Viceprezident Saleh sa vyhlásil za vodcu odporu v Afganistane s dvoma prápormi obsadil strategické údolie
Jeden z predstaviteľov vlády krajiny sa vyhlásil za vodcu národného odporu. Hovoríme o Amrullovi Salehovy, ktorý predtým pôsobil ako prvý viceprezident (od roku 2020 do 15. augusta 2021).
https://twitter.com/i/status/1427875895595962372
Amrullah Saleh, podobne ako afganský prezident Ašraf Ghaní, utiekol z Kábulu, ale nie do zahraničia, ale do rokliny Panjer (Panjshir) (alias Panjshirské údolie). Ide o strategickú oblasť v Afganistane, cez ktorú prechádzajú hlavné komunikačné trasy medzi severnou a južnou časťou krajiny. V rokline Panjshir pôsobili aj zoskupenia poľného veliteľa Ahmada Shaha Massouda.
Bojové jednotky Amrullaha Saleha sú teraz „umiestnené“ v údolí Panjshir. Ide o dva prápory afganskej armády, ktoré sa presťahovali do Panjshiru po tom, čo sa hlavné sily vzdali Kábulu. Amrullah Saleh šíril správu, že vzhľadom na neprítomnosť Ašrafa Ghaního v krajine je podľa listu základného afganského zákona úradujúcim prezidentom a najvyšším veliteľom ozbrojených síl krajiny.
https://twitter.com/i/status/1427901216139489280
Amrullah Saleh vyhlásil začiatok boja proti režimu Talibanu a uviedol, že „dúfa, že afganský ľud a spojenci Afganistanu pomôžu režimu odolať“. Amrullah Saleh a zvyšky jemu podriadenej afganskej armády vztýčili v údolí vlajku Severnej aliancie, skupiny, ktorá sa až do roku 2001 pod velením Ahmada Shaha Massouda stretla s Talibanom. Saleh zároveň uviedol, že formáciám bude veliť Ahmad Massoud mladší, syn Ahmada Šáha, ktorý zomrel v septembri 2001. Massoud svojho času úzko spolupracoval s Ústrednou spravodajskou službou USA.
Salehove vyhlásenia boli v samotnom Afganistane zosmiešnené a nazývali ho „samozvaným vrchným veliteľom utečencov s dvoma zbabelými prápormi“. Objavili sa aj správy, že ak sa Saleh vzdá, dostane amnestiu, a ak nie, čaká ho nezávideniahodný osud.
Aj podľa agentúry TASS sa v severnej provincii Panjshir formujú oddiely odporu voči radikálnemu hnutiu Taliban, ktoré prevzalo moc v Afganistane.
„V posledných dňoch boli z predstaviteľov miestneho obyvateľstva, Uzbekov a Hazarasov, vytvorené jednotky odporu proti Talibanu, ktorého autorita tu nie je uznaná a nikdy uznaná nebude. Navyše do Panjshiru pricestovalo mnoho vysídlených osôb zo susedných regiónov, hlavne žien a detí, ktoré utiekli pred Talibanom,“ uviedol zdroj agentúry. Súčasná situácia v Afganistane hrozí vypuknutím novej občianskej vojny. V súčasnej dobe dochádza na území republiky k stretom medzi Talibanom a odbojovými jednotkami v severovýchodných provinciách Kapisa a Takhar.
The Sun: Taliban navrhuje al-Káide vytvoriť v Afganistane kolísku džihádu
Predstavitelia víťazného Talibanu ponúkli útočisko teroristickej skupine al-Káida na území Afganistanu. Uvádza sa to v správe amerického ministerstva obrany. Administratíva rezortu obrany tvrdí, že všetky úspechy 20-ročnej vojenskej kampane USA, ktorá sa stala najdlhšou zámorskou operáciou Washingtonu, sú úplne zničené: Taliban sa vrátil k moci a teraz má bezpečné miesto, kde je možné plánovať teroristické útoky.
„Taliban naďalej udržiava svoje vzťahy s al-Káidou, poskytujúc tejto teroristickej skupine bezpečné útočisko v Afganistane,“ uvádza sa v dokumente.
Podľa Emily Winterbothamovej, riaditeľky divízie terorizmu a konfliktov „Royal United Services Institute“, existuje mimo Afganistanu mnoho rôznych frakcií, no al-Káida je z medzinárodného hľadiska najnebezpečnejšia.
Karol Jerguš