Talibanci sú ˇpríčetní”. Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre diskusiu o situácii v Afganistane
Ako minister poznamenal, tento formát je „reprezentatívny, ale na druhej strane priestranný a efektívny“. Minister poznamenal, že „moskovský formát“, ktorý sa už stretol viackrát a ktorý predstavuje všetky krajiny Strednej Ázie bez ohľadu na ich hranicu s Afganistanom je najefektívnejší.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre rokovania o mieri v Afganistane. Uviedol to na webinári „Zahraničná politika Ruska: úspech, výzvy, úlohy a vyhliadky“. Podľa šéfa ministerstva zahraničia Ruská federácia využíva všetky právne možnosti na nadviazanie dialógu medzi ozbrojenými skupinami a vládou Afganistanu.
„Stredoázijská komunita nás v tom podporuje a práve týmto smerom spolupracujeme s Američanmi a Číňanmi v rámci takzvanej„ trojky “, kam sme pozvali Pakistan a Irán. Pakistan už začal interakciu, Iránci si stále myslia, že myslenie USA je ovplyvnené vzťahom k nim, “uviedol Lavrov.
Lavrov označil predstaviteľov teroristického hnutia Taliban za “vnímavých ľudí“
Sergej Lavrov je presvedčený, že predstavitelia teroristického hnutia Taliban sú „príčetní ľudia“.
„Nedávno bolo vedenie Talibanu v Moskve, náš zástupca sa s nimi stretol. Veľmi jasne vyhlásili, že neplánujú robiť problémy stredoázijským susedom s Afganistanom, že budú nekompromisne pokračovať v boji proti ISIS, a že sú pripravení diskutovať s ostatnými Afgancami o politickej štruktúre štátu, pretože boli predtým obvinení z toho, že chcú vytvoriť islamský emirát na základe práva šaría. Vyhlásenie, o ktorom hovorím, vysiela veľmi dôležitý signál – sú to príčetní ľudia, “uviedol Lavrov. Podľa jeho názoru by orgány v Kábule mali „začať rokovania s Talibanom čo najskôr“.
Na začiatku júla zverejnila webová stránka ruského ministerstva zahraničia informácie o tom, že osobitný vyslanec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov konzultoval „s delegáciou politickej kancelárie hnutia Taliban“. To vyvolalo príval kritiky proti ruskému ministerstvu zahraničia, pretože táto organizácia v súčasnosti vedie vojenské operácie v Afganistane: militanti zabíjajú ľudí, zmocňujú sa osád a určitých častí hraníc s Tadžikistanom. Ministerstvo zahraničia vysvetlilo, že počas diplomatického stretnutia sa diskutovalo o vyhliadkach na začatie medzi afganských rokovaní.
Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“
Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to včera opäť pripomenula.
„Ak ide o dôkazy, uviedli sme ich viackrát. Robíme to však nie podľa anglosaskej tradície, keď v Rade bezpečnosti OSN ukazujú skúmavky a potom sa ukáže, že boli falošné, robíme to na základe faktov,“ povedala Zacharovová.
„Veríme, že tieto informácie postačujú na vyvodenie primeraných záverov o spolupráci medzi USA a bojovníkmi ISIS.“
Zacharovová poznamenala, že Ruská federácia už poskytla informácie, ktoré má a je možné ich použiť v medzinárodných štruktúrach vrátane OSN. Okrem iného Rusko upozornilo na lety vrtuľníkov bez identifikačných značiek v oblasti aktivít militantov z ISIS, hlavne na severe Afganistanu. Teroristom boli takýmto spôsobom privážané posily a odvážali sa mŕtvi a zranení.
„Bez vedomia USA, síl NATO, ktoré úplne ovládali vzdušný priestor Afganistanu, by sa takéto činnosti jednoducho nemohli uskutočniť,“ vysvetlila Zacharovová.
Milan Novický