Afganská lekcia pre amerických spojencov: Nikdy nám neverte, hovorí Obamov poradca
Debakel v Afganistane vrhá zlé svetlo na spoľahlivosť USA u spojencov. Podľa bývalého zástupcu námestníka ministra obrany v Obamovej administratíve svojím stiahnutím Američania poslali jasný signál svojim spojencom: nikto im nesmie veriť.
Za uplynulý týždeň sa radikálne hnutie Taliban zmocnilo 14 z 34 provinčných centier v krajine. Ozbrojenci ovládli aj podstatnú časť hraníc. Vládne sily sa rýchlo rozkladajú a krajine hrozí, že sa po dvadsiatich rokoch okupácie spojeneckých síl k moci opäť vrátia radikálni islamisti.
Návrat starých poriadkov o to viac škodí americkému prezidentovi Joe Bidenovi, ktorý do popredia svojej zahraničnopolitickej agendy vrátil obhajobu ľudských práv a demokracie a svojim spojencom jasne oznámil, že “Amerika je späť”. Toto heslo nahradilo “Amerika na prvom mieste” jeho predchodcu Donalda Trumpa, ktorý napokon o odchod z Afganistanu takisto usiloval.
Lenže podľa agentúry Bloomberg niektorí demokratickí spojenci Bidena sú zdesení, že rýchly postup Talibanu sprevádza aj zavádzanie starých poriadkov predovšetkým v otázke porušovania ľudských práv a útokov na ženy.
Bývalý americký veľvyslanec vo vojnou zmietanej krajine Ryan Crocker oznacil odchod spojeneckých síl za “odovzdanie” krajiny Talibanu. Podobného názoru je aj bývalý zástupca námestníka v Pentagone pre Afganistan, Pakistan a Strednú Áziu David Sedney.
“Lekciou je, že nikto nemá veriť Spojeným štátom, či už ide o Ukrajinu, alebo Vietnam, alebo Taiwan, alebo akúkoľvek inú krajinu,” cituje Sedneya agentúra Bloomberg.
Hoci vo Washingtone tvrdia, že zatiaľ nie je isté, či sa Taliban zmocní Kábulu a zvyšku krajiny, podľa denníka The New York Times Američania požiadali Taliban, aby v prípade útoku na hlavné mesto ušetrili ich ambasádu. Americkým občanom, ktorí sú v Afganistane, americké ministerstvo zahraničia odkázalo , aby krajinu okamžite opustili.
Americký vyslanec pre afganske mierové rokovania sa vo štvrtok stretol v katarskom hlavnom meste so zástupcami Talibanu. Predmetom stretnutia bolo zníženie násilia v krajine. Biden skôr vyhlásil, že americká armáda v Afganistane urobila všetko, čo bolo v ich silách a teraz je na Afgáncoch, aby “za seba bojovali”. Okupácia krajiny Američanmi stála tisícky mŕtvych a zranených vojakov a viac ako jeden bilión dolárov. Spojenci v krajine vycvičili viac ako 300 tisíc miestnych síl. Avšak ich rýchly rozklad prekvapil mnohých pozorovateľov. Biden ale v utorok ubezpečil, že Spojené štáty budú afganským vládnym silám poskytovať leteckú podporu.
Bývalý pracovník Trumpovej administratívy, ktorá vyjednala mier s Talibanom, kritizuje spôsob, akým Američania opúšťajú krajinu. Podľa neho by Trump nikdy úplne neopustil krajinu, kým by Talibanci a afganská vláda neuzavreli vlastné dohody.
Vlado Šinko