Čína sa dohodla s Talibanom
Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi rokoval s delegáciou Talibanu, informoval, 28. júla, South China Morning Post. Stretnutie sa uskutočnilo v meste Tchien -ťin na severe Číny. Talibov zastupoval vedúci politickej kancelárie Mullah Abdullah Ghani Baradar.
Počas rozhovorov Wang Yi vyhlásil, že Čína rešpektuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Afganistanu a dodržiava zásady nezasahovania. Politik sa dotkol aj otázky stiahnutia vojsk USA a NATO z krajiny.
„Unáhlené stiahnutie vojakov USA a NATO z Afganistanu je dôkazom zlyhania americkej stratégie v tejto krajine,“ uviedol čínsky diplomat.
Wang Yi tiež vyjadril názor, že Taliban hrá v Afganistane rozhodujúcu úlohu ako vojenská a politická sila a tiež vyjadril nádej, že môže krajine priniesť mier a stabilitu. Čínsky minister vyzval všetky politické sily, aby sa spojili, vychádzali zo záujmov afganského ľudu a podporovali čo najskoršie dosiahnutie konkrétnych výsledkov v procese vnútroafganského zmierenia. Wang Yi poznamenal, že pre Čínu je veľmi dôležité, aby sa Afganistan nestal základňou ujgurských separatistov z „Islamského hnutia Východného Turkestanu, ktoré OSN uznáva ako teroristické a zamerané proti Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang v Číne s cieľom vytvoriť štát Východný Turkestán.
Predstaviteľ Talibanu zasa ubezpečil Čínu, že nedovolí využívať územie Afganistanu na úkor bezpečnosti ktorejkoľvek krajiny. V reakcii na to Peking sľúbil, že nebude zasahovať do vnútorných záležitostí Afganistanu. Abdullah Ghani Baradar jasne uviedol, že Taliban sa bude spoliehať na to, že Čína obnoví ekonomiku krajiny.
Čína a Pakistan
Pripomeňme, že situácia v Afganistane sa po začatí sťahovania vojenského kontingentu USA a NATO z krajiny prudko zhoršila. Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v sobotu Čcheng-tu stretol aj so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim. Podľa informácií bola jednou z hlavných tém rozhovoru situácia v Afganistane. Peking a Islamabad sú znepokojené nárastom násilia v susednej krajine, ku ktorému dochádza v dôsledku stiahnutia amerických jednotiek.
„Americká vojenská operácia nedosiahla cieľ potlačenia terorizmu v Afganistane a nepriniesla mier v regióne. Zo susedných štátov môže situácia v Afganistane najviac priamo zasiahnuť Čínu a Pakistan. V praxi musíme navrhnúť mier a zmierovací proces v Afganistane. Prímerie musí byť dosiahnuté čo najskôr,“ vyhlásil Wang Yi.
Ministri rokovali o otázkach protiepidemickej spolupráce, dodávkach čínskych vakcín do Pakistanu, ako aj o výstavbe čínsko-pakistanského hospodárskeho koridoru. Projekt v hodnote 65 miliárd dolárov spájajúci západnú Čínu s juho-pakistanským prístavom Gwadar pritiahol pozornosť globálnych médií v súvislosti s rastúcimi teroristickými hrozbami v regióne. V tomto rámci čínski stavitelia vodných elektrární stavajú vodnú elektráreň Dasu v provincii Chajber Paštunsko na severozápade Pakistanu.
14. júla vyletel do povetria autobus s čínskymi špecialistami pri výbuchu míny cestou na stavenisko. Zahynulo deväť čínskych občanov a štyria Pakistanci, ktorí ich sprevádzali. Strany sa okamžite dohodli na spoločnom vyšetrovaní. Čínski vyšetrovatelia pôsobia v Pakistane od 17. júla.
„Čína aj Pakistan sú obeťami tohto teroristického útoku. Musíme okamžite rozvinúť úzku spoluprácu a prijať potrebné opatrenia proti votrelcom,“ uviedol v tejto súvislosti Wang Yi.
Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre diskusiu o situácii v Afganistane
Ako ruský minister zahraničia poznamenal, tento formát je „reprezentatívny, ale na druhej strane priestranný a efektívny“. Minister poznamenal, že „moskovský formát“, ktorý sa už stretol viackrát a ktorý predstavuje všetky krajiny Strednej Ázie bez ohľadu na ich hranicu s Afganistanom je najefektívnejší.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre rokovania o mieri v Afganistane. Uviedol to na webinári „Zahraničná politika Ruska: úspech, výzvy, úlohy a vyhliadky“. Podľa šéfa ministerstva zahraničia Ruská federácia využíva všetky právne možnosti na nadviazanie dialógu medzi ozbrojenými skupinami a vládou Afganistanu.
„Stredoázijská komunita nás v tom podporuje a práve týmto smerom spolupracujeme s Američanmi a Číňanmi v rámci takzvanej„ trojky “, kam sme pozvali Pakistan a Irán. Pakistan už začal interakciu, Iránci si stále myslia, že myslenie USA je ovplyvnené vzťahom k nim, “uviedol Lavrov.
Lavrov označil predstaviteľov teroristického hnutia Taliban za “vnímavých ľudí“
Sergej Lavrov je presvedčený, že predstavitelia teroristického hnutia Taliban sú „príčetní ľudia“.
„Nedávno bolo vedenie Talibanu v Moskve, náš zástupca sa s nimi stretol. Veľmi jasne vyhlásili, že neplánujú robiť problémy stredoázijským susedom s Afganistanom, že budú nekompromisne pokračovať v boji proti ISIS, a že sú pripravení diskutovať s ostatnými Afgancami o politickej štruktúre štátu, pretože boli predtým obvinení z toho, že chcú vytvoriť islamský emirát na základe práva šaría. Vyhlásenie, o ktorom hovorím, vysiela veľmi dôležitý signál – sú to príčetní ľudia, “uviedol Lavrov. Podľa jeho názoru by orgány v Kábule mali „začať rokovania s Talibanom čo najskôr“.
Na začiatku júla zverejnila webová stránka ruského ministerstva zahraničia informácie o tom, že osobitný vyslanec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov konzultoval „s delegáciou politickej kancelárie hnutia Taliban“. To vyvolalo príval kritiky proti ruskému ministerstvu zahraničia, pretože táto organizácia v súčasnosti vedie vojenské operácie v Afganistane: militanti zabíjajú ľudí, zmocňujú sa osád a určitých častí hraníc s Tadžikistanom. Ministerstvo zahraničia vysvetlilo, že počas diplomatického stretnutia sa diskutovalo o vyhliadkach na začatie medzi afganských rokovaní.
Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“
Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to včera opäť pripomenula.
„Ak ide o dôkazy, uviedli sme ich viackrát. Robíme to však nie podľa anglosaskej tradície, keď v Rade bezpečnosti OSN ukazujú skúmavky a potom sa ukáže, že boli falošné, robíme to na základe faktov,“ povedala Zacharovová.
„Veríme, že tieto informácie postačujú na vyvodenie primeraných záverov o spolupráci medzi USA a bojovníkmi ISIS.“
Zacharovová poznamenala, že Ruská federácia už poskytla informácie, ktoré má a je možné ich použiť v medzinárodných štruktúrach vrátane OSN. Okrem iného Rusko upozornilo na lety vrtuľníkov bez identifikačných značiek v oblasti aktivít militantov z ISIS, hlavne na severe Afganistanu. Teroristom boli takýmto spôsobom privážané posily a odvážali sa mŕtvi a zranení.
„Bez vedomia USA, síl NATO, ktoré úplne ovládali vzdušný priestor Afganistanu, by sa takéto činnosti jednoducho nemohli uskutočniť,“ vysvetlila Zacharovová.
Milan Novický