Stiahnutie americkej armády z Afganistanu je dôsledkom vnútorných problémov USA
Andrej Serenko, vedúci Centra pre štúdium afganskej politiky vysvetlil, prečo americké jednotky odchádzajú z Afganistanu v takom zhone. Túto tému prediskutoval v rozhovore s korešpondentom portálu „Ukraina.ru“. Expert poznamenal, že tento ústup je čisto vnútro americký a nemá s Afganistanom veľa spoločného.
Stiahnutie vojsk bolo plánované za prezidenta Baracka Obamu. Potom sa to však prediskutovalo v dlhodobšom horizonte so zodpovednejším prístupom. Nástup Donalda Trumpa k moci zničil vzťahy Spojených štátov s oficiálnym Afganistanom a Joe Biden musel pokračovať v tom, čo začali jeho predchodcovia. Americká spoločnosť dlhodobo obhajuje ukončenie vojny a najmä návrat svojich vojakov z Afganistanu. Biden a jeho tím museli splniť túto požiadavku.
„USA jednoducho všetkých postavili pred hotovú vec. Môžu za to zvláštnosti vnútropolitického procesu v USA, boj o voličov, tvrdá konkurencia medzi republikánmi a demokratmi, požiadavka americkej elity zvrhnúť Trumpa a podobne. Amerika bola zaneprázdnená svojimi vnútornými záležitosťami a situácia tam bola veľmi horúca. Nezaujímal ich Afganistan ani ich spojenci,“ dodal Serenko. Expert zároveň zdôraznil, že kríza okolo Afganistanu sa týka všetkých krajín regiónu, štátov NATO a dokonca aj Ruska a Číny.
USA trvalo 20 rokov, kým si priznali chybu v Afganistane
Oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová komentovala rozhodnutie Washingtonu stiahnuť jednotky z Afganistanu. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki predtým uviedla, že americkí vojaci opúšťajú krajinu, pretože problém „sa nedá vyriešiť vojenskými prostriedkami“.
Zacharovová poznamenala, že americká vláda stratila dve desaťročia a veľa životov pokým situáciu pochopila. Okrem toho zdôraznila, že Washington nepovažuje za potrebné podať správu o pokroku operácie.
„Dovoľte mi, aby som vám pripomenula, že do Afganistanu vstúpili na základe mandátu Rady bezpečnosti OSN. Je pravda, že nikdy neinformovali medzinárodné spoločenstvo o vykonanej práci. Výsledok, ako sa hovorí, je zrejmý,“ napísala Zacharova vo svojom Telegram-kanáli.
O stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu hovoril aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Absolvoval prednášku na Ďalekovýchodnej federálnej univerzite na tému „Medzinárodné aktivity Ruska pre rozvoj ruských regiónov“. Minister zahraničných vecí poznamenal, že stiahnutie sa z USA znamená, že Washington uznáva zlyhanie svojej stratégie v Afganistane.
Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane
Taliban predvčerom zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. Evakuácia amerického vojenského kontingentu zo Šindandu je z niekoľkých dôvodov nemožná a v blízkej budúcnosti členovia hnutia Taliban môžu vtrhnúť na základňu s americkými vojakmi.
V súčasnej dobe existuje možnosť, že mesto Herát bude úplne prevzaté pod kontrolu Talibanu, potom budú mať tisíce džihádistov príležitosť začať útok na samotný Šindand, čo je len o sto kilometrov ďalej. Jedným z dôvodov, prečo Spojené štáty nemôžu evakuovať svoju armádu zo Šindandu, je skutočnosť, že militanti sú vyzbrojení protilietadlovými strelami a prenosnými protilietadlovými raketovými systémami, ktorými môžu ľahko zostreľovať helikoptéry a lietadlá evakuujúce americké jednotky. Taliban predtým oznámil, že v prípade odmietnutia Spojených štátov stiahnuť svoje jednotky z územia Afganistanu nebudú medzi oboma stranami prebiehať žiadne ďalšie rokovania.
Milan Novický