrem iného Rusko upozornilo na lety vrtuľníkov bez identifikačných značiek v oblasti aktivít militantov z ISIS, hlavne na severe Afganistanu. Teroristom boli takýmto spôsobom privážané posily a odvážali sa mŕtvi a zranení.
„Bez vedomia USA, síl NATO, ktoré úplne ovládali vzdušný priestor Afganistanu, by sa takéto činnosti jednoducho nemohli uskutočniť,“ vysvetlila Zacharovová.
USA trvalo 20 rokov, kým si priznali chybu v Afganistane
Začiatkom mesiaca Maria Zacharovová komentovala rozhodnutie Washingtonu stiahnuť jednotky z Afganistanu. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki predtým uviedla, že americkí vojaci opúšťajú krajinu, pretože problém „sa nedá vyriešiť vojenskými prostriedkami“.
Zacharovová poznamenala, že americká vláda stratila dve desaťročia a veľa životov pokým situáciu pochopila. Okrem toho zdôraznila, že Washington nepovažuje za potrebné podať správu o pokroku operácie.
„Dovoľte mi, aby som vám pripomenula, že do Afganistanu vstúpili na základe mandátu Rady bezpečnosti OSN. Je pravda, že nikdy neinformovali medzinárodné spoločenstvo o vykonanej práci. Výsledok, ako sa hovorí, je zrejmý,“ napísala Zacharova vo svojom Telegram-kanáli.
O stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu hovoril aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Absolvoval prednášku na Ďalekovýchodnej federálnej univerzite na tému „Medzinárodné aktivity Ruska pre rozvoj ruských regiónov“. Minister zahraničných vecí poznamenal, že stiahnutie sa z USA znamená, že Washington uznáva zlyhanie svojej stratégie v Afganistane.
USA sa neponáhľajú s evakuáciou svojich spolupracovníkov v Afganistane
Koalícia amerických spravodajských organizácií sa obrátila na amerického prezidenta Joe Bidena a Kongres s výzvou, aby udeľovali špeciálne prisťahovalecké víza (SIV) afganským novinárom a podporným pracovníkom pracujúcim pre americké médiá. Výzvu podpísalo 24 amerických mediálnych zdrojov.
„Ako súkromná organizácia sa všemožne snažíme podporovať našich súčasných i bývalých kolegov v Afganistane, ale bez pomoci americkej vlády hrozí ľuďom v Afganistane smrť,“ píše sa v texte.
„Oni a ich rodiny čelia hrozbe represálií zo strany Talibanu, ktorý považuje americkú tlač za cieľ. Taliban loví novinárov už dlho. Bez pomoci vlády USA je mnoho z týchto Afgancov popravovaných za to, že pomáhajú svetu zistiť, čo sa deje v ich krajine, zatiaľ čo sú tam americké jednotky.“
Výbor na ochranu novinárov so sídlom v New Yorku pripravil aj mediálnu výzvu vláde USA, aby udelila núdzové víza Afgancom, ktorí pomáhali americkým jednotkám počas posledných 20 rokov vojny. Stiahnutie vojsk USA a NATO v posledných mesiacoch zvýšilo obavy, že sa Taliban opäť dostane k moci a že afganskí tlmočníci, novinári, dodávatelia a pomocný personál, predtým chránení silami USA a NATO, sa stanú obeťami islamistov.
Listy výboru boli adresované Bidenovi, americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a vedúcim predstaviteľom amerického Kongresu, najmä Chuckovi Schumerovi, Mitchovi McConnellovi, predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi a Kevinovi McCarthymu. Minulý týždeň bol zabitý indický novinár, laureát Pulitzerovej ceny, Danish Siddiqi, ktorý pracoval pre agentúru Reuters, počas reportáže z miesta bojov na priechode Spin Boldak na hranici s Pakistanom.
Viac ako 20 tisíc ľudí čaká na evakuáciu z Afganistanu do Spojených štátov v rámci špeciálneho imigračného programu. Oznámil to v stredu na špeciálnom telefonickom brífingu pre novinárov vysoký hovorca ministerstva zahraničia.
„Celkový počet uchádzačov o tento program je viac ako 20 tisíc,“ uviedol a dodal, že polovica z nich „neprešla ani počiatočnými fázami procesu registrácie“. Diplomat dodal, že nevie o tom, odkiaľ americké médiá získali informácie o väčšom počte Afgancov, ktorí by mali byť evakuovaní do USA.
Podľa skôr zverejnených informácií USA už vydali 2500 osobitných imigračných víz Afgancom, ktorí spolupracovali s americkou armádou. Evakuovaní budú dočasne ubytovaní vo Fort Lee vo Virgínii. Podľa správ západných médií asi 18 000 Afgancov, ktorí pomáhali americkej armáde vrátane tlmočníkov a ďalších 53 000 členov rodiny dúfa, že dostanú prisťahovalecké víza do USA.
Je to však dosť zdĺhavý proces, preto sa rozhodlo o ich evakuácii. Americkí zákonodarcovia a aktivisti v oblasti ľudských práv vyzývajú vládu Washingtonu, aby poslala týchto Afgancov na tichomorský ostrov Guam, ktorý je vo vlastníctve Spojených štátov. Ako už informoval denník „The New York Times“, evakuácia z územia Afganistanu neposkytuje privilégiá v procese posudzovania žiadosti o americké vízum a tiež neposkytuje záruky, že títo ľudia nebudú v prípade odmietnutia deportovaní naspäť do vlasti.
Maroš Šolc